Architektura MuratorWydarzeniaŁódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA

Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE: GENERACJA

Łódź Design Festival 2022 startuje 12 maja pod hasłem RE:GENERACJA. W programie tradycyjnie wiele wystaw oraz dyskusje z udziałem m.in. Roberta Koniecznego z KWK Promes, Marty Sękulskiej-Wrońskiej z WXCA, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys z APA Wojciechowski, Małgorzaty Kuciewicz z Centrali i Przemo Łukasika z medusa group.

Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA
FORMS – system elementów wspomagający kreatywność i rozwój fizyczny dzieci, proj. Zuzanna Wdowik, jeden z projektów nominowanych w tegorocznym konkursie make me!

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 12-22 maja pod hasłem RE:GENERACJA. Początek trzeciej dekady XXI wieku to czas kolejnych zmian. Mamy wiele obaw, ale i nadziei, trzymamy się nostalgii, a z drugiej strony tworzymy odważne wizje przyszłości. To również moment na przebudowę różnych elementów naszego życia. Zbliżająca się edycja Łódź Design Festival 2022 będzie zachętą do poszukania odpowiedzi na te wyzwania. Zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas – przybliża pomysł Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.

W ramach Łódź Design Festival tradycyjnie zaplanowano wiele wystaw w przestrzeni Art_Inkubatora oraz na terenie miasta, będą też wydarzenia dla młodszej widowni, rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! czy prezentacja 76 produktów wyróżnionych w tegorocznej, 12. edycji plebiscytu must have 2022.

13 maja tuż przed galą konkursu make me! 2022 eksperckiej analizie poddany zostanie temat projektowania w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. O odpowiedzialnej architekturze, jej celach i znaczeniu porozmawiają: Robert Konieczny z KWK Promes, Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, Agnieszka Kalinowska-Sołtys z APA Wojciechowski oraz krytyk architektury Marcin Szczelina i Aneta Konowrocka, Marketing Manager Cosentino.

w konkursie make me! 2022

Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA
Roman Modzelewski na fotelu RM58; fot. z kolekcji Fundacji im. Romana Modzelewskiego

Na uwagę zasługuje z pewnością wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Ten wieloznaczny tytuł odnosi się zarówno do miasta (w którym od 1945 roku Roman Modzelewski mieszkał i pracował), jak też do stworzonych przez niego nowatorskich projektów jachtów oraz mebli. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58.

Warto zaplanować także wizytę na wystawie „Elementarz polskiego dizajnu" w Akademickim Centrum Designu. Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych 100 projektów polskiego designu, powstałych w ciągu ostatniego stulecia. Obok mebli, szkła czy porcelany znalazły się kroje liter, logotypy czy neony. Zobaczymy też prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji.

Ciekawie zapowiada się tegoroczny ARCHIBLOK. Podczas spotkania, które odbędzie się 22 maja, Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA), Przemo Łukasik (medusa group) i Joanna Jurga opowiedzą o własnym spojrzeniu na relacje miasto - człowiek - zieleń. Ważnym wątkiem tegorocznej debaty, którą  poprowadzi reporter Filip Springer, będzie także regeneracja architektury. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: jak czerpać z historii i jak adaptować istniejące przestrzenie do obecnych potrzeb. Więcej informacji na stronie www.lodzdesign.com.

Tomasz Fudala oprowadza po wystawie „Archikolaże”. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu i dyskusja Od 7 grudnia w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Archikolaże Ewy P. Porębskiej”. Ekspozycja prezentuje wybór trendów i idei, wokół których toczy się zawodowa działalność architektki. Już 8 grudnia po wystawie oprowadzi Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Spotkanie z Judit Carrerą, dyrektorką Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) 12 grudnia odbędzie się wykład Judit Carrery, dyrektorki Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które przyznaje najważniejszą nagrodę dla przestrzeni publicznych w Europie: European Prize for Urban Public Space.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.