Architektura MuratorWydarzeniaŁazienki Królewskie w Warszawie. Modernizacja i nowe plany

Łazienki Królewskie w Warszawie. Modernizacja i nowe plany

Łazienki Królewskie, jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy, podawane są kompleksowej konserwacji. Pracom w Pałacu na Wodzie towarzyszą m.in. rewitalizacja parku, modernizacja systemów wentylacyjnych i centralnego ogrzewania. Zmienia się także otoczenie pałacu; na miejscu parkingu powstanie ukryta pod ziemią sala wystawowa i nowy ogród

Pałac na Wyspie, Łazienki Królewskie w Warszawie; zaprojektowana przez Tylmana van Gameren królewska rezydencja jest poddawana kompleksowej konserwacji
Pałac na Wyspie, Łazienki Królewskie w Warszawie; zaprojektowana przez Tylmana van Gameren królewska rezydencja jest poddawana kompleksowej konserwacji

Pałac na Wyspie, zaprojektowany przez Tylmana van Gameren to główny obiekt Łazienek Królewskich; właśnie w położonym "na wodzie" pałacu odbywały się latem słynne obiady czwartkowe. Od jesieni 2012 w budynku trwają prace modernizacyjne i konserwatorskie. Objęły one między innymi wzmocnienie tarasów, ocieplenie oraz wymianę pokrycia dachu. Dla zwiedzających najbardziej widoczną zmianą jest konserwacja elewacji i wystroju pałacu. Pace badawcze doprowadziły do odkrycia wielu elementów pierwotnych dekoracji, które po wojnie zakryte zostały przemalowaniami.
Z punktu widzenia użytkowników istotną zmianą okazała się modernizacja sieci elektrycznej, systemu wentylacji i ogrzewania w zabytkowym obiekcie. W zabytkowych kandelabrach pojawią się elektryczne świece, które przy okazji większych uroczystości zastąpić będzie można na powrót świecami woskowymi.
W 2013 roku wyremontowany został Teatr na Wyspie z 1786 roku, jeden z najstarszych teatrów dworskich zachowanych do dziś.  Niezauważalną dla gości królewskiej rezydencji, ale ważną inwestycją było wykonanie nowej sieci centralnego ogrzewania. Połączyła ona 11 budynków znajdujących się na terenie Łazienek Królewskich.
W kolejnym, 2014 roku zakończone mają być prace związane ze zmianą nawierzchni parkowych alejek. Asfalt, który pokrywał ścieżki, zastępowany jest nawierzchnią z kruszywa, przypominającą historyczne rozwiązania. Wymiana nawierzchni obejmuje około 9 kilometrów alejek o łącznej powierzchni 4 hektarów. Roboty prowadzone są w taki sposób, by jak najmniej ograniczać możliwości użytkowania obiektu. Łazienki Królewskie są przez cały czas dostępne dla zwiedzających. 

Równolegle z pracami budowlanymi prowadzona jest konserwacja kolekcji zabytków. Zbiory są przy tym digitalizowane i archiwizowane. Już we wrześniu 2014 roku ma rozpocząć działalność Wirtualne Muzeum Łazienek Królewskich. W ramach projektu powstaje nowa strona internetowa, wirtualna galeria dzieł sztuki a także portal edukacyjny. 
Projekt modernizacji Łazienek Królewskich jest współfinansowany ze  środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całego projektu wynosi 42 mln zł, z czego 27,6 mln pochodzi z funduszy unijnych. Prace rewitalizacyjne związane z bieżącym projektem zakończyć się mają  we wrześniu 2014 roku. To jednak tylko jeden z etapów znacznie bardziej rozbudowanego programu. W planach jest konserwacja klasycystycznego Pałacu Myślewickiego projektu Dominika Merliniego. Na terenie wykorzystywanym dotąd do celów gospodarczych, mieszczącym m.in. szklarnie i parking, powstanie zaś kwiatowa łąka, z ukrytym pod poziomem gruntu budynkiem wystawowym. Projekt nowej inwestycji przygotowali architekci z pracowni Mecanoo Architecten i jojko+nawrocki architekci, laureaci rozstrzygniętego w listopadzie konkursu architektonicznego >>

Warszawskie konserwacje. Śladem odnowionych zabytków Cykl czterech spacerów, organizowanych w weekendy 14-15 IV oraz 21-22 IV, będzie niecodzienną okazją do poznania wyremontowanych warszawskich zabytków, w tym wnętrz nie udostępnianych na co dzień publiczności.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.