reSITE 2018

i

Autor: Archiwum Architektury Martin Barry, pomysłodawca festiwalu

Mieszkalnictwo przyszłości. Konferencja reSITE w Pradze

2018-03-20 16:48

Alternatywne modele własności, finansowania i rewitalizacji: to najgorętsze tematy współczesnego mieszkalnictwa. Rozmawiamy z Martinem Barry, dyrektorem tegorocznej konferencji reSITE.

reSITE to międzynarodowe forum, którego ideą jest przedstawianie lepszych rozwiązań dla zurbanizowanego świata. Siódma edycja wydarzenia poświęcona będzie przyszłości mieszkalnictwa. Podczas konferencji, która odbędzie się 14 i 15 czerwca w Forum Karlina w Pradze, zaprezentuje się 50 prelegentów - wśród których znajdą się Jeanne Gang, Michel Rojkind oraz Reinier de Graaf - pochodzących z 30 krajów przed ponad 1000-osobową widownią, w której znajdą się architekci, urbaniści, przedstawiciele lokalnych władz i organizacji pozarządowych. Rejestracja otwarta jest na stronie resite.org.

Jakie są największe wyzwania stojące przed dzisiejszymi miastami, jeżeli chodzi o mieszkalnictwo?

Architektura mieszkaniowa różni się od pozostałych typów nieruchomości i innych rodzajów inwestycji, ponieważ jest czymś bardzo osobistym i bezpośrednio związanym z naszą jakością życia. Od Bordeaux po Belfast i od Tokio do Tel Awiwu wysokie koszty utrzymania stały się jednym z najbardziej palących problemów naszego pokolenia. Zapewnienie niedgrogich miejsc zamieszkania staje się dla miast coraz większym wyzwaniem; musimy użyć nowych technologii i zróżnicowanych partnerstw aby móc budować więcej i bliżej węzłów transportowych oraz śródmieść. Zwiększenie podaży zwyczajnie nie prowadzi już do obniżenia cen. Jeżeli miasta chcą pozostać konkurencyjne [jako miejsce do życia], jedyne, co muszą zrobić, to zapewnić dobrej jakości i ekonomiczne mieszkania.

Jakie są nowe trendy związane z mieszkalnictwem i życiem w miastach?

Jeden z największych trendów w Europie to sektor mieszkań dla studentów; w 2020 ponad 7 milionów studentów będzie studiować za granicą, w porównaniu do 4.1 milionów w 2014. Jednak już wkrótce rynek w miastach takich jak Amsterdam, Lizbona i Londyn zostanie przesycony hiper-luksusowymi akademikami, które bardziej przypominają pięciogwiazdkowe hotele niż zaniedbane stancyjki, w których mieszkałem podczas studiów. Ten sektor to okazja do wypróbowania nowych rodzajów mieszkalnictwa, ponieważ ludzie młodzi mają inne oczekiwania wobec miast przyszłości. Możemy na tym gruncie testować takie rozwiązania, jak co-living czy mieszkanie różnych pokoleń pod jednym dachem.

reSITE 2018

i

Autor: Archiwum Architektury Zeszłoroczna konferencja reSITE 2017

Dlaczego przedstawiciele różnych dyscyplin muszą ze sobą współpracować w poszukiwaniu dobrych rozwiązań?

Tak jak wiele innych wyzwań urbanistycznych, mieszkalnictwo może skorzystać z połączenia najnowszych prądów w polityce lokalnej, projektowaniu, ekonomii oraz doświadczeń użytkowników (user experience). Same w sobie te dziedziny nie są w stanie rozwiązać problemów, z którymi się zmagamy, szczególnie na większą skalę. Współpraca między poszczególnymi dyscyplinami jest rodzajem mikrokosmosu życia miejskiego; to zespół często wzajemnie sobie przeczących potrzeb i pragnień, które jednak są w stanie razem pracować, kiedy istnieje wspólnie przyświecająca im idea.

Jakie są najważniejsze punkty programu reSITE 2018?

Alternatywne modele własności, finansowania i rewitalizacji są kołem napędowym światowych dyskusji o architekturze mieszkaniowej. Każdy z tych tematów poruszymy na tegorocznym reSITE. Przedstawimy prace Jeanne Gang, architektki i członkini programu MacArthur Fellowship, które pojawiły się na niedawnej wystawie w MoMA „Foreclosed: Rehousing the American Dream”. Podczas wydarzenia odbędzie się także premiera pierwszej książki Reiniera de Graafa „Four Walls and a Roof” (Cztery ściany i dach), która obala zmurszałe architektoniczne ideały, i udowodnia że architektura zawsze będzie zawodna, póki to ludzie tworzą ją i budują.

Dlaczego zdecydowaliście się zaoferować dużą zniżkę kobietom w architekturze?

Oferujemy specjalną wejściówkę „Women Make Cities” i oferujemy zniżkę w wysokości 70% kobietom pracującym w projektowaniu, architekturze i organizacjach miejskich. Istnieje sztucznie stworzona nierówność między płciami, więc chcemy zrobić, co w naszej mocy, aby przywrócić równowagę. W architekturze ta nierówność odbija się także w składzie konferencji czy wydarzeń. Wyjątkiem jest reSITE. Ciężko pracujemy nad tym, aby utrzymać parytet wśród naszych prelegentów, ale ponieważ w branży jest niewiele kobiet, jeszcze mniej jest ich na stanowiskach wysokiego szczebla, gdzie mają możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu takim jak nasze, aby rozwinąć swoją karierę. Konferencje mają sens: jednym z naszych głównych celów jest tworzenie więzi między ludźmi. Jeżeli na wydarzeniu pojawią się tylko mężczyźni, ponieważ tylko ich na to stać i jest im łatwiej znaleźć czas wolny od pracy – będzie to naszą porażką.