Architektura MuratorWydarzeniaKonferencja „Miasta Przyszłości” 2020

Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020

W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.

Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020

Tegoroczna edycja konferencji „Miasta Przyszłości”, organizowanej wspólnie przez Fundację Miasta Przyszłości oraz Sweco Consulting, odbędzie się w formule on-line w dniach 15-17 września. Każdego dnia, w godzinach 10.00-13.00, zaplanowane są trzy godzinne sesje tematyczne. Prelegenci będą mieli 20 minut na swoje wystąpienia. Następnie odbędzie się rozmowa prelegenta z zaproszonym dziennikarzem lub ekspertem. Przewidziano też możliwość zadawania pytań przez uczestników. Organizatorzy, tak jak w roku ubiegłym, podejmą działania, aby konferencja była neutralna klimatycznie. Oznacza to, że wszystkie emisje CO2 związane z jej organizacją zostaną skompensowane za pomocą nasadzeń drzew oraz poprzez skorzystanie z tzw. carbon credits. Wszystkie transmisje będą ponadto tłumaczone na polski język migowy.

Rewitalizacja, innowacje budynkowe i wartość drzew

Pierwszego dnia konferencji Michał Sadowski i Marcin Grzelewski z pracowni APA Wojciechowski Architekci opowiedzą o rewitalizacji kompleksu Elektrownia Powiśle. Proekologiczne technologie będą tematem wystąpienia Mirosława Czarnika, prezesa GPP Business Park, a nieoczywiste korzyści z dobrze zagospodarowanej zieleni miejskie dr inż. Marzeny Suchockiej z SGGW.

Drewniane budynki, zdrowsze ulice i dyskusja o mieście

We wtorek, 16 września, o innowacyjnej architekturze drewnianej, opowie specjalistka w tym zakresie Elżbieta Łukaszewska ze szwedzkiego oddziału Sweco, a o mieście postpandemicznym, Marta Żakowska z „Magazynu Miasta”. Drugiego dnia przewidziany jest także panel dyskusyjny „Miasto technologii czy miasto mieszkańców? Dokąd zmierzamy?”. W rozmowie wezmą udział Szymon Ciupa – specjalista ds. Smart City, Anna Dwurnik – kierownik referatu ds. jakości życia UM Kielce, Małgorzata Czaja z referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania UM Gdynia oraz Magdalena Milert – Smart City Consultant w Almine, działająca w sieci jako @pieing, oraz Jan Mencwel – przewodniczący Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Wodne innowacje, cyfrowy model miasta i partycypacja społeczna

Trzeci dzień konferencji rozpocznie Kris Wójcik, który przedstawi nowe rozwiązania dla budynków i miast pozwalające zwiększyć oszczędność wody. Sprawne zarządzanie i rozwój aglomeracji nie jest możliwy bez właściwego wykorzystania danych, dlatego przykłady ośrodków korzystających z City Information Models (CIM) zaprezentuje Kari Nöjd, na co dzień zajmujący się podobnymi projektami w fińskim oddziale Sweco. Na zakończenie dr Piotr Czyż z Inicjatywy Miasto podejmie temat partycypacji społecznej i wyjaśni, dlaczego to ludzie tworzą miasto.

Aby zwiększyć atrakcyjność konferencji, organizatorzy zaprosili do przeprowadzenia rozmów z prelegentami dziennikarzy i ekspertów zajmujących się tematyką miejską. Będą to m.in. Agnieszka Kalinowska-Sołtys (wiceprezes ds. środowiska i ochrony klimatu SARP), Bartosz Dominiak (wiceburmistrz warszawskiego Ursynowa oraz ekspert prowadzący Smart City Blog),  Ilona Gosk (Fundacja Sendzimira) i Michał Łakomski (pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Smart City). Rejestracja i sprzedaż wirtualnych wejściówek trwa do 11 września. Szczegóły na stronie: https://miasta-przyszlosci.pl/konferencja-2020.

Konferencja „Miasta Przyszłości”
Kiedy:
15-17 września 2020 roku

Tagi:
Autor: (Red.)
Międzynarodowa Konferencja Naukowa ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza do udziału w konferencji ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych prac i przemyśleń na temat kierunków kształtowania architektury w XXI wieku.
The invincible city: międzynarodowa konferencja z udziałem ekspertów UNESCO, ICOMOS i ICCROM Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rekonstrukcji historycznych zespołów? Jakie mamy dziś możliwości ochrony zagrożonego dziedzictwa i jakie wyzwania stoją przed architektami i konserwatorami zabytków? Między innymi na te pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowej konferencji „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” organizowanej z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO.
Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Well-Being Design 2020: projektowanie dla przyszłości Cztery tytuły wnętrzarskie, wykłady i dyskusje z udziałem architektów, designerów i specjalistów z dziedziny projektowania doświadczeń. Już 5 listopada odbędzie się całodniowa konferencja Well-Being Design 2020 poświęcona projektowaniu, które skupia się na podnoszeniu jakości życia użytkowników i trosce o środowisko!
BIM DAYS 2020: podsumowanie konferencji Autodesk Jakie trendy zdominują przyszłość polskiej architektury? Czy BIM w Polsce się opłaca? Jak wykorzystać BIM w procesie projektowania konstrukcji i planowania realizacji? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały omówione podczas październikowej konferencji BIM DAYS 2020.
Senses in Architecture, Urban Landscaping and Design – SAUL 2020: konferencja Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz katowicki oddział SARP i śląski Towarzystwa Urbanistów Polskich zapraszają na II międzynarodową konferencję: Senses in Architecture, Urban Landscaping and Design – SAUL 2020. Wśród gości m.in. Odile Decq oraz Takaharu i Yui Tezuka – założyciele Tezuka Architects.