Mieszkaniowe innowacje Warszawy – relacja z konferencji

i

Autor: Archiwum Architektury DOM DLA BEZDOMNEJ PRZY JEDNYM Z DOMKÓW FIŃSKICH NA WARSZAWSKIM JAZDOWIE. OBIEKT POWSTAŁ NA KOŁACH, JAKO NIEZWIĄZANY Z GRUNTEM; FOT. AGNIESZKA SKOLIMOWSKA

Mieszkaniowe innowacje Warszawy – relacja z konferencji

2017-04-19 14:07

W ramach prac nad aktualizacją warszawskiej polityki mieszkaniowej zaplanowano szerokie konsultacje społeczne, w tym cykl otwartych debat i warsztatów współorganizowanych przez Fundację Blisko. 18 marca odbyła się dyskusja poświęcona alternatywnym modelom zamieszkiwania. Pośród licznych przykładów innowacyjnych rozwiązań ze świata, jak domy budowane z odpadów przez amerykańskiego architekta Michaela Reynoldsa, samowystarczalne osiedla kooperatyw w dzielnicy Vauban we Freiburgu czy kilkupiętrowe budynki wielorodzinne realizowane w technologii drewna klejonego krzyżowo m.in. w Kanadzie i Wiedniu, zwracały uwagę pomysły, które udało się wdrożyć na rodzimym gruncie – relacja Tomasza Żylskiego.

Władze Warszawy przymierzają się do aktualizacji polityki mieszkaniowej. W ramach prac nad dokumentem, który ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku, zaplanowano konsultacje społeczne, w tym cykl debat i warsztatów współorganizowanych przez Fundację Blisko, której prezeską jest działaczka miejska Joanna Erbel. Dotychczas miało miejsce sześć spotkań. Uczestnicy poruszali m.in. kwestie ekologicznego budownictwa, suburbanizacji i rynku najmu.

18 marca w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się kolejna dyskusja. Konferencję pod hasłem Mieszkaniowe Innowacje poświęcono alternatywnym modelom zamieszkiwania. Prelekcję mógł wygłosić każdy zainteresowany – spośród nadesłanych referatów organizatorzy wybrali kilkanaście, przygotowanych głównie przez młodych architektów, urbanistów i aktywistów. Chodziło o to, by sprawdzić, kim są osoby najbardziej zaangażowane w proces kształtowania przyszłej polityki mieszkaniowej, aby mogły one nie tylko podzielić się swoimi doświadczeniami, ale też poznać nawzajem – tłumaczyła Joanna Erbel. Temat mieszkalnictwa jest dla nas priorytetem. Oprócz poświęconego mu programu, powstaje także nowa strategia rozwoju miasta oraz studium uwarunkowań, w których duży nacisk kładziemy na stworzenie szerokiej oferty różnego typu mieszkań – mówiła Marlena Happach, główny architekt m.st. Warszawy. Pośród przykładów innowacyjnych rozwiązań ze świata, jak domy budowane z odpadów przez amerykańskiego architekta Michaela Reynoldsa czy samowystarczalne osiedla kooperatyw w dzielnicy Vauban we Freiburgu, zwracały uwagę pomysły, które udało się wdrożyć w Polsce. Architekci Jan i Agnieszka Cieśla zaprezentowali wzorcowe mieszkanie seniora, które dzięki ich inicjatywie powstało w jednym z bloków na warszawskich Bielanach. W oparciu o współpracę z kilkunastoma firmami, dostosowali przestrzeń 50-metrowego lokalu do potrzeb użytkowników o obniżonych możliwościach motorycznych i sensorycznych. Mieszkanie funkcjonuje jako showroom. Jesteśmy świadkami tzw. srebrnej rewolucji. W 2014 roku po raz pierwszy liczba osób 60+ była w Polsce większa niż młodych, poniżej 15 roku życia, i ten trend będzie narastać. O poszerzeniu oferty o lokale realizowane dla seniorów rozmawiamy już z kilkoma deweloperami – tłumaczyła Agnieszka Cieśla. Na problem bezdomnych i wykluczonych zwracali z kolei uwagę Andrzej Górz i Maciej Łepkowski, współprowadzący ogród społecznościowy Motyka i Słońce na Jazdowie. Jesienią członkowie kolektywu we współpracy ze Skanską zbudowali tam mikrodomek dla zaprzyjaźnionej bezdomnej. Obiekt jako wzniesiony nielegalnie będzie musiał zostać rozebrany, ale inicjatorzy akcji liczą, że uda im się wydzierżawić od miasta jeden z domków fińskich w celu przekazania go organizacji zajmującej się prowadzeniem tzw. mieszkań treningowych dla osób wychodzących z bezdomności. To właśnie tego typu innowacje miał na myśli publicysta Edwin Bendyk, tłumacząc, że nie mogą być one technologicznym fetyszem, ale winny stanowić realną odpowiedź na lokalny problem.

TOMASZ ŻYLSKI