fotka z /zdjecia/muriwieza.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Kto, jak i dla kogo buduje obraz historii w nowych polskich muzeach?

2010-01-18 1:00

Sztuka współczesna stała się popularnym narzędziem budowania obrazu najnowszej historii Polski. Debata z udziałem dyrektorów pięciu nowo powstających muzeów. Warto dowiedzieć się co dyrektorzy mają do powiedzenia.

22 stycznia 2010 (piątek), godz. 17.00Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / ul. Pańska 3

Uczestnicy:

Jerzy Halbersztadt, dyrektor Muzeum Historii Żydów PolskichRobert Kostro, dyrektor Muzeum Historii PolskiPaweł Machcewicz, dyrektor Muzeum Drugiej Wojny ŚwiatowejJan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiegooraz Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

prowadzenie: Marek Beylin

Sztuka współczesna stała się popularnym narzędziem budowania obrazu najnowszej historii Polski. Sam proces tworzenia opisu tejże historii jest zjawiskiem szeroko dyskutowanym, często wywołującym gorące spory. Rywalizują ze sobą przeciwstawne narracje, a ich wyrazicielami stają się nowo powstające publiczne muzea. Dynamiczny, zróżnicowany obraz przeszłości, jaki wyłania się z tych debat, jest ważną wartością w życiu publicznym. W tej sytuacji istotne jest postawienie pytania kto, jak i dla kogo buduje tenże obraz. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pozostaje stroną w tej dyskusji, równocześnie jednak stara się nie tracić perspektywy krytycznej i próbuje analizować proces zmieniania się sztuki w propagandę.

Debata z udziałem dyrektorów pięciu nowych polskich muzeów jest nawiązaniem do wystawy 3xTAK, której tematem jest polityczne i społeczne zaangażowanie sztuki.

Finisaż wystawy "3xTAK"

spotkanie z autorką filmu "Mur i wieża" Yael Bartaną23 stycznia 2010 (sobota), godz. 18.00


Informacje: www.artmuseum.pl

Kadr z filmu Mur i Wieża, fot. Magda Wunsche

fotka z /zdjecia/muriwieza.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury