Miasto, które nie istnieje. Fotografie Nicolasa Grospierre
14 lipca rozpoczyna się w krakowskim Bunkrze Sztuki wystawa prac Nicolasa Grospierre. Artysta przywołuje projekty monumentalnych modernistycznych założeń i bada ich obecny stan

Grospierre dokumentuje zrealizowane utopie, efekty teoretycznych i architektonicznych fascynacji modernizmem, próby stworzenia lepszej rzeczywistości. Fotografuje budynki, które miały potwierdzić władzę i potencjał człowieka. Na zdjęciach zobaczymy zatem między innymi architekturę Brazylii, będącą doskonałym przykładem zastosowania modernistycznych ideałów w planowaniu całego miasta, architekturę radziecką, której misją było stworzenie idealnych warunków do życia dla Nowego Człowieka, czy wizerunki polskich kościołów modernistycznych, będące dokumentem wprowadzania w życie nowego rozdziału religii katolickiej po II Soborze Watykańskim.
Nicolas Grospierre, z wykształcenia socjolog, laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji za najlepszy pawilon narodowy bada w kolejnych projektach funkcjonowanie miasta, życie-po-życiu budynków, zmiany funkcji obiektów i potrzeb ich użytkowników.
Równolegle z ekspozycją jego zdjęć, w Bunkrze oglądać będzie można wystawę Laury Paweli Nie będzie dziury w niebie, nawet jeśli pójdziesz tyłem. Obie prezentacje rozpoczynają trzyletni cykl wystaw wykładów i dyskusji Wymiary utopii. Czy wszystkie próby uporządkowania świata, zbudowania lepszych miast i zapewnienia ich mieszkańcom dobrych warunków życia są skazana na klęskę? Obrazy porzuconych, niedokończonych budynków zdają się to zdanie potwierdzać. Optymizm i nadzieja szybko zmieniają się tu w rozczarowanie i chaos.
Czy kolejne spotkania z Utopiami przyniosą głosy przeciwne?
Miasto, które nie istnieje
Bunkier Sztuki
Plac Szczepański 3a, Kraków
wernisaż: 13 lipca 2012, godzina 20
wystawa czynna 14.07-26.08.2012
kuratorka: Lidia Krawczyk
