Architektura MuratorWydarzeniaMiasto, które nie istnieje. Fotografie Nicolasa Grospierre

Miasto, które nie istnieje. Fotografie Nicolasa Grospierre

14 lipca rozpoczyna się w krakowskim Bunkrze Sztuki wystawa prac Nicolasa Grospierre. Artysta przywołuje projekty monumentalnych modernistycznych założeń i bada ich obecny stan

Bunkier Sztuki - lipcowe wystawy

Grospierre dokumentuje zrealizowane utopie, efekty teoretycznych i architektonicznych fascynacji modernizmem, próby stworzenia lepszej rzeczywistości. Fotografuje budynki, które miały potwierdzić władzę i potencjał człowieka. Na zdjęciach zobaczymy zatem między innymi architekturę Brazylii, będącą doskonałym przykładem zastosowania modernistycznych ideałów w planowaniu całego miasta, architekturę radziecką, której misją było stworzenie idealnych warunków do życia dla Nowego Człowieka, czy wizerunki polskich kościołów modernistycznych, będące dokumentem wprowadzania w życie nowego rozdziału religii katolickiej po II Soborze Watykańskim.

Nicolas Grospierre, z wykształcenia socjolog, laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji za najlepszy pawilon narodowy bada w kolejnych projektach funkcjonowanie miasta, życie-po-życiu budynków, zmiany funkcji obiektów i potrzeb ich użytkowników.
Równolegle z ekspozycją jego zdjęć, w Bunkrze oglądać będzie można wystawę Laury Paweli Nie będzie dziury w niebie, nawet jeśli pójdziesz tyłem. Obie prezentacje rozpoczynają trzyletni cykl wystaw wykładów i dyskusji Wymiary utopii. Czy wszystkie próby uporządkowania świata, zbudowania lepszych miast i zapewnienia ich mieszkańcom dobrych warunków życia są skazana na klęskę? Obrazy porzuconych, niedokończonych budynków zdają się to zdanie potwierdzać. Optymizm i nadzieja szybko zmieniają się tu w rozczarowanie i chaos.
Czy kolejne spotkania z Utopiami przyniosą głosy przeciwne?

Miasto, które nie istnieje
Bunkier Sztuki
Plac Szczepański 3a, Kraków
wernisaż: 13 lipca 2012, godzina 20
wystawa czynna 14.07-26.08.2012
kuratorka: Lidia Krawczyk

Nicolas Grospierre w krakowskim Bunkrze Sztuki
Miasto, którego nie ma - zaproszenie. Materiały prasowe Bunkra Sztuki w Krakowie
I Ty zostaniesz działkowcem. Ogródki działkowe w mieście i ich użytkownicy Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza 30 sierpnia na spotkanie poświęcone ogródkom działkowym – ich przyszłości, roli, jaką odgrywają we współczesnym mieście oraz zmieniającymu się modelowi wykorzystania ich potencjału
Nowy Babilon. Sierpniowe wycieczki do krainy utopii Krakowski Bunkier Sztuki zaprasza na cykl pokazów filmowych. W programie dawne i współczesne wizje społeczeństw i miast przyszłości, autorstwa m.in.:  H. Miyazakiego, G. Hustwita, B. Schroedera...
Zblokowani. Pokaz filmowy w Bunkrze Sztuki w Krakowie Już w środę 27 czerwca w Bunkrze Sztuki zobaczyć będzie można serię filmów dokumentalnych, analizujących zmiany zachodzące w życiu mieszkańców blokowisk  Europy Środkowej: Polski, Węgier, Słowacji po 1989 roku
Design gospodyń miejskich. Ekologia Głupcze! Krakowski Bunkier Sztuki zaprasza na warsztaty  z design-recyklingu. Co powstanie z odpadów?
Miasto-ogród. II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie 8 marca 2012 roku rozpocznie się w krakowskim Bunkrze Sztuki drugie  Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz.
Co łączy Łódź i Detroit? Krakowska premiera filmu “After the Factory” Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza 9 lutego na pokaz filmu “After the Factory”, przygotowanego przez fundację Detroit Lives! i Stowarzyszenie Topografie z Łodzi. Dokument przedstawia dwa odległe od siebie miasta, które zmagają się z tym samym problemem - upadkiem napędzającego je przemysłu. Jaka czeka je przyszłość?