Architektura MuratorWydarzeniaKioski/Kioske. Projekt sztuki publicznej

Kioski/Kioske. Projekt sztuki publicznej

Prawie to samo słowo, różni je tylko końcówka. Jedna litera zmienia prawie wszystko. Wywieźliśmy kiosk do Niemiec. Dlaczego zatem poświęciliśmy tyle wysiłku, żeby przewieźć przedmiot uznawany za śmieć w miejsce, do którego on zupełnie nie pasuje?

Kioski/Kioske. Projekt sztuki publicznej

 

Kioski/Kioske. Projekt sztuki publicznej 1-5 października Łódź
Hannah Borisch, Maika Knoblich
Kurator: Łukasz Biskupski
Współpraca : Ania Wiktorek, Adam Brajter, Michał Gruda

Projekt realizowany w przestrzeni miejskiej i galerii Fabrystrefa, ul. Piotrkowska 138/140

wernisaż: 1 października (czwartek), godz. 17:00, Fabrystrefa
2,3,4 października, godz. 15:00-17:00
finisaż: wykład Włodzimierza Adamiaka “Mała architektura w przestrzeni miejskiej” 5 października (poniedziałek), godz. 18:00, Fabrystrefa


Wywieźliśmy kiosk do Niemiec. Właśnie tak. Starą żółtą budę z laminatu o wymiarach 2,5 m x 2,5 m x 2,70 m i wadze przeszło 400 kg zapakowaliśmy na lawetę i przetransportowaliśmy ponad 1000 km na zachód, przez dwie nieistniejące już granice, do Giessen, małej uniwersyteckiej miejscowości koło Frankfurtu nad Menem w dawnych Niemczech Zachodnich. Nie było to tanie, nie było to łatwe, nie wydawało się też specjalnie mądre. Dlaczego zatem poświęciliśmy tyle wysiłku, żeby przewieźć przedmiot uznawany za śmieć w miejsce, do którego on zupełnie nie pasuje? Właśnie dlatego.

Kioski/Kioske to efekt polsko-niemieckiej współpracy pomiędzy studentami kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i Stosowanych Sztuk Performatywnych na Justus Liebig Universitat w Giessen. Projekt dotyczy jednego z bardziej charakterystycznych elementów łódzkiej przestrzeni publicznej – kolorowych kiosków ulicznych. Barwne budki z tworzyw sztucznych są nie tylko jedną z ikon wizualnych łódzkiej przestrzeni, obecną na przystankach, skrzyżowaniach i w innych newralgicznych punktach miasta, ale stanowią również symbolem szerszych zagadnień ekonomicznych, politycznych, społecznych i estetycznych. Jednym z nich jest problem współczesnej polskiej przestrzeni publicznej. Drugim – transformacja ustrojowa Polski, rozwój gospodarki wolnorynkowej z napędzającą ją ideą przedsiębiorczości i hasłem „weź los w swoje ręce”.

Kioski/Kioske – prawie to samo słowo, różni je tylko końcówka. Jedna litera zmienia prawie wszystko. Czego o obu kulturach można dowiedzieć się dzięki kioskom?

Więcej>> Kioski/Kioske. Translokacja doświadczenia

Wywóz z Łodzi, fot. Łukasz Biskupski
fotomontaż_Hannah Borisch