Architektura MuratorWydarzeniaMIASTOmovie 2021: program tegorocznej edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze

MIASTOmovie 2021: program tegorocznej edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze

Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Przesilenie”. Festiwal otworzy duńska produkcja „Making a Mountain”: historia powstania w sercu Kopenhagi sztucznego wzgórza, stanowiącego połączenie spalarni śmieci ze stokiem narciarskim.

MIASTOmovie 2021: program  tegorocznej edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze
Plakat promujący festiwal MIASTOmovie 2021; il. serwis prasowy

9. edycja MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Przesilenie” i – jak zapowiada organizująca festiwal Wrocławska Fundacja Filmowa – pozwoli na nowo spojrzeć na problemy miast, które uwypukliła pandemia. Podczas tegorocznej odsłony poruszone zostaną takie kwestie jak projektowanie eksperymentalnych osiedli odpowiadających na wyzwania czasów lockdownu, przeobrażania starzejącej się architektury czy tworzenie budynków elastycznych, a jednocześnie pozostających w symbiozie z naturą i wykorzystujących najnowocześniejsze technologie.

MIASTOmovie 2021 rozpocznie się 29 września we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty filmem „Making a Mountain”, poświęconym realizacji CopenHill projektu Bjarke Ingels Group (BIG). Dokument w reżyserii Rikke Selin Fokdal i Kaspara Astrupa Schrödera pokazuje, jak doszło do tego, że w centrum płaskiego miasta, jakim jest Kopenhaga, stanęła w 2017 roku góra wysoka na 85 metrów, będąca połączeniem spalarni śmieci ze stokiem narciarskim.

Kolejnego dnia MIASTOmovie przybliży widzom sylwetkę jednego z najbardziej niezwykłych współczesnych architektów, który na północnej półkuli pozostaje jednak wciąż słabo znany – australijskiego projektanta Richarda Leplastriera. Powstający przez 15 lat dokument Anny Cater „Richard Leplastier: W poszukiwaniu wizji” (30 września, godz. 20.00) rzuca światło na dorobek tytułowego innowatora: twórcy, dla którego priorytetem jest zawsze pełna symbioza jego projektów z naturą, w którą zostają one wkomponowane. Z Australii będzie można wybrać się do Chin, do złudzenia przypominających jednak USA. „Americaville” (1 października, godz. 18.00) opowiada o ucieczce z puchnącego ponad miarę megamiasta do przytulnej sąsiedzkiej utopii: bohaterka stworzonego przez Adama Jamesa Smitha filmu porzuca Pekin, by zamieszkać w podmiejskiej osadzie, będącej wierną kopią amerykańskiego miasteczka Jackson Hole.

Festiwalowy weekend będzie okazją, by premierowo obejrzeć obraz najbardziej wprost odwołujący się do kryzysu pandemicznego. „Bergamo. Tarasy w słońcu” (2 października, godz. 19.00) w reżyserii Alberto Valtelliny i Paolo Vitaliego to portret osiedla Terrazze Fiorite – horyzontalnego kompleksu z lat 70., którego zalety jego mieszkańcy docenili w czasie przymusowego zamknięcia i dystansu społecznego. Nietypowe spojrzenie na zagadnienie wpływu turystyki na miasta oferuje „Gdy opadnie pył” Johna Appela (3 października, godz. 18.00). Dla zniszczonego przez trzęsienie ziemi Amatrice, Czarnobylu, który stał się synonimem katastrofy nuklearnej i spustoszonego przez wojnę Aleppo z powracającymi na ich ulice turystami wraca na nie normalność.

W ramach festiwalu MIASTOmovie 9 pokazany zostanie ponadto jeden z przebojów 8. edycji, czyli „Experimental City” w reżyserii Chada Freidrichsa. Obraz amerykańskiej utopii z lat 60., która odpowiedzieć miała na wiele wyzwań, przed jakimi stajemy do dziś, zostanie wyświetlony podczas specjalnego, darmowego pokazu w Renomie 3 października o godzinie 16.00.

9. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 29 września a 3 października w kinie Nowe Horyzonty i innych przestrzeniach Wrocławia. W programie – oprócz filmów architektonicznych z całego świata – tradycyjnie nie zabraknie spotkań z ekspertami, dyskusji, spacerów czy warsztatów. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.

Festiwal MIASTOmovie 9.
Kiedy:
29 września – 3 października 2021

Spalarnia CopenHill w Kopenhadze
Spalarnia CopenHill w Kopenhadze CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Autor: (Red.)
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.