Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie: podsumowanie

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie: podsumowanie

Rozstrzygnięto konkurs studencki towarzyszący szóstej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie. Tym razem uczestnicy mieli zinterpretować pojęcie projektowania przyszłości i przyszłości projektowania.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie: podsumowanie
Otwarcie wystawy projektów studenckich podczas VI edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie; na zdjęciu: Krzysztof Głuchowski, aktor, producent, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz, prof. ASP, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, prof. dr hab. Katarzyna Podgórska-Glonti, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UA w Poznaniu, dr hab. Joanna Kubicz, prof. ASP, prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Na drugim planie od prawej: Anna Bas, specjalista ds. sztuk wizualnych MOS – Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz studentki i studenci II roku studiów stacjonarnych 1 stopnia Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie

Pod hasłem In (the) FUTURE: perspektywa sztuki przestrzeni 7 marca rozpoczeło się w Krakowie VI Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz. Tegoroczna edycja wydarzenia, które od 2010 roku organizuje krakowska ASP, poświęcona została myśleniu o przyszłości projektowania i projektowaniu przyszłości w kontekście zmian kulturowych, ekonomicznych, technologicznych i społecznych. Jednym z elementów biennale tradycyjnie był konkurs studencki. Zadanie uczestników polegało na zinterpretowaniu głównego tematu. W konkursie wzięli udział studenci wyższych uczelni artystycznych i projektowych z Polski i zagranicy.

Jak podkreślali organizatorzy temat wynikał z potrzeby spojrzenia na proces tworzenia przestrzeni przez pryzmat młodych, przyszłych projektantów, którzy zupełnie inaczej myślą o projektowaniu przyszłości niż ich nauczyciele. Nie chcą widzieć świata w sposób wizjonerski, nie mają potrzeby tworzenia nowych utopii, ważna dla nich jest zmienność i wolność. Z przeglądu nadesłanych prac wynikało, jak stwierdziła dziekan Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Beata Gibała-Kapecka, że dla młodych ważne są odniesienia do natury, tożsamości miejsca, eliminowanie nadmiaru technologii oraz szczególne zwrócenie uwagi na relacje międzyludzkie.

Z kolei zdaniem Tadeusza Pietrzkiewicza, dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, młodzi architekci patrzą na architekturę i przestrzeń  jak na produkt, który może zmieniać funkcję, „umierać razem z nami”, to znaczy być wchłaniany i recyklingowany. Młodym nie zależy na budowaniu pomników, jak czynili to Nouvel czy Koolhaas, skupiają się na stronie socjologicznej, postrzegają struktury i obiekty oraz ich wnętrza jako miejsca mające pomagać w relacjach międzyludzkich – dodała Beata Gibała-Kapecka. Te aspekty widoczne były w pracy Joanny Jaros, studentki ASP im. Jana Matejki w Krakowie, która otrzymała Grand Prix VI Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz. Jej projekt to adaptacja hotelu w Krakowie na wielofunkcyjne miejsce użyteczności publicznej. W „kulach” doczepionych do elewacji budynku, pełniących różne funkcje (cooworking, restauracja, relaks) można oddychać  świeżym powietrzem dostarczanym przez umieszczone w nich specjalne urządzenia.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie: podsumowanie
Biennale Architektury Wnętrz 2020, na zdjęciu od lewej: Dobrawa Bies, redaktorka „A&B”, Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna „A&B”, Agnieszka Łakoma, Plastyk Miasta Krakowa i profesor Beata Gibała-Kapecka, dziekan WAW ASP Kraków.

Biennale Architektury Wnętrz w odpowiedzi na wyzwania

Przyznano także nagrodę ufundowaną przez Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Beatę Gibałę-Kapecką, którą otrzymał Samuel Kostecki z Wydziału Architektury UAP w Poznaniu oraz cztery wyróżnienia. Ogłoszenie wyników i prezentacja prac konkursowych miała miejsce w Małopolskim Ogrodzie Sztuki 11 marca. W związku z zagrożeniem wirusem Covid-19 otwarcie wystawy było rodzajem happeningu – organizatorzy wystąpili w strojach ochronnych i maskach.

W ramach VI Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz pod hasłem in (the) FUTURE_perspektywa(y) sztuki przestrzeni odbyła się też konferencja naukowa. Co charakterystyczne, w odpowiedzi na wyzwania obecnej sytuacji i zakazu zgromadzeń, goście z polskich i zagranicznych uczelni wzięli w niej udział za pośrednictwem internetu. Imprezie towarzyszyło też wiele innych wydarzeń, m.in.  wystawa INTERDYSCYPLINARNI_kadra –  prezentująca twórczość pracowników Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, The FUTURE IS NOW – ukazująca efekty interdyscyplinarnych działań projektowych na wydziale czy wystawa INTERDYSCYPLINARNI_EU – będąca subiektywną wizją zamieszkiwania w przyszłości, a przedstawiającą prace wykonane przez zespoły studentów z zagranicznych uczelni, m.in. z Francji, Hiszpani, Belgii czy Grecji. Tegoroczne biennale połączone zostało z obchodami 70-lecia Wydziału Architektury Wnętrz i 106. rocznicy kierunku architektura wnętrz. W związku z jubileuszem wydana została monografia – pierwsza próba przedstawienia historii wydziału.

Kawiarnia Sausalito / Hongkong Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.
„Architekt wnętrz” nr 2/2020. Pobierz bezpłatny PDF! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Architekt wnętrz” prezentujemy nową przestrzeń publiczną w Tainan na Tajwanie projektu MVRDV, będącą połączeniem miejskiego placu, plaży i basenu, a także biura sieci Second Home w Los Angeles, które wskazują kierunek, w jakim być może już wkrótce podążać będą twórcy postpandemicznych miejsc pracy. Ponadto podsumowujemy ostatnią edycję Łódź Design Festival i publikujemy wywiad z Krzysztofem Toczydłowskim z TTA studio, a w ABC Specjalisty – innowacyjne przestrzenie sklepowe, akustyka pomieszczeń służących edukacji, ekologiczne toalety i łazienki w budynkach publicznych oraz przegląd najnowszych produktów wykończeniowych i dekoracyjnych.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Wyniki konkursu City Meble Znamy wyniki konkursu dla młodych projektantów organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie inspirującego akcesorium użytkowego do przestrzeni pracy.
Koronawirus a architektura wnętrz – raport OKK! PR W jakim stopniu koronawirus uderzył w branżę wnętrzarską? Agencja OKK! PR przeprowadziła rozmowy z designerami i architektami wnętrz. Koronawirus a architektura wnętrz: raport.
Nadleśnictwo Dretyń od nowa: wnętrza Nadleśnictwa Dretyń projektu LOFFT Architektura Siedziba Nadleśnictwa Dretyń przeszła ostatnio spektakularną metamorfozę. Za projekt wnętrz tej niewielkiej placówki na Pomorzu odpowiada lokalna pracownia LOFFT Architektura Małgorzaty Hendrych-Lubińskiej.