Kioski/Kioske. Projekt sztuki publicznej

i

Autor: Archiwum Architektury

Kioski/Kioske. Projekt sztuki publicznej

2009-09-25 2:00

Prawie to samo słowo, różni je tylko końcówka. Jedna litera zmienia prawie wszystko. Wywieźliśmy kiosk do Niemiec. Dlaczego zatem poświęciliśmy tyle wysiłku, żeby przewieźć przedmiot uznawany za śmieć w miejsce, do którego on zupełnie nie pasuje?

Kioski/Kioske. Projekt sztuki publicznej 1-5 października ŁódźHannah Borisch, Maika KnoblichKurator: Łukasz BiskupskiWspółpraca : Ania Wiktorek, Adam Brajter, Michał Gruda

Projekt realizowany w przestrzeni miejskiej i galerii Fabrystrefa, ul. Piotrkowska 138/140

wernisaż: 1 października (czwartek), godz. 17:00, Fabrystrefa2,3,4 października, godz. 15:00-17:00finisaż: wykład Włodzimierza Adamiaka “Mała architektura w przestrzeni miejskiej” 5 października (poniedziałek), godz. 18:00, Fabrystrefa

Wywieźliśmy kiosk do Niemiec. Właśnie tak. Starą żółtą budę z laminatu o wymiarach 2,5 m x 2,5 m x 2,70 m i wadze przeszło 400 kg zapakowaliśmy na lawetę i przetransportowaliśmy ponad 1000 km na zachód, przez dwie nieistniejące już granice, do Giessen, małej uniwersyteckiej miejscowości koło Frankfurtu nad Menem w dawnych Niemczech Zachodnich. Nie było to tanie, nie było to łatwe, nie wydawało się też specjalnie mądre. Dlaczego zatem poświęciliśmy tyle wysiłku, żeby przewieźć przedmiot uznawany za śmieć w miejsce, do którego on zupełnie nie pasuje? Właśnie dlatego.

Kioski/Kioske to efekt polsko-niemieckiej współpracy pomiędzy studentami kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i Stosowanych Sztuk Performatywnych na Justus Liebig Universitat w Giessen. Projekt dotyczy jednego z bardziej charakterystycznych elementów łódzkiej przestrzeni publicznej – kolorowych kiosków ulicznych. Barwne budki z tworzyw sztucznych są nie tylko jedną z ikon wizualnych łódzkiej przestrzeni, obecną na przystankach, skrzyżowaniach i w innych newralgicznych punktach miasta, ale stanowią również symbolem szerszych zagadnień ekonomicznych, politycznych, społecznych i estetycznych. Jednym z nich jest problem współczesnej polskiej przestrzeni publicznej. Drugim – transformacja ustrojowa Polski, rozwój gospodarki wolnorynkowej z napędzającą ją ideą przedsiębiorczości i hasłem „weź los w swoje ręce”.

Kioski/Kioske – prawie to samo słowo, różni je tylko końcówka. Jedna litera zmienia prawie wszystko. Czego o obu kulturach można dowiedzieć się dzięki kioskom?

Więcej>> Kioski/Kioske. Translokacja doświadczenia

Wywóz z Łodzi, fot. Łukasz Biskupskifotomontaż_Hannah Borisch