Pawilon Zodiak

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Miasto poszukuje wykonawcy przebudowy pawilonu Zodiak

2016-04-20 17:26

Miasto ogłosiło przetarg, w ramach którego wyłoniony zostanie wykonawca przebudowy pawilonu Zodiak oraz placu przed budynkiem. Celem zadania jest przywrócenie dawnej świetności modernistycznemu obiektowi i zagospodarowanie otaczającej go przestrzeni. W przyszłości Zodiak będzie miejscem prezentacji projektów architektonicznych i urbanistycznych dla Warszawy oraz gospodarki obszaru metropolitalnego stolicy.

Pawilon Zodiak wraz z kompleksem Ściany Wschodniej to jedno z dóbr kultury współczesnej uwzględnionych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Z tego względu jednym z założeń przebudowy pawilonu będzie przywrócenie utraconych z upływem czasu wartości tej przestrzeni, a w wyborze autorów projektu uczestniczyła Barbara Kaliszewska - projektantka pierwotnego placu.

Nowy projekt zachowuje kameralną skalę założenia, przywraca elementy wodne w postaci fontanny deszczownicowej, nawiązuje do ażurowych daszków poprzez sufit z siatki świateł. Koncepcja modernizacji obiektu, opracowana przez warszawską pracownię Kalata Architekci zakłada m.in. odtworzenie zewnętrznej klatki schodowej, tarasu, pergoli, neonu i mozaiki.

Autorzy projektu przebudowy placu - krakowska firma Gowin & Siuta zaproponowali wodną instalację z wbudowanymi czujnikami, dzięki którym niematerialną ścianę będzie można przekroczyć suchą stopą. Ze względu na rozbudowaną infrastrukturę podziemną projekt nie wprowadza na plac drzew, ale zieleń pojawi się w formie wertykalnych ogrodów. Zimozielone prostopadłościany pozwolą uzyskać 108 m2 powierzchni biologicznie czynnej. Wraz z rozproszoną w powietrzu wodą i odbijającą światło białą posadzką stworzą specyficzny mikroklimat miejski ograniczający efekt wyspy ciepła. Dzięki otwieranym ścianom, przestrzeń pawilonu będzie można połączyć z najbliższym otoczeniem.

Piętro pawilonu zajmie Centrum Informacji Gospodarczej, dedykowane rozwojowi metropolitalnego obszaru stolicy. Na parterze Oddział Warszawski SARP prezentować będzie projekty architektoniczne i urbanistyczne. Przestrzenie wspólne znajdą się wystawy, instalacje i makiety, a także kawiarnia i księgarnia.

Powierzchnia placu zostanie wyłożona wielkoformatowymi płytami z białego granitu, pokrytymi powłoką hydrofobową i będzie przeznaczona do pisania i rysowania grafitem. Nad centralnym punktem placu znajdzie się kamera rejestrująca jego powierzchnię i transmitująca obraz na dedykowaną stronę internetową. Program wydarzeń powstanie w wyniku otwartego naboru projektów z zakresu kultury, działań społecznych, ekologicznych, naukowych i dedykowanych dzieciom.

Prace sfinansuje miasto st. Warszawa. Termin składania ofert w przetargu upływa 30 maja 2016 roku. Na realizację zadania wykonawca będzie mieć czas do 30 czerwca 2018 roku.