Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020

i

Autor: Archiwum Architektury

Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020

2020-08-12 18:31

W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.

Tegoroczna edycja konferencji „Miasta Przyszłości”, organizowanej wspólnie przez Fundację Miasta Przyszłości oraz Sweco Consulting, odbędzie się w formule on-line w dniach 15-17 września. Każdego dnia, w godzinach 10.00-13.00, zaplanowane są trzy godzinne sesje tematyczne. Prelegenci będą mieli 20 minut na swoje wystąpienia. Następnie odbędzie się rozmowa prelegenta z zaproszonym dziennikarzem lub ekspertem. Przewidziano też możliwość zadawania pytań przez uczestników. Organizatorzy, tak jak w roku ubiegłym, podejmą działania, aby konferencja była neutralna klimatycznie. Oznacza to, że wszystkie emisje CO2 związane z jej organizacją zostaną skompensowane za pomocą nasadzeń drzew oraz poprzez skorzystanie z tzw. carbon credits. Wszystkie transmisje będą ponadto tłumaczone na polski język migowy.

Rewitalizacja, innowacje budynkowe i wartość drzew

Pierwszego dnia konferencji Michał Sadowski i Marcin Grzelewski z pracowni APA Wojciechowski Architekci opowiedzą o rewitalizacji kompleksu Elektrownia Powiśle. Proekologiczne technologie będą tematem wystąpienia Mirosława Czarnika, prezesa GPP Business Park, a nieoczywiste korzyści z dobrze zagospodarowanej zieleni miejskie dr inż. Marzeny Suchockiej z SGGW.

Drewniane budynki, zdrowsze ulice i dyskusja o mieście

We wtorek, 16 września, o innowacyjnej architekturze drewnianej, opowie specjalistka w tym zakresie Elżbieta Łukaszewska ze szwedzkiego oddziału Sweco, a o mieście postpandemicznym, Marta Żakowska z „Magazynu Miasta”. Drugiego dnia przewidziany jest także panel dyskusyjny „Miasto technologii czy miasto mieszkańców? Dokąd zmierzamy?”. W rozmowie wezmą udział Szymon Ciupa – specjalista ds. Smart City, Anna Dwurnik – kierownik referatu ds. jakości życia UM Kielce, Małgorzata Czaja z referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania UM Gdynia oraz Magdalena Milert – Smart City Consultant w Almine, działająca w sieci jako @pieing, oraz Jan Mencwel – przewodniczący Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Wodne innowacje, cyfrowy model miasta i partycypacja społeczna

Trzeci dzień konferencji rozpocznie Kris Wójcik, który przedstawi nowe rozwiązania dla budynków i miast pozwalające zwiększyć oszczędność wody. Sprawne zarządzanie i rozwój aglomeracji nie jest możliwy bez właściwego wykorzystania danych, dlatego przykłady ośrodków korzystających z City Information Models (CIM) zaprezentuje Kari Nöjd, na co dzień zajmujący się podobnymi projektami w fińskim oddziale Sweco. Na zakończenie dr Piotr Czyż z Inicjatywy Miasto podejmie temat partycypacji społecznej i wyjaśni, dlaczego to ludzie tworzą miasto.Aby zwiększyć atrakcyjność konferencji, organizatorzy zaprosili do przeprowadzenia rozmów z prelegentami dziennikarzy i ekspertów zajmujących się tematyką miejską. Będą to m.in. Agnieszka Kalinowska-Sołtys (wiceprezes ds. środowiska i ochrony klimatu SARP), Bartosz Dominiak (wiceburmistrz warszawskiego Ursynowa oraz ekspert prowadzący Smart City Blog),  Ilona Gosk (Fundacja Sendzimira) i Michał Łakomski (pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Smart City). Rejestracja i sprzedaż wirtualnych wejściówek trwa do 11 września. Szczegóły na stronie: https://miasta-przyszlosci.pl/konferencja-2020.Konferencja „Miasta Przyszłości”Kiedy: 15-17 września 2020 roku