Miasto ikon?

Co konkretnie oznacza gdańska „wolność kultury”. PRZYJDŹ NA DEBATĘ! WEŹ UDZIAŁ W WARSZTATACH!

Zgłoś się do 23.10.2009
START: 24 pazdziernika 2009, godz. 10.30
MIEJSCE: Instytut Sztuki Wyspa (ul. Doki 1/145 B)
szczegóły już wkrótce na www.wyspa.art.pl

Gdańsk znany jest w Polsce i za granicą z haseł, motywów i symboli wynikających z jego historii najnowszej. Stocznia, Solidarność, wydarzenia sierpniowe, Lech Wałęsa pojawiają się w różnych kontekstach. Dlatego istotne jest postawienie pytania o istotę tych symboli. Jakie nowe znaczenia można im nadać i z czym je powiązać na dynamicznie zmieniającej się mapie pojęć? Które z nich są wciąż żywe i pobudzające twórczość kulturalną w mieście? Czy Gdańsk widziany np. z Wrzeszcza, Brzeźna, Nowego Portu, Przeróbki, Wyspy Sobieszewskiej jest tym samym Gdańskiem, który widać z Ratusza? Jak rozumiane jest hasło Wolność kultury, kultura wolności zaproponowane przez prezydenckie biuro do spraw kultury?

Zapraszamy mieszkańców do zdekodowania najważniejszych ikon Gdańska poprzez udział w warsztatach kreatywnych. Jakie wyzwania w odniesieniu do własnej sfery symbolicznej stoją przed Gdańskiem w ciągu najbliższych 10-15 lat? Chcemy stworzyć katalog symboli miasta i zaproponować ich nowe, nieoczywiste wykorzystanie w programie kulturalnym. Zastanowimy się, które z nich mają szansę stać się impulsem do dalszego rozwoju, a które pozostaną jedynie bagażem doświadczeń. Sprawdzimy, co znaczy gdańska „wolność kultury”.

fotka z /zdjecia/DNA.jpg
Architektura Betonowa 2021 – Gra o tron [FOTOREALACJA] Zakończyła się 6. edycja warsztatów studenckich Architektura Betonowa 2021. 24 studentów z Krakowa, Zielonej Góry, Warszawy, Wrocławia, Lublina i Poznania projektowało, a następnie wykonało fizyczne szalunki, aby na koniec wypełnić je mieszanką betonową i stworzyć niepowtarzalne rzeźby – trony.
Warsztaty MEDS Silesia Revival 2021 Warsztaty architektoniczno-designerskie MEDS Silesia 2021 trwają od 14 do 19 sierpnia. Hasło tegorocznej edycji, odnosi się do miejskiego i architektonicznego kontekstu Górnego Śląska jako terenu kopalń, szybów i fabryk.
O wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom Godziny spędzone na telekonferencjach, mnóstwo zdjęć, skanów, rozmów i e-maili. Tak wyglądały warsztaty, które odbyły się w po ogłoszeniu zawieszenia zajęć na uczelniach wyższych. Planowane były spotkania w Muzeum Żydowskim i synagodze w Oświęcimiu, jednak dynamiczna sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła do zmiany formy warsztatów na zdalną.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
SPOT – Survival Budowlany 2020. Warsztaty studenckie Do 30 maja trwa rejestracja na Survival Budowlany SPOT 2020. Organizatorzy zapraszają studentów i absolwentów kierunków technicznych z całej Polski. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Architektura Betonowa 2020, czyli Gra o Tron: warsztaty studenckie Zakład Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej IPA WA PK, Katedra Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH, Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz PERI Polska zapraszają  studentów wydziałów architektury oraz szkół artystycznych do udziału w warsztatach Architektura betonowa 2020. Zgłoszenia do 1 czerwca.