Sala Kongresowa stale w remoncie
Sala Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki została zamknięta blisko dekadę temu. W 2014 roku rozpoczęto generalny remont obiektu. W związku z bankructwem wykonawcy prace wkrótce jednak przerwano. Kolejne lata zajęło ustalanie dokładnego zakresu modernizacji. Ostatecznie w 2018 roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o adaptacji Sali Kongresowej na nowoczesną przestrzeń koncertowo-widowiskową. Wiązało się to jednak ze znacznie większym budżetem i przygotowaniem nowej koncepcji architektonicznej.
Ostatecznie Rada Warszawy przyznała środki na realizację, a w 2019 roku rozstrzygnięto przetarg na opracowanie projektu modernizacji. Jako jedyne ofertę złożyło konsorcjum firm Arcadis, Atelier Tektura i ECM Energia. Projekt był gotowy w 2021 roku, ale znów zabrakło pieniędzy. Wykonawcy startujący w przetargu oczekiwali znacznie więcej niż zarezerwowano w budżecie. Na początku tego roku Rada Warszawy dołożyła brakującą kwotę, a ratusz zorganizował kolejny przetarg. Szczegóły poznaliśmy we wrześniu. Za ponad 393 mln zł Salę Kongresową zmodernizuje firma Adamietz. 10 listopada władze miasta podpisały umowę z wykonawcą.
Za trzy lata otworzymy nową Salę Kongresową. Prace remontowe obejmą nie tylko salę koncertową, ale sześć kondygnacji obiektu – jedna podziemna, dwie techniczne i trzy użytkowe. Wyremontujemy też dwie sale konferencyjne, dwanaście saloników, klub i zaplecze gastronomiczne, co pozwoli nam na poszerzenie oferty wydarzeń odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki – mówił podczas konferencji zorganizowanej z okazji podpisania kontraktu Rafał Krzemień, prezes Pałacu Kultury i Nauki. Zakończenie przebudowy Sali Kongresowej planowane jest na początek 2026. Co dokładnie się zmieni?
Sala Kongresowa 3.0
Prace obejmą kompleksową modernizację Sali Kongresowej wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym, konferencyjnym i gastronomicznym. Pojawi się tu infrastruktura elektroakustyczna najnowszej generacji. Cały obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych. Zostanie też przebudowany pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – czytamy w informacji prasowej.
Głównym założeniem projektu modernizacji Sali Kongresowej jest odzyskanie powierzchni na kondygnacji piwnic, obecnie zajętej przez pomieszczenia techniczne. Znajdujące się tam urządzenia zostaną w większości przeniesione na poziom poddasza. Wolna przestrzeń zostanie wykorzystana na magazyny, pokoje socjalne dla artystów, a przede wszystkim nowe toalety dla publiczności. Ogółem liczba publicznych toalet wzrośnie po przebudowie do 168.
Ponieważ istniejące dźwigi osobowe nie spełniają współczesnych wymogów, zaplanowano nowe. Aby nie naruszać układu komunikacyjnego, powstaną w bezpośrednim sąsiedztwie tych historycznych. Nowa lokalizacja przewiduje budowę pełnowymiarowych szachtów windowych uzbrojonych w nowoczesne kabiny. Istniejące dźwigi zostaną unieruchomione w jednej pozycji i udostępnione zwiedzającym, jako zabytkowy element architektury – tłumaczą architekci.
Na widowni Sali Kongresowej wykonawca zamontuje 2600 nowych foteli oraz wiele innych elementów wyposażania. Sale Mickiewicza i Puszkina zostaną odrestaurowane oraz doposażone w technologie umożliwiające wykorzystanie ich jako pełnowymiarowych pomieszczeń multimedialnych, działających samodzielnie lub w połączeniu z Salą Kongresową. Zespoły te przewidziane są jako aneksy dla funkcji kongresów i konferencji – czytamy w założeniach projektowych.
Nowa Sala Kongresowa pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń na światowym poziomie m.in. koncertów, przedstawień teatralnych i baletowych, widowisk multimedialnych czy konferencji. Pomieszczenia sąsiadujące z salą widowiskową będą natomiast idealną przestrzenią do wystaw i mniejszych wydarzeń multimedialnych – informuje ratusz. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Fakty i liczby o Sali Kongresowej
Sala Kongresowa to właściwe sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej 33 423 m² i użytkowej wynoszącej 19 606 m². Kubatura obiektu to ok. 112 000 m³, a kubatura Sali – 31 000 m³. Widownia z balkonami, lożami i amfiteatrem mieści 2880 osób. Obok głównej sali znajdują się dwie mniejsze, Mickiewicza i Puszkina, każda na 80 osób. Oprócz tego zespół obejmuje m.in. 12 tzw. saloników oraz pomieszczenia dla VIP-ów. Powierzchnia kuluarów wynosi 2500 m². W czasach PRL w Sali Kongresowej odbywały się zjazdy PZPR oraz inne uroczyste imprezy partyjne, występowała tu też Marlena Dietrich i Rollingstonsi.