Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie: podsumowanie

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie: podsumowanie

Rozstrzygnięto konkurs studencki towarzyszący szóstej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie. Tym razem uczestnicy mieli zinterpretować pojęcie projektowania przyszłości i przyszłości projektowania.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie: podsumowanie
Otwarcie wystawy projektów studenckich podczas VI edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie; na zdjęciu: Krzysztof Głuchowski, aktor, producent, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz, prof. ASP, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, prof. dr hab. Katarzyna Podgórska-Glonti, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UA w Poznaniu, dr hab. Joanna Kubicz, prof. ASP, prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Na drugim planie od prawej: Anna Bas, specjalista ds. sztuk wizualnych MOS – Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz studentki i studenci II roku studiów stacjonarnych 1 stopnia Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie

Pod hasłem In (the) FUTURE: perspektywa sztuki przestrzeni 7 marca rozpoczeło się w Krakowie VI Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz. Tegoroczna edycja wydarzenia, które od 2010 roku organizuje krakowska ASP, poświęcona została myśleniu o przyszłości projektowania i projektowaniu przyszłości w kontekście zmian kulturowych, ekonomicznych, technologicznych i społecznych. Jednym z elementów biennale tradycyjnie był konkurs studencki. Zadanie uczestników polegało na zinterpretowaniu głównego tematu. W konkursie wzięli udział studenci wyższych uczelni artystycznych i projektowych z Polski i zagranicy.

Jak podkreślali organizatorzy temat wynikał z potrzeby spojrzenia na proces tworzenia przestrzeni przez pryzmat młodych, przyszłych projektantów, którzy zupełnie inaczej myślą o projektowaniu przyszłości niż ich nauczyciele. Nie chcą widzieć świata w sposób wizjonerski, nie mają potrzeby tworzenia nowych utopii, ważna dla nich jest zmienność i wolność. Z przeglądu nadesłanych prac wynikało, jak stwierdziła dziekan Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Beata Gibała-Kapecka, że dla młodych ważne są odniesienia do natury, tożsamości miejsca, eliminowanie nadmiaru technologii oraz szczególne zwrócenie uwagi na relacje międzyludzkie.

Z kolei zdaniem Tadeusza Pietrzkiewicza, dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, młodzi architekci patrzą na architekturę i przestrzeń  jak na produkt, który może zmieniać funkcję, „umierać razem z nami”, to znaczy być wchłaniany i recyklingowany. Młodym nie zależy na budowaniu pomników, jak czynili to Nouvel czy Koolhaas, skupiają się na stronie socjologicznej, postrzegają struktury i obiekty oraz ich wnętrza jako miejsca mające pomagać w relacjach międzyludzkich – dodała Beata Gibała-Kapecka. Te aspekty widoczne były w pracy Joanny Jaros, studentki ASP im. Jana Matejki w Krakowie, która otrzymała Grand Prix VI Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz. Jej projekt to adaptacja hotelu w Krakowie na wielofunkcyjne miejsce użyteczności publicznej. W „kulach” doczepionych do elewacji budynku, pełniących różne funkcje (cooworking, restauracja, relaks) można oddychać  świeżym powietrzem dostarczanym przez umieszczone w nich specjalne urządzenia.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie: podsumowanie
Biennale Architektury Wnętrz 2020, na zdjęciu od lewej: Dobrawa Bies, redaktorka „A&B”, Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna „A&B”, Agnieszka Łakoma, Plastyk Miasta Krakowa i profesor Beata Gibała-Kapecka, dziekan WAW ASP Kraków.

Biennale Architektury Wnętrz w odpowiedzi na wyzwania

Przyznano także nagrodę ufundowaną przez Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Beatę Gibałę-Kapecką, którą otrzymał Samuel Kostecki z Wydziału Architektury UAP w Poznaniu oraz cztery wyróżnienia. Ogłoszenie wyników i prezentacja prac konkursowych miała miejsce w Małopolskim Ogrodzie Sztuki 11 marca. W związku z zagrożeniem wirusem Covid-19 otwarcie wystawy było rodzajem happeningu – organizatorzy wystąpili w strojach ochronnych i maskach.

W ramach VI Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz pod hasłem in (the) FUTURE_perspektywa(y) sztuki przestrzeni odbyła się też konferencja naukowa. Co charakterystyczne, w odpowiedzi na wyzwania obecnej sytuacji i zakazu zgromadzeń, goście z polskich i zagranicznych uczelni wzięli w niej udział za pośrednictwem internetu. Imprezie towarzyszyło też wiele innych wydarzeń, m.in.  wystawa INTERDYSCYPLINARNI_kadra –  prezentująca twórczość pracowników Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, The FUTURE IS NOW – ukazująca efekty interdyscyplinarnych działań projektowych na wydziale czy wystawa INTERDYSCYPLINARNI_EU – będąca subiektywną wizją zamieszkiwania w przyszłości, a przedstawiającą prace wykonane przez zespoły studentów z zagranicznych uczelni, m.in. z Francji, Hiszpani, Belgii czy Grecji. Tegoroczne biennale połączone zostało z obchodami 70-lecia Wydziału Architektury Wnętrz i 106. rocznicy kierunku architektura wnętrz. W związku z jubileuszem wydana została monografia – pierwsza próba przedstawienia historii wydziału.

Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.
Nowoczesna kuchnia: nowe trendy i rozwiązania dla nowoczesnej kuchni na 2022 rok Jak wygląda nowoczesna kuchnia w 2022 roku? Z pewnością jest otwarta na salon lub jadalnię. Dominują więc szlachetne materiały, odporne na zabrudzenia i upływ czasu. Na rynku znajdziemy coraz więcej kompleksowych rozwiązań, umożliwiających stworzenie eleganckiej, monolitycznej zabudowy kuchennej w tym samym odcieniu co blaty, obrzeża i inne elementy wykończenia.
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486 W projekcie wnętrza architekci połączyli elementy na pozór do siebie nie pasujące, tworząc niepowtarzalną kompozycję materiałów, kolorów oraz form. Realizacja zdobyła nagrodę za najlepszy projekt wnętrzarski w tegorocznym konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.