Nowa siedziba TVP w Warszawie

i

Autor: Wojciech Kryński Nowa siedziba TVP w Warszawie

Mariusz Ścisło o konkursie na nowe budynki TVP w Warszawie

2015-07-21 18:28

Trwa konkurs na nowe budynki TVP przy ulicy Woroniczej w Warszawie. Do drugiego etapu zakwalifikowano pięć projektów, których autorzy przygotują szczegółowe opracowania. Na pytania redakcji odpowiada Mariusz Ścisło, Prezes Zarządu Głównego SARP, przewodniczący Sądu Konkursowego.

Konkurs architektoniczny na nowe budynki TVP w Warszawie ogłoszono 7 kwietnia. Jego przedmiotem jest opracowanie koncepcji budynku lub zespołu budynków kanałów informacyjnych przy ul. J.P. Woronicza w Warszawie, uwzględniającej powiązania z istniejącymi obiektami Telewizji Polskiej, a zwłaszcza z budynkami F i D. Na konkurs wpłynęło 47 opracowań studialnych, z czego 46 zgodnych z regulaminem. Autorzy pięciu projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu przygotują szczegółowe koncepcje konkursowe. Wyniki poznamy 15 września.

„A-m”: Czy może Pan wyjawić nazwy pracowni zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu?

Mariusz Ścisło: Procedura jest całkowicie anonimowa. Nawet uczestnicy pierwszego etapu są nieznani dla składu sądu konkursowego, w związku z tym nie wiemy kto został nominowany. Wybranych zostało 5 prac, które w mniejszym lub większym stopniu budzą nadzieje na dobrą architekturę i na spełnienie wymogów techniczno-technologicznych i funkcjonalnych Telewizji Polskiej. Rolą architektów wchodzących w skład sądu było zapewnienie osiągnięcia dobrej jakości architektury, a części składu sędziowskiego oddelegowanego przez TVP wskazanie na elementy, które z punktu widzenia funkcjonalnego i technologicznego są optymalne. Praca sądu polegała więc na wzajemnym uczeniu się i znajdowaniu najlepszego rozwiązania – żeby budynek był piękny, dobrze wpasowany w otoczenie i teren, oraz spełanijący wymogi planu miejscowego, a także możliwy do zrealizowania w uzasadnionym ekonomicznie poziomie kosztów.

„A-m”: Czy wybrane do drugiego etapu koncepcje odnoszą się w czytelny sposób do istniejących budynków TVP?

MŚ: Odnoszą się do nich w bardzo czytelny sposób, ponieważ z tymi budynkami muszą mieć połączenia funkcjonalne albo na poziomie podziemia, albo na poziomie łączników naziemnych. Natomiast jeśli pyta Pani o wizualną stronę relacji do otoczenia, to mogę powiedzieć, że te relacje też były wzięte pod uwagę.

„A-m”: Na czym będzie polegał II etap konkursu?

MŚ: Spośród pięciu nominowanych prac większość spełniała warunki satysfakcjonujące zarówno pod względem architektonicznym i funkcjonalnym. Mamy nadzieję, że w drugim etapie – polegającym na uszczegółowieniu założeń projektowych i uwzględniających zalecenia sądu konkursowego część prac będzie stwarzała szansę, aby inwestor uzyskał projekt, który będzie go w pełni satysfakcjonował, a z punktu widzenia architektury my nie będziemy mieć sobie nic do zarzucenia.