Architektura MuratorWydarzeniaMieszkaniowe Innowacje – konferencja pod patronatem „Architektury-murator”

Mieszkaniowe Innowacje – konferencja pod patronatem „Architektury-murator”

Już w najbliższą sobotę w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbędzie się całodniowa konferencja poświęcona nowym modelom zamieszkiwania. O tym, jak będziemy mieszkać w przyszłości, jakie zmiany jesteśmy w stanie przewidzieć i jak możemy się do nich przygotować opowiedzą eksperci wielu dziedzin, m.in. architekci, urbaniści, socjolodzy i aktywiści miejscy.

Mieszkaniowe Innowacje – konferencja pod patronatem „Architektury-murator”
Logo konferencji Mieszkaniowe Innowacje autorstwa kolektywu zespół wespół

Konferencja odbędzie się w ramach cyklu debat, jakie towarzyszą pracom nad Programem Mieszkaniowym dla m.st. Warszawy, który ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku. Spotkanie, organizowane przez władze miasta we współpracy z Fundacją Blisko i Fundacją Elewacja, podzielono na trzy bloki tematyczne. Każdy z nich poprowadzi inny ekspert. Część poświęconą innowacjom społecznym otworzy Marlena Happach, naczelny architekt m.st. Warszawy, była prezes stołecznego oddziału SARP i współzałożycielka stowarzyszenia Odblokuj, panel dotyczący innowacji technologicznych – Edwin Bendyk​, publicysta działu nauka w tygodniku „Polityka” i dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, zajmujący się tematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, a blok dotyczący innowacji formalnych – Michał Olszewski, zastępca prezydent m.st. Warszawy odpowiedzialny za politykę mieszkaniową.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. architekci Dariusz Śmiechowski, wykładowca na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, jeden ze współtwórców programu edukacji architektonicznej Kształtowanie Przestrzeni, dr Agnieszka Cieśla, właścicielka pracowni DRC, która odpowiada za realizację wzorcowego mieszkania dla seniorów na warszawskich Bielanach, Magda Pios, która zajmuje się m.in. wielorodzinnym budownictwem drewnianym czy Mateusz Gierszon, interesujący się szeroko rozumianą ekologią w architekturze, zarówno w sensie ochrony zasobów i minimalizacji negatywnego wpływu budynków na otoczenie, jak i ekologii społecznej. Konferencja, nad którą patronat objął miesięcznik „Architektura-murator” doskonale wpisuje się w program działań zaplanowanych na 2017 rok przez jego redakcję. Celem tej inicjatywy, pod nazwą Innowacje w Architekturze 2017, jest bowiem promowanie oryginalnych idei oraz wspieranie nowatorskich projektów, które zmieniają polską architekturę. Poniżej publikujemy szczegółowy program konferencji.

Konferencja „Mieszkaniowe Innowacje”, 18 marca 2017 roku, godz. 12.00-18.00

Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56, Warszawa

Organizatorzy: Mieszkania2030 (oficjalny profil Urzędu m.st. Warszawy poświęcony polityce mieszkaniowej), Fundacja Blisko, Fundacja Elewacja

Patroni medialni: „Rzut”, „Architektura-murator”, „Notes Na 6 Tygodni”, Miasto2077, Habitat for Humanity Poland, Pracownia Studiów Miejskich IKP UW

 

BLOK 1 – INNOWACJE SPOŁECZNE

12.00-12.10 – Marlena Happach, wprowadzenie

12.15-12.25 – Dariusz Śmiechowski, „Jak będziemy mieszkać w przyszłości”
12.30-12.40 – Paulina Maląg, „Poszukiwanie modelu życia we wspólnocie”
12.45-12.55 – Agnieszka Cieśla, "Wzorcowe mieszkanie seniora"

12.55-13.05 – PYTANIA

13.10-13.20 – Michał Augustyn, Andrzej Górz, Maciek Łepkowski, „Społeczność wobec bezdomności. O mikrodomku na Osiedlu Jazdów”
13.25-13.35 – Anna Zawadzka, Jan Dowgiałło, „Farmy miejskie”

13.35-13.45 – PYTANIA

13.45-14.00 – PRZERWA

BLOK 2 – INNOWACJE TECHNOLOGICZNE

14.00-14.10 – Edwin Bendyk, wprowadzenie

14.15-14.25 – Filip Kowalik, „Technologia w służbie ekologii”
14.30-14.40 – Anna Jankowska, „Nowoczesne technologie a integracja społeczna mieszkańców – zrównoważone zespoły mieszkaniowe”

14.45-14.55 – PYTANIA

14.55-15.05 – Magda Pios, „Wielorodzinne budownictwo drewniane”
15.10-15.20 – Łukasz Mazur, „Earthship – budowanie ze starych opon, piasku oraz pustych butelek”
15.25-15.35 – Tomasz Brzęczkowski, „Instalacje bezkominowe”

15.35-15.45 – PYTANIA

15.45-16.00 – PRZERWA

BLOK 3 – INNOWACJE FORMALNE

16.00-16.10 – Michał Olszewski, wprowadzenie

16.15-16.25 – Dagmara Pasińska, „Tradycja to innowacja, czyli miastotwórcze rozwiązania w projektach osiedli mieszkaniowych”
16.30-16.40 – Mateusz Szymon, „Przykłady rozwoju zrównoważonego społecznie w architekturze”
16.45-16.55 – Mateusz Gierszon, „Budować wspólnotę”

17.00-17.10 – PYTANIA

17.10-17.20 – Grzegorz Gądek, Monika Wróbel, „Skwer Sportów Miejskich”
17.25-17.35 – Łukasz Barej, „Łatający dywan”
17.40-17.50 – Aleksandra Daniłoś, „Wpływ regulacji prawnych na jakość osiedli mieszkaniowych w Polsce”
17.50-18.00 – Marta Kowalczyk, „Zeskalować przeskalowane”

18.10-18.30 – PYTANIA i DYSKUSJA PODSUMOWUJĄCA

Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Prototypowy dom TECLA Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA projektu biura Mario Cucinella Architects pisze Wiktor Kowalski.
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Innowacje to nasza codzienność O rosnącym w Europie trendzie na termomodernizację, edukacji technologicznej i wyzwaniach, jakie stawia przed branżą budowlaną dzisiejszy rynek rozmawiamy z Małgorzatą Respektą-Paszkiewicz, menedżerem ds. Komunikacji B2B w firmie WIŚNIOWSKI.
Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping w Dali Skomplikowana tektonika dachu wymagała zaprojektowania kratownicy o unikalnej geometrii węzłów i dużej dokładności wykonania prefabrykowanych elementów. O technicznych aspektach realizacji Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping według projektu Studio Zhu-Pei pisze Wiktor Kowalski.
Westbeat. Innowacyjna architektura z Amsterdamu Wielkim zwycięzcą tegorocznej Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej jest Westbeat – pionierski budynek-hybryda, będący miejscem do mieszkania i pracy, mający dodatkowo własną, ale otwartą dla gości z zewnątrz przestrzeń publiczną, która może być wykorzystywana na różne sposoby.