Architektura MuratorWydarzeniaMistrz kolorowego budownictwa w Berlinie

Mistrz kolorowego budownictwa w Berlinie

Z okazji 125. rocznicy urodzin Bruno Tauta Muzeum Architektury przygotowało dwie wystawy, które łączy osoba architekta.

19.04 (zamknięcie wystawy) WROCŁAW

Powstałe między 1913 a 1934 rokiem modernistyczne osiedla w Berlinie, stanowiły odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa w dobie kryzysu po I wojnie i w latach 20-tych. Zarówno Taut, jak i pozostali architekci, projektowali budynki z uwzględnieniem najbliższego otoczenia, wpuszczając światło i powietrze do wnętrz. Równie istotny co powyższe cele był kolor. Wzorcowe mieszkania posiadały kuchnie, łazienki, balkony, w przeciwieństwie do wszechobecnych czynszowych kamienic.

Z okazji 125 rocznicy urodzin Bruno Tauta, berliński Werkbund postanowił przypomnieć twórczość architekta i urbanisty znanego przede wszystkim z realizacji Britz w Berlinie (tzw. Hufeisensiedlung-Osiedle Podkowa), 1925-1927 i Berlin-Zehlendorf (Chata wuja Toma), 1926-1932.
Wędrująca po Europie ekspozycja trafiła do Polski. Obie wystawy Bruno Taut- mistrz kolorowego budownictwa w Berlinie oraz Mieszkać w światowym dziedzictwie?- Modernistyczne osiedla Berlina łączy osoba wybitnego niemieckiego architekta, który na początku lat 20. stał się główną postacią ruchu ekspresjonistycznego w architekturze. Nie dziwi więc fakt, że część współprojektowanych przez niego osiedli m.in. Schillerpark, Britz, o których mówi druga wystawa, trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Informacje: Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bernardyńska 5, http://www.ma.wroc.pl/

fot. osiedle Falkenberg w Berlinie, 1913-1915