Zespół pałacowy w Rokietnicy, nazywany często dworem Pinińskich, pochodzi z XVIII wieku. Na początku XX stulecia został gruntownie przebudowany. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1917 roku obiekt odkupił Eustachy Uznański, prapradziadek Natalii Gnoińskiej, młodej architektki, która opracowała właśnie projekt adaptacji zabytku do nowych funkcji.
Majątek pozostawał w rękach jej rodziny do 1943 roku, kiedy to pałac przejęły władze niemieckie. Po wojnie początkowo wykorzystywany był przez różne instytucje, opuszczony w latach 60. zaczął sukcesywnie popadać w ruinę. W 1988 roku zespół pałacowy w Rokietnicy znalazł nabywcę. Jak czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, nowy właściciel wyremontował zdewastowany dach, uzupełnił ubytki w murach, wymienił stropy i stolarkę okienną, doprowadził energię elektryczną oraz gaz, wodę z sieci komunalnej i kanalizację. Niestety, zmieniające się warunki oraz brak finansów spowodowały wstrzymanie prac.
Dziś zdewastowany obiekt czeka na generalny remont. Natalia Gnoińska ma pomysł, jak przywrócić pałac do życia. Planuje urządzić tu regionalne centrum edukacyjne, promujące m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodność i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Swój projekt, pod nazwą Innovation Manor Rokietnica, zgłosiła do tegorocznego konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Koncepcja znalazła się wśród sześciu finalistów w kategorii Odzyskanie poczucia przynależności.
Czytaj też: Nagrody Nowego Bauhausu 2022 także dla projektów z Polski |
Autorka postanowiła iść za ciosem. Razem z koleżankami powołała Fundację 8 Marca, która obecnie na portalu zrzutka.pl zbiera fundusze na zakup i renowację dworu w Rokietnicy. Inwestycja szacowana jest na 1 mln zł. Jak zapowiada Gnoińska, w ramach przedsięwzięcia 3,5-hektarowy park wraz z historycznymi zabudowaniami zostanie zmodernizowany. W pałacu znajdzie się przestrzeń wystawowa, czytelnia oraz medioteka, a w dawnym spichlerzu wielofunkcyjna przestrzeń konferencyjna, miejsca do pracy zdalnej i miejsca noclegowe.Autorka dodaje, że jest to także propozycja wykorzystania zabytku położonego na obszarze wiejskim do budowania nowych relacji między wsią a miastem, między regionem a resztą kraju oraz między światem biznesu i nauki. W realizację przedsięwzięcia chce bowiem zaangażować nie tylko lokalną społeczność, ale też firmy i uczelnie z Podkarpacia. Więcej o projekcie na stronie zrzutka.pl.Natalia Gnoińska to 24-letnia absolwentka architektury oraz zrównoważonej konserwacji zabytków. Dyplomy otrzymała na University of Creative Arts oraz Welsh School of Architecture w Wielkiej Brytanii.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!