Architektura MuratorWydarzeniaMIASTOmovie 2022: podyskutujmy o gustach

MIASTOmovie 2022: podyskutujmy o gustach

Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem Kwestia gustu. „Dziesiątą edycją festiwalu chcemy sobie i Wam udowodnić, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą” – zapowiadają organizatorzy.

MIASTOmovie 2022: podyskutujmy o gustach

Festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie we Wrocławiu odbędzie się już po raz dziesiąty! Jubileusz odbywać się będzie pod hasłem: Kwestia gustu. Przez dziewięć minionych edycji niejednokrotnie podczas spotkań, dyskusji i innych wydarzeń pochylaliśmy się nad formą architektury i przestrzeni, jednak – skupieni na „wyższych wartościach” – więcej uwagi poświęcaliśmy ideom stojącym za projektem, jego użyteczności czy innowacyjności. W tym roku chcemy, żeby to, co wizualne w architekturze, urbanistyce, przestrzeni, zostało przez nas – organizatorów, zaproszonych specjalistów, ale i samych uczestników – wielowątkowo skomentowane. Wybraliśmy więc bliski nam wszystkim temat doświadczania estetyki architektury oraz jej otoczenia. Temat ten w wielu dyskusjach stanowi kwestię problematyczną i kwitowany jest często frazesem: „To kwestia gustu”. Dziesiątą edycją MIASTOmovie chcemy sobie i Wam udowodnić, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą – zapowiadają organizatorzy z Wrocławskiej Fundacji Filmowa.

Jednym z wątków, który chcą podjąć podczas nadchodzącej edycji, będzie próba odnalezienia estetyki XXI wieku. Czy w obliczu skupienia się na funkcjach architektury – użyteczności, ale też zrównoważoności czy elastyczności budynków – w ogóle poświęcamy uwagę jej formie? Można stwierdzić, że ponad 100 lat po powstaniu stylu międzynarodowego w architekturze, po socrealistycznych i postmodernistycznych przewrotach, wróciliśmy do niego na dłużej i wciąż go pod postacią neomodernizmu praktykujemy. Ale można również zasępić się, że pod kątem estetyki w projektowaniu osiągnęliśmy neutralność i przewidywalność, uosabianą przez estetyczną „nijakość” – czytamy w informacji prasowej.

Filmem, który otworzy 10. edycję festiwalu MIASTOmovie, będzie „Raj utracony. Historia znikania” (Paradise Lost. History in the Unmaking) w reżyserii Andy'ego Howletta – obraz, który w rzeczowy, ale i zabawny sposób dokumentuje proces wymazywania z krajobrazu Birmingham wybudowanego w 1973 roku gmachu Biblioteki Centralnej. Na początku XXI wieku, gdy historycy architektury obwołali budynek projektu Johna Madina jednym z najznakomitszych przykładów brytyjskiego brutalizmu, włodarze miasta planowali już jego wyburzenie, głośno mówiąc o nim jako o skazie na miejskiej przestrzeni.

Film Howletta to próba analizy miejsca biblioteki tak w urbanistycznym i społecznym krajobrazie Birmingham, jak i w kulturowej i politycznej historii Wielkiej Brytanii oraz świata. Reżyser wskazuje zarówno na zalety, jak i wady budynku, starając się przy tym odpowiedzieć na pytanie: czy to, że uznano go za brzydki, jest wystarczającym argumentem, by na zawsze zniknął?

Raj utracony: zobacz zwiastun

Filmowi otwarcia towarzyszyć będzie zupełnie wyjątkowe spotkanie: dyskusja z okazji 10-lecia bestellerowej książki „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku”. W 2012 roku Marcin Kwietowicz, Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś przeprowadzili rozmowę-rzekę o rodzimym projektowaniu. Jej osią były dwie kategorie: „lukier”, czyli spektakularne gmachy, realizowane przez głośne pracownie oraz „mięso” – „zwyczajna” architektura, z którą obcujemy na co dzień.

Tym razem Kwietowicz, Piątek i Trybuś, wraz z towarzyszącą im Anną Cymer, podyskutują o estetycznych – i nie tylko – preferencjach w polskiej architekturze po 2012 roku. W jaki sposób po dziesięciu latach goście odpowiedzą na pytanie, które zadali sobie w 2012 roku: co i kiedy zmusi architekturę do zmiany? I na inne, kluczowe dla tegorocznej edycji festiwalu: czy, a jeśli tak, to dlaczego, porzuciliśmy rozmowę o „lukrze”, by skupić się na „mięsie”?


Festiwal MIASTOmovie 2022 startuje 28 września. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym wydarzenia.

Mistrzowie Architektury w Tallinnie Mieszkańcy Tallinna będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury, który od 2004 roku organizowany jest przez katowicki SARP. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-estońska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach.
Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie Wybitni architekci z Polski i z zagranicy 8 września 2022 spotkają się w Warszawie na konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof. Dyskusji o przyszłości architektury miasta towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”.
Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB” Finisaż tegorocznej ekspozycji „Plany na przyszłość | LAB” ma się stać prawdziwym świętem architektury. Organizatorzy zapowiadają cykl dyskusji, międzynarodowe warsztaty i kino letnie. Wydarzenie startuje już 4 sierpnia.
Weekend Architektury w Gdyni 2022 Pod koniec sierpnia startuje Weekend Architektury w Gdyni 2022. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem Iluzja. Jej śladów w architekturze szukać będą m.in. Ewa Kuryłowicz, Szymon Wojciechowski, Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński, Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec oraz Michał Stangel,  Sandra Przepiórkowska czy Ryszard Nakonieczny. W ramach tegorocznej edycji pokazany zostanie także blok filmów z lat 90., których współautorką jest Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”.
Michał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda, badacz i krytyk architektury, wygrał dwuetapowy konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak pisze w koncepcji programowej, placówka pod jego wodzą  będzie współpracować z architektami, artystami, badaczami i naukowcami, aby rozszerzać i pogłębiać wspólną dyskusję na temat najszerzej pojętej architektury.
Nie żyje Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen 30 czerwca w wieku 54 lat zmarł Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen, którego Rem Koolhaas nazwał osobą rozdającą karty w dzisiejszym architektonicznym świecie.