Medal MERENTIBUS dla redaktor naczelnej „Architektury-murator”
Podczas Międzynarodowej Konferencji Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej, która odbyła się w dniach 24-25 listopada 2017 roku na Politechnice Krakowskiej, redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska została uhonorowana medalem MERENTIBUS. Przyznano go za zasługi w odkrywaniu istoty architektury.
Uroczystość wręczenia medalu MERENTIBUS; fot. archiwum Politechniki Krakowskiej
Miło nam poinformować, że Redaktor Naczelna „A-m” Ewa P. Porębska została uhonorowana medalem MERENTIBUS. Przyznano go za zasługi w odkrywaniu istoty architektury podczas Międzynarodowej Konferencji Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej. Kapituła medalu została powołana przez radę naukową konferencji, która odbywa się corocznie na Politechnice Krakowskiej i dotyczy związków między projektowaniem i teorią architektury. Ostatnia, szesnasta edycja – w dniach 24-25 listopada 2017 roku – nosiła tytuł Transmutacje betonu, a wśród jej uczestników byli m.in. Rafi Segal (Cambridge MA), Zvi Hecker (Berlin) i Raimund Fein (Cottbus). Dyskutowano o historii architektury z betonu i jej metamorfozach. Przewodniczącym rady naukowej konferencji, którą organizuje Zakład Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej przy Instytucie Projektowania Architektonicznego WA PK, jest profesor Dariusz Kozłowski, natomiast kuratorem naukowym profesor Maria Misiągiewicz. Opiekę kuratorską nad ostatnią edycją sprawował profesor Tomasz Kozłowski.
Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury. To twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem; budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.
W ramach Deutscher Preis für Denkmalschutz – jednego z ważniejszych międzynarodowych wyróżnień za ochronę zabytków – Jerzy Ilkosz otrzymał Pierścień Karla Friedricha Schinkla, noszący imię najwybitniejszego niemieckiego architekta XIX wieku i równocześnie pioniera w dziedzinie konserwatorstwa. Jest on drugim Polakiem, po profesorze Janie Zachwatowiczu, który został uhonorowany tą nagrodą.
Konkurs CGarchitect Architectural 3D Awards na najlepszą pracę z dziedziny wizualizacji architektonicznej organizowany jest od 15 lat przez portal cgarchitect.com. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie dotyczące tej branży. Nagrody przyznawane są w 9 kategoriach, osobno dla dzieł zawodowców i amatorów, osobno za animację, pojedynczy obraz czy projekt interaktywny.
To najważniejsze wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Stanisław Deńko, absolwent Politechniki Krakowskiej, wieloletni wykładowca akademicki, od 1993 roku prowadzący pracownię WIZJA. Projektant pełnił również funkcję dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa.
Po raz pierwszy przyznana zostanie nowa europejska nagroda architektoniczna, której patronuje Fundacja im. Miesa van der Rohe – Living Places – Simon Architecture Prize.