Architektura MuratorWydarzeniaLina Ghotmeh zaprasza do stołu

Lina Ghotmeh zaprasza do stołu

Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.

Lina Ghotmeh zaprasza do stołu
Projekt pawilonu Serpentine autorstwa biura Lina Ghotmeh – Architecture; il. dzięki uprzejmości Serpentine Gallery

Mieszcząca się w londyńskich ogrodach Kensington galeria Serpentine od 2000 roku zaprasza światowej sławy architekta lub architektkę do budowy pawilonu. Dowolność w kształtowaniu formy i tymczasowość konstrukcji sprawiają, że są to często odważne i awangardowe projekty, swego rodzaju manifesty zaproszonych twórców i twórczyń. Studiując kolejne realizacje, można prześledzić zmianę trendów w architekturze, jaka odbywała się przez ostatnie dwie dekady. A my prześledzimy udział kobiet w tym cyklicznym przedsięwzięciu.

Czytaj też: Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion |

Pierwszy pawilon w 2000 roku zaprojektowała Zaha Hadid. Często żartuje się, że jeśli chodzi o kwestię kobiet w architekturze to po Hadid długo, długo nie ma nic. Z Serpentine było podobnie. Po niemal dekadzie szalonych, dekonstruktywistycznych form autorstwa takich starchitektów jak Libeskind czy Gehry, dopiero w 2009 roku dostajemy projekt SANAA, gdzie Kazuyo Sejima w duecie z Ryūe Nishizawą proponują słynny lustrzany dach w kształcie blobu. W 2015 roku SelgasCano (czyli hiszpańskie biuro, w którym partnerką jest Lucia Cano) buduje wielokolorowy tunel. W roku 2016 projektów było więcej (pawilonowi głównemu towarzyszyły cztery domy letnie), ale za wszystkie odpowiadali mężczyźni.

W ostatnim czasie możemy jednak zaobserwować pewne zmiany przejawiające się w szukaniu twórców i twórczyń spoza głównego nurtu. Równolegle tematy coraz bardziej oscylują wokół wspólnotowości, a materiały wykorzystywane do wznoszenia eksperymentalnych konstrukcji coraz częściej pochodzą z recyklingu. W 2018 roku projekt pawilonu powierzono Fridzie Escobedo z Meksyku, a w roku 2021 tymczasowy obiekt Serpentine poświęcony miejscom spotkań wznosiła Sumayya Vally z RPA. W 2023 roku na terenie galerii Serpentine stanie projekt Liny Ghotmeh, francuskiej architektki libańskiego pochodzenia, którego tytuł À table to zaproszenie do stołu. Z kim się zatem widzimy w te wakacje przy stole w Kensington Gardens?

Lina Ghotmeh zaprasza do stołu
Projekt pawilonu Serpentine autorstwa biura Lina Ghotmeh – Architecture; il. dzięki uprzejmości Serpentine Gallery
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu
Lina Ghotmeh (ur. 1980) studiowała architekturę na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie i w École Spéciale d’Architecture w Paryżu. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując m.in. z Ateliers Jean Nouvel oraz Foster & Partners. W 2005 roku wygrała międzynarodowy konkurs na projekt Estońskiego Muzeum Narodowego w Tartu (realizacja: 2016). Obecnie prowadzi w Paryżu autorską pracownię Lina Ghotmeh – Architecture, która na koncie ma wiele wystaw, projektów wnętrz i budynków publicznych. Do jej ostatnich znaczących realizacji należy m.in. Stone Garden Housing w Bejrucie (2020). Ghotmeh jest także aktywną wykładowczynią. Prowadziła zajęcia i wykłady na całym świecie, w tym na Yale School of Architecture w Stanach Zjednoczonych czy na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie. Jest współprzewodniczącą sieci naukowej RST arches na rzecz architektury w ekstremalnych klimatach. Fot. © Gilbert Hage
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Pawilon letni Serpentine Gallery projektu selgascano Już po raz piętnasty w Kensington Gardens w Londynie zainaugurowano działalność pawilonu letniego Serpentine Gallery. Tym razem opracowanie koncepcji zlecono hiszpańskiej pracowni seglascano.
Tagi:
Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.