Architektura MuratorWydarzeniaLista 40 najlepszych młodych architektów Europy według European Centre for Architecture Art Design i Chicago Athenaeum

Lista 40 najlepszych młodych architektów Europy według European Centre for Architecture Art Design i Chicago Athenaeum

Ciąg dalszy międzynarodowego sukcesu naszych pracowni. Amerykańskie Muzeum Architektury umieściło Wojciecha Subalskiego z koszalińskiej pracowni HS99 oraz Piotra Nawarę i Agnieszkę Szultk z biura nsMoon Studio z Krakowa na liście czterdziestu najzdolniejszych.

fotka z /zdjecia/Dom_z_gontu_01.jpg

The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athaeneum: Museum of Architecture and Design swój program adresuje do młodych architektów, architektów wnętrz, krajobrazu i urbanistów, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Inicjatywa ma na celu identyfikację i promocję pokolenia, które ma wpływ na jakość przestrzeni europejskich miast. Jury złożone z krytyków sztuki, dziennikarzy i wybitnych projektantów wybiera najlepsze spośród nadesłanych propozycji. Projekty oceniane są pod względem innowacji, pod uwagę brane są te, wykraczające poza konwencjonalne metody. Dodatkowe kryterium obejmuje wykorzystanie najnowszych technologii budowlanych oraz temat zrównoważonego rozwoju. Wyniki Europe 40 under 40przybierają formę 'wędrującej' ekspozycji.

Lista 40 najlepszych młodych architektów Europy według European Centre for Architecture Art Design i Chicago Athenaeum

Wśród polskich laureatów do nagrody znaleźli się Wojciech Subalski z koszalińskiej pracowni HS99, współautor 'Zespołu domów szeregowych na Osiedlu Słonecznym w Koszalinie' ("A-m" 01/2010 fot. Wojciech Kryński), w którym połączenie ciemnej cegły na elewacji i starannie przemyślanego układu pionowych i poziomych okien bliskie jest standardom północnoeuropejskiego, zwłaszcza holenderskiego budownictwa. Na liście Europe 40 under 40 także Piotr Nawara i Agnieszka Szultk z krakowskiego biura nsMoon Studio, autorzy 'Domu z gontu' ("A-m" 8/2004  fot. Wojciech Kryński), za który otyrzymali Nagrodę SARP.

Archetypiczna forma domu – prostopadłościanu przekrytego dwuspadowym dachem, została w całości obudowana tym materiałem. Autorzy pokryli nim zarówno dach jak i elewacje, w ten sposób znajdując dla tradycyjnego materiału miejsce we współczesnej architekturze. Dodatkowo budynek, który powstał w centrum willowej dzielnicy Krakowa – Woli Justowskiej silnie kontrastuje z otaczającymi go konwencjonalnymi domkami jednorodzinnymi.
W typowym krajobrazie polskiego miasta powstała jednorodna, mocna i zwarta bryła. Krakowski budynek z użyciem prostych form i tradycyjnych, archaicznych materiałów stał się awangardowym rozwiązaniem domu mieszkalnego.

W ubiegłym roku na liście 40-stu śląscy architekci - Beata Goczoł (Goczołowie Architekci Studio Autorskie, Zabrze) oraz Barbara Grąbczewska i Oskar Grąbczewski (OVO Grąbczewscy Architekci, Katowice). Ich najbardziej znanym obiektem jest Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie ("A-m" 01/2007), obiekt zrealizowany w dawnej kopalni iłu, w miejscu unikatowych na skalę światową znalezisk paleontologicznych. Uhonorowany I nagrodą w rozstrzygniętym w 2003 roku ogólnopolskim konkursie na koncepcję zagospodarowania terenów pokopalnianych.
W grudniu 2007 roku otrzymał Nagrodę SARP dla najlepszego obiektu zrealizowanego w Polsce w 2006 roku oraz nagrodę Polski Cement w Architekturze dla najlepszej realizacji z użyciem technologii betonowej. Na prestiżowej liście pojawili się się także Tomasz Osięgłowski i Marcin Kościuch z poznańskiej pracowni Ultra Architects SC. oraz Anna Siedlecka z warszawskiego Studio Puff-Buff Design SC. Przypomnijmy, że w 2008 roku laureatami Europe 40 under 40 zostali architekci Tomasz Konior (Konior Studio) oraz Robert Konieczny (KWK Promes).


Informacje: http://www.europeanarch.eu/

Architektura w laboratorium Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.