Architektura MuratorWydarzeniaMIASTOmovie 2021: program tegorocznej edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze

MIASTOmovie 2021: program tegorocznej edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze

Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Przesilenie”. Festiwal otworzy duńska produkcja „Making a Mountain”: historia powstania w sercu Kopenhagi sztucznego wzgórza, stanowiącego połączenie spalarni śmieci ze stokiem narciarskim.

MIASTOmovie 2021: program  tegorocznej edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze
Plakat promujący festiwal MIASTOmovie 2021; il. serwis prasowy

9. edycja MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Przesilenie” i – jak zapowiada organizująca festiwal Wrocławska Fundacja Filmowa – pozwoli na nowo spojrzeć na problemy miast, które uwypukliła pandemia. Podczas tegorocznej odsłony poruszone zostaną takie kwestie jak projektowanie eksperymentalnych osiedli odpowiadających na wyzwania czasów lockdownu, przeobrażania starzejącej się architektury czy tworzenie budynków elastycznych, a jednocześnie pozostających w symbiozie z naturą i wykorzystujących najnowocześniejsze technologie.

MIASTOmovie 2021 rozpocznie się 29 września we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty filmem „Making a Mountain”, poświęconym realizacji CopenHill projektu Bjarke Ingels Group (BIG). Dokument w reżyserii Rikke Selin Fokdal i Kaspara Astrupa Schrödera pokazuje, jak doszło do tego, że w centrum płaskiego miasta, jakim jest Kopenhaga, stanęła w 2017 roku góra wysoka na 85 metrów, będąca połączeniem spalarni śmieci ze stokiem narciarskim.

9. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 29 września a 3 października w kinie Nowe Horyzonty i innych przestrzeniach Wrocławia. W programie – oprócz filmów architektonicznych z całego świata – tradycyjnie nie zabraknie spotkań z ekspertami, dyskusji, spacerów czy warsztatów. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.

Festiwal MIASTOmovie 9.
Kiedy:
29 września – 3 października 2021

Spalarnia CopenHill w Kopenhadze
Spalarnia CopenHill w Kopenhadze CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Autor: (Red.)
Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja Ekologia to olbrzymie wyzwanie dla architektury i budownictwa. To tutaj trafia aż 26% produkowanego plastiku, przede wszystkim pod postacią styropianu. Jest to drugi najbardziej „plastikowy” sektor po branży opakowań. O proekologicznych rozwiązaniach należy myśleć już na etapie projektowania. Jak projektować w duchu zero waste? Jak sprawić, aby wnętrza były bardziej ego-friendly? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Szczeliną, krytykiem i kuratorem, odpowiedzą Lech Moczulski i Przemysław Nowak z biura Mili Młodzi Ludzie, prekursorzy odpowiedzialnego projektowania w Polsce.
Akademia Miasta: trwa nabór do 6. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 29 września można nadsyłać zgłoszenia do 6. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. Joanna Erbel, Fundacja Agro-Perma-Lab, Wojciech Kłosowski i Kacper Pobłocki.
Czasoprzestrzeń Zbioru: nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Wystawa „Czasoprzestrzeń Zbioru” będzie pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją  części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury.
Specjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021 Specjalna edycja Łódź Design Festival pod hasłem LEPIEJ 2.0 wystartuje już 16 września. W programie znajdzie aż 20 wystaw! Wszystkie będzie można zwiedzić bezpłatnie!
Mistrzowie Architektury w Pradze Mieszkańcy Pragi będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury organizowanego przez katowicki SARP od 2004 roku. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-czeska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach z udziałem m.in. Małgorzaty Pilinkiewicz, Tomasza Studniarka i Olega Hamana, prezesa Stowarzyszenia Czeskich Architektów.
Warsaw Home & Contract 2021: piąta edycja największych w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowych targów wnętrz Tegoroczne targi Warsaw Home & Contract odbędą się w standardowej formule w dniach 27-30 października. Jak zapowiadają organizatorzy, będą to największe targi meblowe i wnętrzarskie w Europie w 2021 roku. Do tej pory swój udział potwierdziło blisko 500 wystawców.