Konkurs na kuratora Triennale Architektury w Oslo 2019
Trwa konkurs na kuratora siódmej edycji Triennale Architektury, które odbędzie się jesienią 2019 roku w Oslo.
Triennale Architektury w Oslo to największy w krajach nordyckich festiwal poświęcony architekturze. Organizowane w jego ramach wystawy, konferencje, debaty, konkursy i publikacje, mają na celu podjęcie dyskusji na temat architektury i urbanistyki w wymiarze lokalnym i globalnym. Do udziału w konkursie zaproszone są zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły. Jako fizyczna manifestacja politycznych systemów, kultury i struktur społecznych, architektura odgrywa istotną rolę w kształtowaniu społeczeństw. W czasie, gdy demokracja i obowiązujące systemy są podważane, a zmiana jest coraz bardziej obecną i coraz szybszą siłą w naszych globalnych i lokalnych społeczeństwach OAT 2019 pragnie podjąć dyskusję na temat roli i znaczenia architektury w przyszłości – czytamy w ogólnej zapowiedzi triennale. Poszukiwana jest osoba lub zespół odpowiedzialny za artystyczną i merytoczyczną treść wydarzenia. Zadaniem kuratora będzie opracowanie ram tematycznych, prowadzenie badań oraz współpraca z partnerami instytucjonalnymi. Zgłoszenia należy przesyłać do 18 października 2017 roku. Pytania można przesyłać na adres submissons@oslotriennale.no do 2 października 2017 roku. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej wydarzenia.
Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image, mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.