Miasta i metropolie. Trwa nabór na podyplomowe studia miejskie
Do 28 września trwa dodatkowy nabór na studia podyplomowe „Miasta i metropolie” organizowane przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Ich celem jest zrozumienie i poprawa jakości życia w mieście.
Fot. materiały prasowe
Studia powstały jako rezultat współpracy Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, co przekłada się na ich profil, łączący perspektywę naukową z podejściem kreatywnym. Podstawową ideą jest stworzenie bazy do współpracy pomiędzy światem akademickim a środowiskiem mającym realny wpływ na kształt przestrzeni publicznej. Studia miejskie adresowane są do osób chcących brać czynny udział w tworzeniu lepszego, funkcjonalnego miasta i warunków życia w nim. Skierowane są do wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoje naukowe kompetencje, poznać specyfikę działania w różnych obszarach miejskich aktywności, a także poszukują humanistycznego podejścia do sprawnego i skutecznego działania w mieście – czytamy na stronie IBPP.
Program podzielony jest według siedmiu bloków tematycznych: procesy metropolizacyjne, miasto w sieci relacji, zarządzanie projektami miejskimi, procesy rewitalizacyjne, sztuka w mieście, miasta polskie w systemie innowacji, planowanie i strategie rozwojowe polskich miast. W efekcie studiów można zdobyć m.in. umiejętność planowania i tworzenia projektów związanych z kulturą w mieście, znajomość zasad kształtowania przestrzeni publicznej czy umiejętność prowadzenia efektywnych konsultacji społecznych.
Pandemia nie kładzie kresu miastom, jakie znaliśmy. Jej szczególny charakter polega na tym, że działa czasami jak dopalacz – akcelerator, a czasami wygaszacz procesów, które dopiero zaczynały się tlić. Wraz z socjolożką profesor Katarzyną Kajdanek, zastanawiamy się, jak pandemia zmienia życie w polskich miastach.
Wydaje się, że ruch samochodowy w czasie pandemii ze względu na pracę zdalną powinien zmaleć, ale jednak wzrósł. Ludzie zaczęli kupować najtańsze auta, aby tylko jakieś mieć. Najważniejszy wniosek z naszych badań to właśnie konieczność ograniczenia ruchu samochodowego. Małgorzata Denis i Anna Majewska – architektki i badaczki z Politechniki Warszawskiej – o tym, co zrobić, by uodpornić polskie miasta na pandemię.
Do głównych problemów powodowanych przez ciągły wzrost powierzchni utwardzonych w miastach należą nie tylko lokalne podtopienia. Coraz częstsze występowanie tzw. deszczy nawalnych i miejskich powodzi wpływa negatywnie na wody gruntowe i mikroklimat naszych metropolii. Jak zagospodarowywać wodę opadową? Sprawdzone sposoby na wykorzystywanie deszczówki.
Warszawa, Kraków, Gdańsk i Rzeszów znalazły się wśród 16 miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy organizowanym przez Komisję Europejską. O tym, które z nich zdobędzie ten prestiżowy tytuł dowiemy się we wrześniu.
Największe miasta świata położone są głównie w Azji. W czołówce od lat plasują się metropolie Indii i Chin, zmianie ulega jednak kolejność poszczególnych ośrodków na liście. Prezentujemy najnowsze zestawienie największych miast świata – ranking 2021.
Największe miasto świata liczy ponad 37 mln mieszkańców, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi obecnie cała populacja Polski. Zajmuje przy tym powierzchnię 13 572 km², jest więc tylko nieco mniejsze niż województwo lubuskie. Jak powstała ta megametropolia? I jak się żyje w największym mieście na świecie?