Bal Architektek

i

Autor: fot. materiały prasowe Winieta Balu Architektek

Kogo będziemy obserwować w 2024? Architektura z misją

Bal Architektek wita w 2024 roku i przedstawia trzy młode, polskie architektki, które niedawno skończyły lub zaraz zakończą edukację architektoniczną. Wszystkie w swojej działalności poszerzają pojęcie architektury i pokazują, że możemy swoimi działaniami zrobić więcej niż tylko kreować piękne przestrzenie.

Aleksandra Wróbel to absolwentka Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu w Delft, która bada dźwiękowy obraz miasta. Zauważa ona, że w architekturze i urbanistyce ten temat nie wykracza poza techniczne aspekty i jest zawężony do akustyki obiektów. Dlatego swój dyplom magisterski poświęciła dźwiękowi jako narzędziu projektowemu. Na przykładzie centrum handlowego w Molenpoort, przeznaczonego do rozbiórki, pokazuje, że dźwięk może być ważnym elementem w procesach rewitalizacyjnych, co tradycyjnie wykracza poza działania projektowe. BAL jest bardzo ciekawy, co architektka zrobiłaby z, niestety nieistniejącym już, budynkiem Solpolu

Aleksandra Wróbel

i

Autor: Archiwum prywatne

Kika Zdziarska to pierwsza osoba z Polski, która otrzymała prestiżowe stypendium podróżnicze fundacji Normana Fostera. Temat jej zainteresowań nie może być bardziej BAL-owy! Zajmuje się ona bezpieczeństwem kobiet w miejskiej przestrzeni oraz architekturą wspierającą działania humanitarne. Oba te zagadnienia mają odzwierciedlenie w jej projekcie magisterskim, w ramach którego projektuje bambusowy pawilon zapewniający maksymalne bezpieczeństwo kobietom. Dyplom niebawem będzie broniony na wydziale architektury w Delft. Nie możemy doczekać się efektów!

Kika Zdziarska

i

Autor: Tomek Kaczor

Asia Zwierzchowska w 2021 roku obroniła pracę magisterską na Royal College of Art w Londynie. Mimo że już od kilku lat nie mieszka ona w Polsce, z tematem projektu powraca do rodzinnych stron. Zwierzchowska zajęła się nieistniejącą już żydowską mykwą w Chmielniku, która została przypadkowo odkryta w 2016 roku. Śledząc powojenne losy obiektu, w którym funkcjonowała m.in. rzeźnia oraz klub go-go, pyta o znaczenie architektonicznego dziedzictwa żydowskiego w mniejszych ośrodkach w Polsce. W obliczu działań gaśniczych jednego z najbardziej żenujących polskich posłów, należy promować takie projekty. BAL daje znak jakości!

Asia Zwierzchowska

i

Autor: archiwum prywatne
Dworzec Metropolitalny w Lublinie