Architektura MuratorWydarzeniaKonferencja urbanistyczna Murator EXPO w Gdyni

Konferencja urbanistyczna Murator EXPO w Gdyni

W dniach 1 i 2 września w Gdyni odbędzie sie konferencja pod hasłem „Mieszkanie – Osiedle – Miasto. Zespoły mieszkaniowe we współczesnych strukturach miejskich”, zorganizowana przez Murator EXPO i Towarzystwo Urbanistów Polskich. W panelach dyskusyjnych wezmą udział tacy architekci jak Jacek Droszcz, Zbigniew Reszka, Maciej Hawrylak i Marcin Woyciechowski.

Konferencja urbanistyczna w Gdyni

Równolegle z Targami Mieszkaniowymi w Gdyni Murator EXPO wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich organizuje konferencję urbanistyczną pod hasłem: „Mieszkanie – Osiedle – Miasto. Zespoły mieszkaniowe we współczesnych strukturach miejskich”. Ze strony TUP projekt koordynuje prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych ISOCARP, Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Organizatorzy zdecydowali się odejść od typowego schematu, opartego na szeregu referatów wygłaszanych przez zaproszonych prelegentów, na rzecz cyklu moderowanych debat z udziałem kluczowych ekspertów – reprezentantów środowisk zaangażowanych w proces projektowania i realizacji współczesnych miast. Tym samym uczestnicy spotkania będą mogli aktywnie brać udział w dyskusji, zabierając głos w polemikach i odnosząc się do wypowiedzi poszczególnych panelistów.

Temat konferencji: „Mieszkanie – Osiedle – Miasto. Zespoły mieszkaniowe we współczesnych strukturach miejskich” w oczywisty sposób nawiązuje do sztandarowej polskiej publikacji dotyczącej kształtowania struktur mieszkaniowych zgodnie z wymogami myśli modernistycznej. Wynika to z faktu, iż kwestia kształtowania struktur mieszkaniowych, podobnie jak miało to miejsce przed dekadami, cieszy się niezmiennym zainteresowaniem zarówno architektów, urbanistów jak i jej obecnych kluczowych interesariuszy – władz miejskich, instytucji finansujących, deweloperów, a wreszcie – władz państwowych. Tym samym „kwestia mieszkaniowa” nie jest jedynie przedmiotem zainteresowania wąskiego grona specjalistów z dziedziny projektowania, ale także – a może przede wszystkim – tematem szeroko zakrojonej debaty angażującej szerokie grono dyskutantów - mówi profesor Piotr Lorens Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych ISOCARP.

W ramach konferencji zaplanowano trzy spotkania tematyczne: panel urbanistyczny TUP, debatę, dotyczącą wpisywania nowych inwestycji mieszkaniowych w istniejącą tkankę miejską, a także przegląd urbanistycznych deklaracji pokongresowych z udziałem pięciu dotychczasowych miast gospodarzy. Konferencja urbanistyczna z udziałem włodarzy Gdyni i pod patronatem Miasta Gdynia, odbędzie się w dniu 1 września w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Zaproszenie do udziału w panelach dyskusyjnych przyjęli już tacy architekci jak Jacek Droszcz, Zbigniew Reszka i Maciej Hawrylak oraz główny architekt Hossy - Marcin Woyciechowski. Spotkania konferencyjne będą kontynuowane w Gdynia ARENIE, w weekend - 2 i 3 września, na scenie głównej Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE Murator EXPO. W Gdynia ARENIE planowane są dwa spotkania dla szerokiej publiczności z udziałem władz Gdyni pod hasłem: budować dla ludzi, wzbogacać Miasto na przykładzie najlepszych gdyńskich inwestycji.

Udział w konferencji jest bezpłatny, rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony targimieszkaniowe.pl

Program konferencji

godz. 10.00-10.30
powitanie uczestników

godz. 10.30-11.00
wystąpienie wprowadzające: Piotr Lorens, Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich

godz. 11.00-12.30
Współczesne mieszkanie – tzn. jakie?

prowadzenie: Barbara Pujdak, w panelu udział biorą: Ryszard Gruda (Izba Architektów RP), Marcin Woyciechowski (HOSSA), Jacek Droszcz (Studio Architektoniczne Kwadrat), Maciej Kotarski (Olivia Business Center), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa)

godz. 13.30-15.00
Nowe inwestycje mieszkaniowe w tkance współczesnego miasta

prowadzenie: Ryszard Gruda, w panelu udział biorą: Marek Karzyński (Miasto Gdynia), Mariusz Ścisło (SARP), Zbigniew Reszka (ARCHDECO), Maciej Hawrylak (Wrocław), Andrzej Boczek (AB Investments), Mieczysław Ciomek (Invest Komfort).

godz. 15.30-17.00
Wpływ programu Mieszkanie+ na przestrzeń miasta

prowadzenie: Piotr Lorens, udział biorą: Marek Stępa - Miasto Gdynia, Alina Muzioł-Węcławowicz - Forum Rewitalizacji, Włodzimierz Kocoń - BGK, Jacek Ładny - PKO BP

godz. 17.00-18.30
Miasto polskie w perspektywie zmian ideowych w urbanistyce – refleksja nad dorobkiem Kongresów Urbanistyki Polskiej

prowadzenie: Karolina Krośnicka, udział biorą: Mieczysław Kochanowski - Gdańsk, Jacek Barski - Wrocław, Tadeusz Markowski - Łódź, Tomasz Majda - Lublin, Mirosław Gajdak - Warszawa

godz. 18.30-19.30
Wręczenie nagród w konkursie na najlepszą pracę dyplomową TUP

Promocja książki „Manifesty urbanistyczne” (Biblioteka Urbanisty t. 15)

Spotkania będą kontynuowane w sobotę 2 września w Gdynia ARENIE na terenie Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE. Debaty rozpocznie dyskurs pod hasłem: Budować dla ludzi, wzbogacać miasto na przykładzie najlepszych gdyńskich inwestycji, w którym wezmą udział przedstawiciele firmy Euro Styl. Omówione zostaną projekty dwóch osiedli: IDEA w Gdańsku oraz Beauforta w Gdyni. Kolejne spotkanie: Inwestowanie w mieszkania na wynajem – w jakie, gdzie i za ile? poprowadzi Marek Wielgo, redaktor naczelny serwisu muratorplus.pl.

W Gdynia ARENIE w czasie Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE można będzie obejrzeć dwie wystawy:
City Visions – anglojęzyczną wersję wystawy nt. ostatniego stulecia rozwoju największych miast świata, w tym Berlina, Paryża, Londynu
prac dyplomowych z dziedziny urbanistyki i gospodarki przestrzennej

Tagi:
Międzynarodowa Konferencja Naukowa ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza do udziału w konferencji ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych prac i przemyśleń na temat kierunków kształtowania architektury w XXI wieku.
The invincible city: międzynarodowa konferencja z udziałem ekspertów UNESCO, ICOMOS i ICCROM Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rekonstrukcji historycznych zespołów? Jakie mamy dziś możliwości ochrony zagrożonego dziedzictwa i jakie wyzwania stoją przed architektami i konserwatorami zabytków? Między innymi na te pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowej konferencji „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” organizowanej z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO.
Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Well-Being Design 2020: projektowanie dla przyszłości Cztery tytuły wnętrzarskie, wykłady i dyskusje z udziałem architektów, designerów i specjalistów z dziedziny projektowania doświadczeń. Już 5 listopada odbędzie się całodniowa konferencja Well-Being Design 2020 poświęcona projektowaniu, które skupia się na podnoszeniu jakości życia użytkowników i trosce o środowisko!
BIM DAYS 2020: podsumowanie konferencji Autodesk Jakie trendy zdominują przyszłość polskiej architektury? Czy BIM w Polsce się opłaca? Jak wykorzystać BIM w procesie projektowania konstrukcji i planowania realizacji? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały omówione podczas październikowej konferencji BIM DAYS 2020.
Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020 W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.