Architektura MuratorWydarzeniaMIĘDZY ORTODOKSJĄ A KREACJĄ. Dialog konserwatorsko-architektoniczny. 19 – 20 października 2011 Warszawa

MIĘDZY ORTODOKSJĄ A KREACJĄ. Dialog konserwatorsko-architektoniczny. 19 – 20 października 2011 Warszawa

Dwudniową konferencję skierowano do konserwatorów zabytków i architektów tworzących projekty adaptacji obiektów zabytkowych do współczesnych funkcji użytkowych, zajmujących się rekonstrukcją zniszczonych budowli, czy wreszcie projektujących współczesne obiekty w strefach miejskich objętych ścisłą ochroną konserwatorską.

Miedzy ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków

zapraszają na konferencję

MIĘDZY ORTODOKSJĄ A KREACJĄ – DIALOG KONSERWATORSKO-ARCHITEKTONICZNY

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
Termin: 19 –20 października 2011,  Początek konferencji – godz. 11.00

Konferencja odbędzie się w siedzibie Państwowego Muzeum Etnograficznego, jednym z najcenniejszych zabytków architektury dziewiętnastowiecznej w skali Warszawy i Polski. Wybitny obiekt architektury neorenesansowej autorstwa Henryka Marconiego i Józefa Góreckiego powstał w latach 1851-1858.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń do 10 października 2011.
W celu potwierdzenia udziału w sesji prosimy o kontakt z kierownikiem Biura Organizacyjnego LIDIĄ GOLDBERG – tel. (22) 408 11 62, tel. kom: 0512 47 91 10, mail: lidiagb@poczta.onet.pl

DZIEŃ PIERWSZY, 19 października

godz. 10.15 – 10.50
Rejestracja uczestników: przekazanie materiałów, kawa, herbata

godz. 11.00 – 11.20 Minister Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Uroczysta inauguracja konferencji

godz. 11.20 – 12.20 – wykłady inauguracyjne: prowadzenie: Adam Czyżewski, Maria Sarnik

• EWA NEKANDA-TREPKA – Stołeczny Konserwator Zabytków – „Czy ortodoksja może być kreacją?”.
• JERZY UŚCINOWICZ – „Poza nawiasem historii – o transmisji wartości w architekturze sakralnej”.
• JERZY GROCHULSKI – Prezes SARP „O wartościach – ku współczesności przez zaułki historii – czy można być nowoczesnym bez patrzenia wstecz”.
• RAFAŁ NADOLNY – Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków „Ortodoksja i kreacja – konflikt
czy współistnienie”.

godz. 12.20 – 14.45 „Najciekawsze projekty, realizacje i adaptacje konserwatorskie. Architektura w ścisłej strefie konserwatorskiej, 2008 – 2010”, część pierwsza
prowadzenie: Andrzej M. Chołdzyński, Rafał Nadolny

• EWA KURYŁOWICZ, JACEK ŚWIDERSKI – „Nowe Powiśle. Postindustrialne interpretacje”.
• ROMUALD LOEGLER – „Wyspiański w dialogu z modernizmem – koncepcja rozbudowy Muzeum Narodowego w Krakowie”.
• CEZARY CIACH – „Zastosowanie zapraw SOPRO do murowania klinkieru w niekonwencjonalnych rozwiązaniach infrastrukturalnych”.
• KRZYSZTOF MYCIELSKI – „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej w kontekście modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu i projektu konkursowego na Wydział Telewizji UŚ w Katowicach”.
• KRZYSZTOF INGARDEN – „Pasaż Victoria. Czy można pogodzić nowoczesność z przeszłością?”.

godz. 14.45 – 15.30 Przerwa, obiad
godz. 15.30 – 19.00 „Najciekawsze projekty, realizacje i adaptacje konserwatorskie. Architektura w ścisłej strefie konserwatorskiej, 2008 – 2010”, część druga
prowadzenie: Jerzy Grochulski, Jerzy Uścinowicz

• ANDRZEJ BULANDA - „Rewitalizacja przestrzeni publicznej – ciągłość urbanistyczna a współczesny język architektoniczny – Chmielna 25 w Warszawie”.
• WOJCIECH GRABIANOWSKI – „CDT w Warszawie /OKRĄGLAK w Poznaniu – nowoczesne biurowce w zabytkowych budynkach: wyzwanie dla inwestora czy przyszłego najemcy?”.
• ANDRZEJ M. CHOŁDZYŃSKI – „Zabytki lat 50. XX wieku i ich życie w XXI wieku”.
• ANTON HOUGAERST – „Kobierzec światła – design i oświetlenie budynków zabytkowych”.

Dyskusja.

DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI, 20 października

godz. 9.30 – 10.00 Kawa, herbata
godz. 10.00 – 12.30 „Obiekty publiczne. Projektowanie w ścisłej strefie konserwatorskiej, rewitalizacja”.
prowadzenie: Maciej Miłobędzki, Włodzimierz Mucha

• TOMASZ STUDNIAREK – „Współczesna architektura Muzeum Zamku w Łańcucie. Rewitalizacja zabytkowych budynków Kasyna, Maneżu, Storczykarni”.
• ANDRZEJ ZATWARDNICKI – „W poszukiwaniu klimatu. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu”.
• BARBARA WALKIEWICZ – „W poszukiwaniu środka. Projekt rozbudowy Galerii Miejskiej i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu”.
• IRENEUSZ BONARSKI – „Nowoczesne rozwiązania kominkowe i odtwarzanie zabytkowych pieców kaflowych na podstawie oryginalnych kafli i źródeł historycznych”.
• ANDRZEJ KRÓL – „Produkty SOPRO do zastosowania w technologiach piecowo-kominkowych”.

Dyskusja.

godz. 12.30 – 13.30 Przerwa, obiad
godz. 13.30 – 16.00 „Aspekty prawne działań architektoniczno-konserwatorsko-inwestycyjnych” prowadzenie: Radosław Górecki

• GAETAN PIRET – „Zakres i stopień odpowiedzialności konserwatorów zabytków. Porównanie kompetencji na zachodzie Europy i w Polsce”.
• MAKSYMILIAN CHERKA, PATRYCJA ANTONIAK – „Konserwator zabytków jako regulator procesu inwestycyjnego”.

Dyskusja

Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.