Architektura MuratorWydarzeniaMIĘDZY ORTODOKSJĄ A KREACJĄ. Dialog konserwatorsko-architektoniczny. 19 – 20 października 2011 Warszawa

MIĘDZY ORTODOKSJĄ A KREACJĄ. Dialog konserwatorsko-architektoniczny. 19 – 20 października 2011 Warszawa

Dwudniową konferencję skierowano do konserwatorów zabytków i architektów tworzących projekty adaptacji obiektów zabytkowych do współczesnych funkcji użytkowych, zajmujących się rekonstrukcją zniszczonych budowli, czy wreszcie projektujących współczesne obiekty w strefach miejskich objętych ścisłą ochroną konserwatorską.

Miedzy ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków

zapraszają na konferencję

MIĘDZY ORTODOKSJĄ A KREACJĄ – DIALOG KONSERWATORSKO-ARCHITEKTONICZNY

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
Termin: 19 –20 października 2011,  Początek konferencji – godz. 11.00

Konferencja odbędzie się w siedzibie Państwowego Muzeum Etnograficznego, jednym z najcenniejszych zabytków architektury dziewiętnastowiecznej w skali Warszawy i Polski. Wybitny obiekt architektury neorenesansowej autorstwa Henryka Marconiego i Józefa Góreckiego powstał w latach 1851-1858.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń do 10 października 2011.
W celu potwierdzenia udziału w sesji prosimy o kontakt z kierownikiem Biura Organizacyjnego LIDIĄ GOLDBERG – tel. (22) 408 11 62, tel. kom: 0512 47 91 10, mail: lidiagb@poczta.onet.pl

DZIEŃ PIERWSZY, 19 października

godz. 10.15 – 10.50
Rejestracja uczestników: przekazanie materiałów, kawa, herbata

godz. 11.00 – 11.20 Minister Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Uroczysta inauguracja konferencji

godz. 11.20 – 12.20 – wykłady inauguracyjne: prowadzenie: Adam Czyżewski, Maria Sarnik

• EWA NEKANDA-TREPKA – Stołeczny Konserwator Zabytków – „Czy ortodoksja może być kreacją?”.
• JERZY UŚCINOWICZ – „Poza nawiasem historii – o transmisji wartości w architekturze sakralnej”.
• JERZY GROCHULSKI – Prezes SARP „O wartościach – ku współczesności przez zaułki historii – czy można być nowoczesnym bez patrzenia wstecz”.
• RAFAŁ NADOLNY – Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków „Ortodoksja i kreacja – konflikt
czy współistnienie”.

godz. 12.20 – 14.45 „Najciekawsze projekty, realizacje i adaptacje konserwatorskie. Architektura w ścisłej strefie konserwatorskiej, 2008 – 2010”, część pierwsza
prowadzenie: Andrzej M. Chołdzyński, Rafał Nadolny

• EWA KURYŁOWICZ, JACEK ŚWIDERSKI – „Nowe Powiśle. Postindustrialne interpretacje”.
• ROMUALD LOEGLER – „Wyspiański w dialogu z modernizmem – koncepcja rozbudowy Muzeum Narodowego w Krakowie”.
• CEZARY CIACH – „Zastosowanie zapraw SOPRO do murowania klinkieru w niekonwencjonalnych rozwiązaniach infrastrukturalnych”.
• KRZYSZTOF MYCIELSKI – „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej w kontekście modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu i projektu konkursowego na Wydział Telewizji UŚ w Katowicach”.
• KRZYSZTOF INGARDEN – „Pasaż Victoria. Czy można pogodzić nowoczesność z przeszłością?”.

godz. 14.45 – 15.30 Przerwa, obiad
godz. 15.30 – 19.00 „Najciekawsze projekty, realizacje i adaptacje konserwatorskie. Architektura w ścisłej strefie konserwatorskiej, 2008 – 2010”, część druga
prowadzenie: Jerzy Grochulski, Jerzy Uścinowicz

• ANDRZEJ BULANDA - „Rewitalizacja przestrzeni publicznej – ciągłość urbanistyczna a współczesny język architektoniczny – Chmielna 25 w Warszawie”.
• WOJCIECH GRABIANOWSKI – „CDT w Warszawie /OKRĄGLAK w Poznaniu – nowoczesne biurowce w zabytkowych budynkach: wyzwanie dla inwestora czy przyszłego najemcy?”.
• ANDRZEJ M. CHOŁDZYŃSKI – „Zabytki lat 50. XX wieku i ich życie w XXI wieku”.
• ANTON HOUGAERST – „Kobierzec światła – design i oświetlenie budynków zabytkowych”.

Dyskusja.

DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI, 20 października

godz. 9.30 – 10.00 Kawa, herbata
godz. 10.00 – 12.30 „Obiekty publiczne. Projektowanie w ścisłej strefie konserwatorskiej, rewitalizacja”.
prowadzenie: Maciej Miłobędzki, Włodzimierz Mucha

• TOMASZ STUDNIAREK – „Współczesna architektura Muzeum Zamku w Łańcucie. Rewitalizacja zabytkowych budynków Kasyna, Maneżu, Storczykarni”.
• ANDRZEJ ZATWARDNICKI – „W poszukiwaniu klimatu. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu”.
• BARBARA WALKIEWICZ – „W poszukiwaniu środka. Projekt rozbudowy Galerii Miejskiej i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu”.
• IRENEUSZ BONARSKI – „Nowoczesne rozwiązania kominkowe i odtwarzanie zabytkowych pieców kaflowych na podstawie oryginalnych kafli i źródeł historycznych”.
• ANDRZEJ KRÓL – „Produkty SOPRO do zastosowania w technologiach piecowo-kominkowych”.

Dyskusja.

godz. 12.30 – 13.30 Przerwa, obiad
godz. 13.30 – 16.00 „Aspekty prawne działań architektoniczno-konserwatorsko-inwestycyjnych” prowadzenie: Radosław Górecki

• GAETAN PIRET – „Zakres i stopień odpowiedzialności konserwatorów zabytków. Porównanie kompetencji na zachodzie Europy i w Polsce”.
• MAKSYMILIAN CHERKA, PATRYCJA ANTONIAK – „Konserwator zabytków jako regulator procesu inwestycyjnego”.

Dyskusja

„ArchiKod” Czesława Bieleckiego: słowo od autora Mam poczucie, że straciliśmy ostatnie stulecie, próbując błędnymi teoriami opanować praktykę. Rzeczywistość broniła się przed chorymi pomysłami architektów i decydentów, ale nie obroniła się do końca. Politycy i planiści uwierzyli w mechanistyczne teorie o potrzebach ludzkich, o inżynierii społecznej w imię utopijnej równości i sprawiedliwości. Tą książką chcę przywrócić płaszczyznę komunikacji – wspólny kod kulturowy – ArchiKod – w styczniowej „Architekturze-murator” pisze o swojej najnowszej publikacji Czesław Bielecki. W wydaniu cyfrowym znajdziecie także fragment książki do pobrania.
Latarnia Górska w Michałowicach – Miejsce Czasu Odzyskanego W niewielkich Michałowicach u podnóża Karkonoszy od 2017 roku powstaje niezwykły ośrodek sztuki i kultury ekologicznej. We współpracy z działającym tu teatrem Cinema realizuje go interdyscyplinarny zespół architektów, badaczy i artystów.
Najfajniejsze kartki świąteczne od pracowni architektonicznych AD 2021 Kartki świąteczne od pracowni architektonicznych zwykle wyróżniają się pomysłem i oryginalną kreską, nierzadko stanowią też komentarz do najważniejszych wydarzeń minionego roku, prezentują architektoniczne credo bądź szczególnie istotny dla danego biura projekt. Publikujemy najfajniejsze kartki świąteczne, jakie w tym roku dostaliśmy od pracowni architektonicznych.
Nie żyje Richard Rogers, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu high-tech 18 grudnia, w wieku 88 lat zmarł  Richard Rogers, autor m.in. Centre Pompidou w Paryżu, siedziby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu czy hali Millennium Dome w Londynie.
Biomateriały to nasza przyszłość: rozmowa z Patricią Urquiolą Teraz mamy idealny moment, aby wdrożyć rozwiązania, o których do tej pory jedynie teoretyzowaliśmy. Zastosować multidyscyplinarne podejście do projektowanych obiektów, przestrzeni, a nawet miast – o postpandemicznych zmianach w biurowej rzeczywistości i nowy trendach w aranżacji wnętrz mówi hiszpańska architektka Patricia Urquiola.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty! 30 stycznia 2022 roku odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz czwarty Architecture Snob zaprasza polskie firmy i biura projektowe do włączenia się w akcję Architekci Grają dla WOŚP. Propozycje usług do licytacji można przesyłać do 16 grudnia!