Architektura MuratorWydarzeniaŁódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA

Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE: GENERACJA

Łódź Design Festival 2022 startuje 12 maja pod hasłem RE:GENERACJA. W programie tradycyjnie wiele wystaw oraz dyskusje z udziałem m.in. Roberta Koniecznego z KWK Promes, Marty Sękulskiej-Wrońskiej z WXCA, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys z APA Wojciechowski, Małgorzaty Kuciewicz z Centrali i Przemo Łukasika z medusa group.

Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA
FORMS – system elementów wspomagający kreatywność i rozwój fizyczny dzieci, proj. Zuzanna Wdowik, jeden z projektów nominowanych w tegorocznym konkursie make me!

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 12-22 maja pod hasłem RE:GENERACJA. Początek trzeciej dekady XXI wieku to czas kolejnych zmian. Mamy wiele obaw, ale i nadziei, trzymamy się nostalgii, a z drugiej strony tworzymy odważne wizje przyszłości. To również moment na przebudowę różnych elementów naszego życia. Zbliżająca się edycja Łódź Design Festival 2022 będzie zachętą do poszukania odpowiedzi na te wyzwania. Zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas – przybliża pomysł Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.

W ramach Łódź Design Festival tradycyjnie zaplanowano wiele wystaw w przestrzeni Art_Inkubatora oraz na terenie miasta, będą też wydarzenia dla młodszej widowni, rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! czy prezentacja 76 produktów wyróżnionych w tegorocznej, 12. edycji plebiscytu must have 2022.

13 maja tuż przed galą konkursu make me! 2022 eksperckiej analizie poddany zostanie temat projektowania w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. O odpowiedzialnej architekturze, jej celach i znaczeniu porozmawiają: Robert Konieczny z KWK Promes, Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, Agnieszka Kalinowska-Sołtys z APA Wojciechowski oraz krytyk architektury Marcin Szczelina i Aneta Konowrocka, Marketing Manager Cosentino.

w konkursie make me! 2022

Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA
Roman Modzelewski na fotelu RM58; fot. z kolekcji Fundacji im. Romana Modzelewskiego

Na uwagę zasługuje z pewnością wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Ten wieloznaczny tytuł odnosi się zarówno do miasta (w którym od 1945 roku Roman Modzelewski mieszkał i pracował), jak też do stworzonych przez niego nowatorskich projektów jachtów oraz mebli. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58.

Warto zaplanować także wizytę na wystawie „Elementarz polskiego dizajnu" w Akademickim Centrum Designu. Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych 100 projektów polskiego designu, powstałych w ciągu ostatniego stulecia. Obok mebli, szkła czy porcelany znalazły się kroje liter, logotypy czy neony. Zobaczymy też prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji.

Ciekawie zapowiada się tegoroczny ARCHIBLOK. Podczas spotkania, które odbędzie się 22 maja, Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA), Przemo Łukasik (medusa group) i Joanna Jurga opowiedzą o własnym spojrzeniu na relacje miasto - człowiek - zieleń. Ważnym wątkiem tegorocznej debaty, którą  poprowadzi reporter Filip Springer, będzie także regeneracja architektury. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: jak czerpać z historii i jak adaptować istniejące przestrzenie do obecnych potrzeb. Więcej informacji na stronie www.lodzdesign.com.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.