Architektura MuratorWydarzeniaKONIOR STUDIO zwycięzcą konkursu architektonicznego na projekt sali koncertowej szkoły muzycznej w Jastrzębiu

KONIOR STUDIO zwycięzcą konkursu architektonicznego na projekt sali koncertowej szkoły muzycznej w Jastrzębiu

I miejsce w konkursie architektonicznym na koncepcję sali koncertowej dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Jastrzębiu zdobyła pracownia Konior Studio, II miejsce przyznano ex aequo pracowniom WXCA i KKM Kozień Architekci

KONIOR STUDIO Tomasz Konior
I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia: KONIOR STUDIO, Tomasz Konior

3 kwietnia 2014 r. w Katowickim Oddziale SARP ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej sali koncertowej dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu. Przedmiotem konkursu było przygotowanie projektu sali koncertowej dla 300 widzów wraz ze sceną, kulisami, garderobami i zapleczem. Do zadania konkursowego należało również przygotowanie koncepcji rozwiązania strefy wielofunkcyjnego hallu z kawiarnią i przestrzenią ekspozycyjną, pomieszczenia pomocnicze (szatnie, sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze), pomieszczenia techniczne (reżyserka dźwięku, kotłownia, wentylatorownia, rozdzielnia elektryczna, serwerownia, itp.).

Istotnym kryterium oceny przez jury konkursu architektonicznego było umiejętne przestrzenne i funkcjonalne połączenie budynku sali koncertowej z istniejącą szkołą. Komunikacja pomiędzy obydwoma budynkami odbywać się ma przez łącznik zapewniający dogodne przejście do sali koncertowej dla uczniów i pracowników szkoły. Zadanie konkursowe obejmowało również zagospodarowanie otaczającego terenu z dojazdem i dojściem do budynku dla gości, pracowników, etc.

Wyniki konkursu architektonicznego:

I miejsce i nagrodę w wysokości 5.500 PLN jury przyznało pracowni KONIOR STUDIO za "podjęcie trudnego dialogu stylistycznego z architekturą istniejącego budynku Szkoły".

KONIOR STUDIO Tomasz Konior
Architekci: Tomasz Konior, Dominik Koroś, Michał Lipiec, Marcin Piotrowski, Andrzej Witkowski

II miejsce ex aequo i nagrodę w wysokości 4.000 PLN przyznano pracowni WXCA sp. z o.o. za "trafne dyspozycje funkcjonalne, stworzenie przestrzeni zdefiniowanych i atrakcyjnych zarówno dla przechodniów jak i dla widzów". Doceniono dopasowanie skali i formy projektowanej sali koncertowej do klimatu miasta oraz budynku szkoły.

II miejsce ex aequo i nagrodę w wysokości 4.000 PLN przyznano pracowni KKM Kozień Architekci za "elegancką i jednorodną bryłę trafnie wpisującą się w klimat i skalę miasta". Szczególnie doceniono "czytelną konsekwencję rozwiązań od idei do konkretnych elementów budynku, odpowiadającą w sposób autorski na problem projektowy, bez nawiązań, zapożyczeń i cytatów".

KKM Kozień Architekci
Architekci: Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka
współpraca: Magdalena Habrat-Rączka, Joanna Filipek, Michał Rączka, Małgorzata Szewczyk, Jakub Dziewoński

4 wyróżnienia honorowe w konkursie architektonicznym:

Za ciekawe rozwiązanie strefy wejścia do projektowanego obiektu w kontekście istniejącej szkoły oraz propozycję różnicowania bryły budynku wyróżnienie otrzymała pracownia architektoniczna Projekt 3 S.C. Marek Pelc, Wojciech Student.
Architekci: Wojciech Student, Marek Pelc, Monika Gitner, Michał Gola, Rafał Konsek
Akustyka: Paweł Letnianczyn
Instalacje elektryczne: Tomasz Bienek
Konstrukcja: Krzysztof Sobik

Kolejne wyróżnienie przypadło zespołowi BAZA Architekci Sp. z o.o. Michał Kurzątkowski Grażyna Stawicka Architekt MAK Marcin Kwietowicz za bezpretenjonalność projektu i właściwą w stosunku do otoczenia skalę.
Architekci: Michał Kurzątkowski, Marcin Kwietowicz, Grażyna Stawicka
Współpraca: Monika Jachimowska, Adrianna Nowak
Akustyka: Ewa Więckowska - Kosmala
Konstrukcja: Sebastian Łopaciński
Instalacje: Tomasz Nowak

Za interesujące zestawienie istniejącego budynku szkoły z projektowanym obiektem wyróżnienie honorowe przyznano pracowni ppfp. architekci Sp. z o.o. 
Architekci: Jakub Puńko, Piotr Person, Małgorzata Florczak-Puńko

Wróżnienie honorowe przyznano również Pracowni Architektonicznej Czora i Czora Sp. z o.o. spółka komandytowa "za zaprezentowaną filozofię budowania klimatu wnętrza obiektu poprzez skalę oraz propozycję atrakcyjnego przeszklonego holu".
Architekci: Aleksander Czora, Magdalena Jagoda, Monika Uszok

Modernizacja Biblioteki Narodowej Zespół Tomasza Koniora precyzyjnie przeanalizował mankamenty budynku, ale i uszanował jego autentyczność. O nowej modernizacji Biblioteki Narodowej według projektu biura Konior Studio pisze Krzysztof Mycielski.
Supersam w Katowicach: kolejna przebudowa Supersam w Katowicach wkrótce po raz kolejny zostanie przebudowany. Po modernizacji przeprowadzonej według koncepcji Konior Studio przybędzie powierzchni biurowej, pojawi się też nowa strefa restauracyjna.
Biblioteka Narodowa: modernizacja czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie W czytelniach Biblioteki Narodowej po modernizacji mieści się czterokrotnie więcej książek. Efektowne, zalane naturalnym światłem przestrzenie, których wystrój koresponduje z historycznymi wnętrzami, zaprojektowała pracownia Konior Studio.
Przebudowa Biblioteki Narodowej w Warszawie Główną ideą przebudowy było założenie, by budynek Biblioteki Narodowej, zachował wszystkie dotychczasowe zalety i modernistyczny charakter, a jednocześnie stał się bardziej intuicyjny, ergonomiczny i ekologiczny. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Tomasz Konior i Marcin Piotrowski.
Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Tomaszem Koniorem Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Tomasza Koniora, autora biurowca firmy Press Glass w Konopiskach.
Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach Najnowsza realizacja Konior Studio udowadnia, że można wciąż cieszyć się z powstawania nowych budynków w dziewiczym terenie, że architektura nie musi być zniszczeniem ani raną w krajobrazie, tylko wartością dodaną – pisze Oskar Grąbczewski.