Architektura MuratorWydarzeniaLe Corbusier - retrospektywa w Centre Pompidou

Le Corbusier - retrospektywa w Centre Pompidou

Do 3 sierpnia w paryskim Centre Pompidou można oglądać retrospektywę Le Corbusiera, jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych architeków, urbanistów oraz teoretyków nowoczesności.

Le Corbusier - retrospektywa w Centre Pompidou
Le Corbusier, Modulor, 1950, © Centre Pompidou / Dist. RMN-GP/ Ph. Migeat © FLC, ADAGP, Paryż 2015. Źródło: materiały prasowe

Zorganizowana z okazji 50 rocznicy śmierci Le Corbusiera wystawa, ukazuje jego działalność z innej niż dotychczasowe prezentacje perspektywy. Tym razem punktem wyjścia stały się proporcje ludzkiego ciała, które dla Le Corbusiera stanowiły uniwersalną zasadę projektowania. Wymiary człowieka definiowały według niego wszystkie aspekty architektury i kompozycji przestrzennej.

W 1943 roku powstał "Modulor", system proporcji oparty na wzroście przeciętnego mężczyzny 183 lub 226 cm z uniesionym ramieniem opisany w książce The Modulor: A Harmonious Measure to the Human Scale opublikowanej w 1950 roku i później konsekwentnie stosowany przez papieża modernizmu w praktyce architektonicznej i artystycznej.

Na ekspozycji znalazło się około 300 prac reprezentujących wszystkie gatunki, w których tworzył Le Corbusier - rysunki, rzeźby, obrazy, zdjęcia i makiety obiektów, a także filmy i dokumenty.

Le Corbusier
Mesures de l'homme

29 kwietnia - 3 sierpnia
Centre Pompidou, Paryż

Marsylska Jednostka Mieszkaniowa – Le Corbusier i jego maszyna do mieszkania Le Corbusier chciał stworzyć obiekt totalny i samowystarczalny, przy tym jednak niebędący barierą i przeszkodą dla otoczenia. Materializacją jego koncepcji i założeń autorskich stała się Jednostka Marsylska.
Immeuble Molitor – paryski dom Le Corbusiera dostępny dla zwiedzających! Po ponad dwóch latach prac konserwatorskich mieszkanie Le Corbusiera w Paryżu ponownie otwarte dla publiczności. Zobaczcie, jak wyglądał apartament w czasach, gdy zajmował go razem z żoną Yvonne.
Le Corbusier, Urbanistyka Autor, korzystając z raportów statystycznych i analiz dotyczących ruchu samochodowego, migracji, zagęszczenia, bezpieczeństwa, zdrowia i ekologii, w przystępny sposób opisuje problemy, z jakimi często i dziś nie umiemy sobie poradzić. Po prawie 90 latach Urbanistyka jest zaskakująco aktualna, co równie dobitnie świadczy o wizjonerstwie Le Corbusiera, jak i o naszej niezmiennej bezradności i niemożności określenia, dokąd zmierzamy w zabudowywaniu świata – recenzja Andrzeja Owczarka.
Le Corbusier, W stronę architektury Możliwość kontaktu z oryginalnym dziełem pozwala na redefinicję tego, co do tej pory pisano o Le Corbusierze i próbę zrozumienia dlaczego ktoś, kogo ogłoszono ojcem blokowisk, może obecnie być patronem luksusowej architektury. Podkreślenie roli geometrii, badanie proporcji, analiza przykładów architektury starożytnej i nowożytnej przywołują przy tym skojarzenia z traktatami Witruwiusza i Palladia – recenzja Andrzeja Owczarka.
Mówi Nowoczesność: Le Corbusier o pomniku otwartej dłoni w Chandigarh [FILM] Architektura i film to nowy cykl artykułów w internetowej "A-m". Zaczynamy serią Mówi Nowoczesność - zbiorem krótkich wywiadów i nagrań archiwalnych z udziałem największych postaci świata architektury XX w. Filmy wybiera i opisuje Adam Przywara - dyrektor artystyczny BETON Film Festival.
Modulor Le Corbusiera - system wymiarowania w architekturze nowoczesnej W ostatnich latach w języku polskim ukazują się teksty kluczowe dla architektury modernistycznej. Jedną z napisanych po polsku, choć od lat niewznowionych pozycji na liście lektur dotyczących nowoczesnej architektury jest tekst Jerzego Sołtana „Modulor. System wymiarowania. Le Corbusier”. Broszurę opisującą proporcje nowoczesności przypomina Jakub Wacławek