Architektura MuratorWydarzeniaKrakowska Noc Muzeów 2012 i architektura

Krakowska Noc Muzeów 2012 i architektura

Wśród wielu propozycji krakowskich muzeów wybraliśmy kilkanaście wydarzeń związanych z architekturą. Noc Muzeów już w najbliższy weekend – zapraszamy!

Noc Muzeów w Krakowie 2012


Jakie architektoniczne atrakcje przygotowała na Noc Muzeów Warszawa? Czytaj więcej...

Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3, (19:00 – 01:00)
Dla miłośników średniowiecznej architektury i zamkowych ruin Muzeum Archeologiczne przygotowało wystawę poświęconą zamkom polsko-słowackiego Pogranicza: Muszynie, Rytro, Plavec i Kamenicy. Na gości czekać będzie także nocne zwiedzanie podziemi kościoła św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym oraz wystawa poświęcona dziejom rynku. Największą atrakcją ma być wycieczka do Ojcowa, w czasie której uczestników oprócz zwiedzania OPN czeka... niespodzianka.

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, ul. Kanonicza 19-21, (19:00 - 01:00)
Wizyta w muzeum archidiecezjalnym to okazja do zwiedzenia świeżo odrestaurowanego XVI-wiecznego arkadowego dziedzińca historycznej kamienicy „Dziekańskiej”.

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
ul. Wita Stwosza 12, (17:00 - 01:00)
Krakowska Noc Muzeów to okazja do bliższego poznania architektury nowej siedziby  Muzeum AK. Odbędzie się prezentacja budynku, w czasie której zwiedzający zostaną zapoznani z jego adaptacją. Wśród licznych wystaw i pokazów filmowych goście będą mieli okazję wysłuchać swingowego koncertu, nawiązującego do tematu wystawy głównej „In the air, on the air”.

Barbakan, ul. Basztowa, Mury Obronne, ul. Pijarska, (17:00 – 22:00)
Oprócz możliwości zwiedzenia średniowiecznych pereł architektury obronnej Krakowa, będzie to także okazja do zobaczenia spektaklu tanecznego w klimatach renesansowych, pokazów walk rycerskich, a także do wzięcia udziału w grze miejskiej pod hasłem „Rodzinne poszukiwanie barokowego skarbu Krakowa”.

Podziemia Rynku, Rynek Główny 1, (19.00–2.00)
Tej nocy nie może zabraknąć wycieczki do podziemnego miasta pod krakowskim Rynkiem, w czasie której zwiedzimy trasę „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Wśród atrakcji zobaczymy także wystawę „Zabytki archeologiczne” z orientalnymi eksponatami m.in. z Bizancjum, Armenii i Rusi, posłuchamy wykładu o średniowiecznych cmentarzyskach i tajemnicach średniowiecznej osady przedlokacyjnej oraz obejrzymy film „Cracovia Origo” o początkach Krakowa.

Oddział Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16, (19:00 – 01:00)
Nowohucki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zaprasza na wystawę poświęconą architekturze modernistycznej zatytułowaną „Nowa przestrzeń. Modernizm w Nowej Hucie”, a także pokazy kronik filmowych i filmów dokumentalnych (emisja dokumentu fabularyzowanego Muzeum od-nowa).

Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1, (19:00 – 00:30)
Zwiedzaniu wieży ratuszowej z przewodnikiem towarzyszyć będzie prezentacja rekonstrukcji krakowskiego ratusza w XIV-XVIII w.


Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3, (19.00 - 01:00)
W Noc Muzeów nie może zabraknąć zwiedzania perły krakowskiej architektury - wspaniale odnowionych Sukiennic (godz. wejść z przewodnikiem: 19.00, 21.00 i 22.00).

Muzeum Starego Teatru w Krakowie, ul. Jagiellońska 1, (21:00 – 24:00)
Noc Muzeów to okazja do dokładnego zwiedzenia zabytkowego gmachu Teatru Starego, połączona z wykładem o sławnych inscenizacjach wysta-wianych w jego wnętrzach.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie, ul. Jagiellońska 15, (19:00 – 01:00)
Wśród licznych tej nocy propozycji zwiedzania zabytkowych perełek architektury Krakowa nie może zabraknąć najstarszego polskiego uniwersytetu. Zwiedzimy tam m.in. Librarię, Aulę, kaplicę św. Jana Kantego, Salę Zieloną a na koniec, już po północy, wybierzemy się na spacer po Ogrodach Profesorskich.

Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Wawel 5, (19:00 – 24:00)
Noc Muzeów to jak co roku okazja do bezpłatnego zwiedzenia Komnat Królewskich jednego z najwspanialszych, renesansowych zabytków w Polsce - Wawelu. Imprezą towarzyszącą będzie koncert Chóru Kameralnego Jauna Muzika z Wilna (godz. 19:30) we wnętrzach gotyckiego kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Augustiańska 7).
więcej informacji: www.noc-muzeow.pl


(opracował Michał Nitychoruk)

Wystawa Grafiki Artystycznej KISSPRINT 2012 18 maja w warszawskim Soho Factory odbędzie się wernisaż wystawy grafiki warsztatowej KISSPRINT 2012, który zapoczątkuje tygodniową ekspozycję prac najzdolniejszych artystów młodego pokolenia.    
Warszawska Noc Muzeów i architektura Każdego roku program Noc Muzeów staje się coraz bogatszy. Z propozycji 204 muzeów i  innych instytucji, które zgłosiły swój udział w tegorocznej edycji, wybraliśmy 27 wydarzeń związanych z architekturą  
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.
Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury Pod koniec listopada 2018 roku Narodowe Centrum Kultury sporządziło raport W dialogu z otoczeniem? Społeczne postrzeganie przestrzeni publicznej i architektury w Polsce. Okazało się m.in., że pojęcie architektury rozumiane jest dosyć wąsko. Kojarzy się zazwyczaj z budownictwem, rzadziej z projektowaniem, kształtowaniem otoczenia i krajobrazu, a jeszcze rzadziej z kulturą, sztuką i pięknem.
O krytyce architektonicznej. Co to jest i do czego jej potrzebujemy? Czas, w którym nieustająco ewoluowały oczekiwania wobec architektury, był też czasem zmiany oczekiwań wobec związanych z architekturą mediów. Spojrzenie autorytetów było coraz mocniej wypierane przez krytyczną analizę architektury przez jej bezpośrednich użytkowników. Tak, dziś ciągle pozostaje miejsce na profesjonalną ocenę architektury, ale krytyka staje się coraz bardziej wielowątkowa – pisze Ewa P. Porębska.
Nowe wyzwanie dla polskiej architektury Na pytanie, jak przekształcić się będzie musiała polska architektura i jej projektowanie w obliczu zachodzących zmian klimatycznych i związanych z nimi globalnych raportów oraz wdrażanych w Unii Europejskiej przepisów odpowiadają członkowie Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego SARP: Justyna Biernacka, Piotr Biernacki, Jan Dowgiałło, Piotr Jurkiewicz, Mateusz Płoszaj-Mazurek, Magda Pios, Dariusz Śmiechowski, Kinga Zinowiec-Cieplik i Anka Zawadzka.
Krzysztof Zalewski i Adam Gil o projekcie balkonu Walk-on [FILM] Wykład Krzysztofa Zalewskiego i Adama Gila na temat projektu balkonu Walk-on w Gliwicach (proj. Zalewski Architecture Group). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.