Architektura MuratorWydarzeniaMies van der Rohe Award po raz pierwszy w Polsce!

Mies van der Rohe Award po raz pierwszy w Polsce!

Najlepsza europejska architektura współczesna w Muzeum Architektury. Na wystawie realizacje wybrane spośród 340 zgłoszonych do zeszłorocznego konkursu, które powstały w latach 2007-2009 i zwycięski projekt Narodowego Teatru Opery i Baletu

CZYTAJ TAKŻE>> Mies van der Rohe Award – polskie nominacje („A-m” 12/10)

Fundacja Mies van der Rohe i Muzeum Architektury we Wrocławiu mają przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy Mies van der Rohe Award 2009.
Kuratorem ekspozycji jest Jolanta Gromadzka.

13.03.2011 (zamknięcie wystawy)
miejsce: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nagroda przyznawana jest dla najlepszych projektów architektonicznych, jakie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat w Europie. Inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii, oraz wspieranie najmłodszych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.

Podczas każdej z edycji, międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych.
Spośród wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa z nich – laureata Grand Prix (60 tysięcy euro) oraz przyznaje wyróżnienie dla młodych architektów - Emerging Architect Special Mention (20 tysięcy euro).

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe 2009
Z 340 zrealizowanych w latach 2007-2009 inwestycji, jury wybrało pięć projektów: Terminal Tramwajowy w Nicei (Marc Barani Atelier), Uniwersytet Boccioni w Mediolanie (Grafton Architects), Bibliotekę, Centrum Seniora i Przestrzeń Publiczną w Barcelonie (RCR Arquitectes),
Halę Muzyczną Zenith w Strasburgu (Studio Fukas) oraz Norweską Operę Narodową w Oslo (Biuro Architektoniczne SNØHETTA), która ostatecznie zwyciężyła. W konkursie wyróżniono także Gimnazjum 46º 09’ E w chorwackiej Koprzywnicy, dzieło biura Studio Up. Wystawie towarzyszył katalog, w którym znalazło się 49 realizacji z lat 2007-2009.

fotka z /zdjecia/The_Norwegian_Opera___Ballet__Snohetta__picture_by_Christopher_Hagelund.jpg
Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.