Architektura MuratorWydarzeniaMistrzowie Architektury: Eike Becker. Wykład w Katowicach

Mistrzowie Architektury: Eike Becker. Wykład w Katowicach

Kolejne spotkanie z cyklu Mistrzowie Architektury odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. O szczegółach realizacji swoich projektów opowie założyciel innowacyjnej, berlińskiej pracowni Eike Becker_Architekten.

Norman Foster Associates czy Richard Rogers Partnership to tylko niektóre z biur, w których Eike Becker zdobywał doświadczenie. Obecnie prowadzone przez niego od 1999 roku studio, projektuje wielkopowierzchniowe budynki mieszkalne czy biurowe, robiąc jednak wyjątek dla projektów wnętrz, czy też mebli.

Ideologia pracowni hołduje zasadzie łączenia potrzeb życia społecznego w tradycyjnych przestrzeniach miejskich ze zrównoważoną architekturą. Zasada ta dotyczy dostosowywania obiektów do tradycyjnych potrzeb życia społecznego w przestrzeni publicznej. Wpływa to nie tylko na sam budynek, lecz również na jego otoczenie. Jedne z przykładów realizacji to ukończony w 2000 roku PlanetM (pawilon EXPO w Hanowerze) oraz berliński budynek komercyjno-biurowy ffeff z 2002 roku.

Mistrzowie Architektury to cykl wykładów, organizowanych przez katowicki SARP. Dotychczas na Śląsku gościli między innymi Rainer Mahlamäki z pracowni Lahdelma & Mahlamäki, Ian Ritchie a także Bertrand Schippan z MVRDV.

Wystąpienie Eike Becker rozpocznie się w środę 11 października o godz. 18:00. Organizatorzy proszą o rezerwacje za pośrednictwem poniższego formularza, ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

Formularz zgłoszeniowy

Dworzec Tygrysów: Aleksander Franta o nieistniejącym już dworcu kolejowym w Katowicach W latach 1997-2003 na łamach „Architektury-murator” publikowaliśmy cykl Mój ulubiony budynek. Zapraszani przez redakcję architekci opisywali realizacje, które nieustannie ich inspirują, budzą szacunek i fascynację. Przypominamy tekst z nr. 7/1999, w którym Aleksander Franta przywołuje budynek dworca kolejowego w Katowicach. Brutalistyczny gmach według projektu Tygrysów, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, został rozebrany w 2011 roku.
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.