Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”!

i

Autor: Archiwum Architektury Identyfikacja tegorocznej odsłony Łódź Design Festival; fot. serwis prasowy

Łódź

Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”!

2023-03-28 13:49

Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.

Łódź Design Festival już od 16 lat skupia zarówno rodzimych projektantów i producentów związanych z branżą kreatywną, jak i wszystkich miłośników dobrego wzornictwa i architektury. W ramach wydarzenia organizowane są takie konkursy jak must have, wyróżniający najlepsze polskie produkty,  oraz make me!, który ma na celu promocję młodych, zdolnych designerów. Stałym punktem festiwalu jest także Archiblok, podczas którego eksperci i ekspertki zajmujący się architekturą i urbanistyką prezentują najciekawsze aspekty swojej pracy zawodowej.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 18-28 maja pod hasłem „Future Perfect”. Nie ma chyba nikogo, kto nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądała przyszłość. Żyjemy w czasie pełnym niepewności, a jednocześnie coraz to nowszych możliwości i niezmierzonych szans. Wraz z zaproszonymi twórcami oraz widzami będziemy zastanawiać się nad różnymi scenariuszami losów świata w skali makro, ale i na poziomie projektowania naszych miast, najbliższych relacji czy tworzenia lepszej rzeczywistości dla przyszłych pokoleń – mówi Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu. „Future Perfect” to hasło odwołujące się do wizji świata, w którym zarówno jednostki, jak i całe społeczeństwa podejmują działania ze świadomością ich późniejszych efektów.

Program ŁDF 2023

Przeglądem, który zabierze w sentymentalną wyprawę po przeszłości, będzie wystawa „Kolekcje” kuratorowana przez Aleksandrę Koperdę. Pokaże ona prywatne kolekcje osobistych przedmiotów 15 różnych osób – rzeczy będące nośnikami wspomnień, zarówno mające obiektywną wartość materialną designerskie przedmioty, jak i te kryjące wartość jedynie emocjonalną. Wśród prezentowanych kolekcjonerów znaleźli się m.in. reportażysta Mariusz Szczygieł czy artyści tacy jak Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek.O przyszłości, a także o designie jako medium zmiany teraźniejszości opowiedzą wystawy „Człowiek Plus”, czyli wgląd w to, jak nowe technologie poszerzają nasze biologiczne możliwości, czy „Dobre Innowacje” oraz „Design – barometr zmian społecznych” o projektowaniu społecznie odpowiedzialnym i realnej zmianie, jaką niosą współcześnie projektanci. Nad przyszłością organizatorzy zastanowią się także w kontekście miast, w których żyjemy. Wyobrażenia miast idealnych oraz ich odbicie w praktyce przedstawi wystawa „Futuropolis”.Jednym ze stałych elementów programowych Łódź Design Festival jest też Archiblok. Jak zawsze jego tematem będą aktualne zagadnienia związane z architekturą i miastem. Tym razem organizatorzy zachęcą, by spojrzeć na nie z przez pryzmat przyszłości. Gospodarzem wydarzenia będzie reportażysta, felietonista i fotograf Filip Springer. Wśród jego gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się reprezentanci różnych dziedzin i perspektyw w zakresie architektury: pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. Na tegorocznym Archibloku ponuractwo jest zakazane, za pesymizm dostaje się bana, marazm nie jest mile widziany. Spotykamy się wszak pod festiwalowym sztandarem „Future Perfect”. A to zobowiązuje. Zaprosiliśmy do dyskusji panelistów świadomych wyzwań, jakie nas czekają i panelistki, które widzą w myśleniu projektowym szansę na wygenerowanie zmiany – zachęca Filip Springer. Archiblok zaplanowano 28 maja. Więcej informacji oraz szczegółowy program Łódź Design Festival 2023 na stronie: lodzdesign.com.