Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowe Centrum Kongresowe z Nagrodą Architektoniczną "Polityki" 2015

Międzynarodowe Centrum Kongresowe z Nagrodą Architektoniczną "Polityki" 2015

Piątą edycję Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka" zwyciężyło Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci. Obiekt zlokalizowany w sercu katowickiej Strefy Kultury otrzymał nagrodę za oryginalność oraz sposób w jaki wpisuje się w otoczenie.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, fot. Juliusz Sokołowski

W tegorocznej edycji o nagrodę rywalizowało pięć realizacji - Przedszkole Żółty Słowik w Ostrowii Mazowieckiej projektu xystudio, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu projektu Kuryłowicz & Associates, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu projektu Menis Arquitectos oraz Arka Koniecznego (dom własny) w Brennej projektu KWK Promes.

Nagrodę otrzymała katowicka realizacja pracowni JEMS Architekci, łącznie czterokrotnego finalisty nagrody. Jak pisze Piotr Sarzyński, dziennikarz tygodnika "Polityka" w podsumowaniu konkursu zwycięstwo w obecnej edycji okazało się najbardziej zdecydowane ze wszystkich dotychczasowych. Już w pierwszej turze głosowania Centrum Kongresowe otrzymało dziewięć głosów, wobec pięciu oddanych w sumie na pozostałe finałowe realizacje.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach to nowoczesny obiekt łączący funkcje kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Przeznaczone dla 15 tys. użytkowników MCK, z charakterystycznym dachem pokrytym trawą i tworzącym zieloną dolinę, to popularne miejsce spotkań mieszkańców regionu. Posiada halę wielofunkcyjną o powierzchni ponad 8 tys. m2, salę audytoryjną dla 600 osób oraz 26 sal konferencyjnych na 34 tys. m2.

Obiekt był prezentowany na łamach miesięcznika "Architektura-murator" nr 8/2015. Założenia projektu przedstawił Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci), a o architekturze budynku pisali Antoni Domicz i Łukasz Zagała. W numerze znalazły się także opinie Pawła Jaworskiego, Irmy Koziny, Bartłomieja Nawrockiego i Michała Stangla na temat Strefy Kultury – ogromnego założenia, którego realizacja zakończyła się wraz z budową MCK.

MCK, obok Nagrody Architektonicznej Polityki 2015, otrzymało dotychczas Gran Prix Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015, Meeting Planer Power Award 2015 – nagrodę za najlepsze centrum kongresowe w Polsce, tytuł Bryła Roku 2015, nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny roku, a także wręczoną podczas VIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach statuetkę TOP Inwestycji Komunalnej 2015.

Gala wręczenia nagrody odbyła się 7 czerwca w Akademii Sztuk Pięknych w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, również projektu JEMS Architekci.

LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.