Architektura MuratorWydarzeniaKrakowska Noc Muzeów 2012 i architektura

Krakowska Noc Muzeów 2012 i architektura

Wśród wielu propozycji krakowskich muzeów wybraliśmy kilkanaście wydarzeń związanych z architekturą. Noc Muzeów już w najbliższy weekend – zapraszamy!

Noc Muzeów w Krakowie 2012


Jakie architektoniczne atrakcje przygotowała na Noc Muzeów Warszawa? Czytaj więcej...

Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3, (19:00 – 01:00)
Dla miłośników średniowiecznej architektury i zamkowych ruin Muzeum Archeologiczne przygotowało wystawę poświęconą zamkom polsko-słowackiego Pogranicza: Muszynie, Rytro, Plavec i Kamenicy. Na gości czekać będzie także nocne zwiedzanie podziemi kościoła św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym oraz wystawa poświęcona dziejom rynku. Największą atrakcją ma być wycieczka do Ojcowa, w czasie której uczestników oprócz zwiedzania OPN czeka... niespodzianka.

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, ul. Kanonicza 19-21, (19:00 - 01:00)
Wizyta w muzeum archidiecezjalnym to okazja do zwiedzenia świeżo odrestaurowanego XVI-wiecznego arkadowego dziedzińca historycznej kamienicy „Dziekańskiej”.

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
ul. Wita Stwosza 12, (17:00 - 01:00)
Krakowska Noc Muzeów to okazja do bliższego poznania architektury nowej siedziby  Muzeum AK. Odbędzie się prezentacja budynku, w czasie której zwiedzający zostaną zapoznani z jego adaptacją. Wśród licznych wystaw i pokazów filmowych goście będą mieli okazję wysłuchać swingowego koncertu, nawiązującego do tematu wystawy głównej „In the air, on the air”.

Barbakan, ul. Basztowa, Mury Obronne, ul. Pijarska, (17:00 – 22:00)
Oprócz możliwości zwiedzenia średniowiecznych pereł architektury obronnej Krakowa, będzie to także okazja do zobaczenia spektaklu tanecznego w klimatach renesansowych, pokazów walk rycerskich, a także do wzięcia udziału w grze miejskiej pod hasłem „Rodzinne poszukiwanie barokowego skarbu Krakowa”.

Podziemia Rynku, Rynek Główny 1, (19.00–2.00)
Tej nocy nie może zabraknąć wycieczki do podziemnego miasta pod krakowskim Rynkiem, w czasie której zwiedzimy trasę „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Wśród atrakcji zobaczymy także wystawę „Zabytki archeologiczne” z orientalnymi eksponatami m.in. z Bizancjum, Armenii i Rusi, posłuchamy wykładu o średniowiecznych cmentarzyskach i tajemnicach średniowiecznej osady przedlokacyjnej oraz obejrzymy film „Cracovia Origo” o początkach Krakowa.

Oddział Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16, (19:00 – 01:00)
Nowohucki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zaprasza na wystawę poświęconą architekturze modernistycznej zatytułowaną „Nowa przestrzeń. Modernizm w Nowej Hucie”, a także pokazy kronik filmowych i filmów dokumentalnych (emisja dokumentu fabularyzowanego Muzeum od-nowa).

Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1, (19:00 – 00:30)
Zwiedzaniu wieży ratuszowej z przewodnikiem towarzyszyć będzie prezentacja rekonstrukcji krakowskiego ratusza w XIV-XVIII w.


Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3, (19.00 - 01:00)
W Noc Muzeów nie może zabraknąć zwiedzania perły krakowskiej architektury - wspaniale odnowionych Sukiennic (godz. wejść z przewodnikiem: 19.00, 21.00 i 22.00).

Muzeum Starego Teatru w Krakowie, ul. Jagiellońska 1, (21:00 – 24:00)
Noc Muzeów to okazja do dokładnego zwiedzenia zabytkowego gmachu Teatru Starego, połączona z wykładem o sławnych inscenizacjach wysta-wianych w jego wnętrzach.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie, ul. Jagiellońska 15, (19:00 – 01:00)
Wśród licznych tej nocy propozycji zwiedzania zabytkowych perełek architektury Krakowa nie może zabraknąć najstarszego polskiego uniwersytetu. Zwiedzimy tam m.in. Librarię, Aulę, kaplicę św. Jana Kantego, Salę Zieloną a na koniec, już po północy, wybierzemy się na spacer po Ogrodach Profesorskich.

Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Wawel 5, (19:00 – 24:00)
Noc Muzeów to jak co roku okazja do bezpłatnego zwiedzenia Komnat Królewskich jednego z najwspanialszych, renesansowych zabytków w Polsce - Wawelu. Imprezą towarzyszącą będzie koncert Chóru Kameralnego Jauna Muzika z Wilna (godz. 19:30) we wnętrzach gotyckiego kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Augustiańska 7).
więcej informacji: www.noc-muzeow.pl


(opracował Michał Nitychoruk)

Wystawa Grafiki Artystycznej KISSPRINT 2012 18 maja w warszawskim Soho Factory odbędzie się wernisaż wystawy grafiki warsztatowej KISSPRINT 2012, który zapoczątkuje tygodniową ekspozycję prac najzdolniejszych artystów młodego pokolenia.    
Warszawska Noc Muzeów i architektura Każdego roku program Noc Muzeów staje się coraz bogatszy. Z propozycji 204 muzeów i  innych instytucji, które zgłosiły swój udział w tegorocznej edycji, wybraliśmy 27 wydarzeń związanych z architekturą  
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.