Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny

i

Autor: Archiwum Architektury Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wygłaszania orędzia o stanie Unii Europejskiej, 16 września 2020 roku; fot. Etienne Ansotte, serwis prasowy

Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny

2020-09-24 19:38

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.

Orędzie o stanie Unii Europejskiej to doroczne podsumowanie unijnych osiągnięć i zapowiedź planów na przyszłość. 16 września swoje pierwsze orędzie wygłosiła nowa komisarz Ursula von der Leyen. Przewodnicząca skupiła się przede wszystkim na przyjętym niedawno pakiecie rozwiązań, który pomóc ma krajom Unii w odbudowie po pandemii koronoawirusa. Program, pod nazwą Next Generation EU, dysponuje budżetem w wysokości 750 mld euro. Środki te, w postaci dotacji i niskooprocentowanych pożyczek, mają zostać przeznaczone na inwestycje w transformację ekologiczną i cyfrową. Jak tłumaczyła von Leyen, 37% funduszy z Next Generation EU zostanie przeznaczone bezpośrednio na realizację strategii tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, która sprawi, że do 2050 roku stary kontynent stanie się neutralny dla klimatu. – Dwa tygodnie temu w Szwecji zaczęła działać jedyna w swoim rodzaju pilotażowa bezemisyjna fabryka stali. W celu produkcji czystej stali węgiel zastąpiono w niej wodorem. Pokazuje to potencjał, jaki ma wodór w rozwoju czystego przemysłu – mówiła Ursula von der Leyen.

Fala renowacji i nowy Bauhaus

Komisarz podkreśliła też, że potrzebna jest nam bardziej zrównoważona architektura, ponieważ budynki w UE wciąż generują blisko 40% emisji wszystkich gazów cieplarnianych. Zachęcała do zwiększenia wykorzystania drewna w budownictwie i realizacji projektów opartych na adaptacji i modernizacji istniejącej infrastruktury. – Chcę, aby dzięki Next Generation EU zaczęła się w Europie fala renowacji i Unia stała się liderem w gospodarce o obiegu zamkniętym – tłumaczyła.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |– Ten projekt nie dotyczy jednak tylko środowiska i gospodarki: to musi być nowy projekt kulturowy dla Europy. Każdy ruch ma swój odrębny styl. Nasza systemowa zmiana również musi mieć własną estetykę, by styl odpowiadał zrównoważonemu rozwojowi. Dlatego właśnie założymy Nowy Europejski Bauhaus – przestrzeń twórczej współpracy architektów, artystów, studentów, inżynierów i projektantów, którzy pomogą nam to osiągnąć – zapowiedziała przewodnicząca.

Czym jest Bauhaus

Bauhaus, czyli legendarna uczelnia artystyczno-rzemieślnicza, powstała z inicjatywy Waltera Gropiusa w Weimarze, ale działała też w Dessau i Berlinie. Łączyła sztukę i rzemiosło, była tętniącą życiem szkołą pomysłów i polem do eksperymentów w projektowaniu, architekturze i metodach edukacyjnych. Wdrażała politykę równego traktowania mężczyzn i kobiet. Tutaj młodzi utalentowani artystycznie studenci mieli doprowadzić sztukę, architekturę i rzemiosło do optymalnego sojuszu i tworzyć budynki jako syntezę wszystkich tych dyscyplin. Choć Bauhaus funkcjonował jedynie przez 14 lat, jego nauczyciele i uczniowie nadal rozpowszechniali wypracowane tam ideały. Styl Bauhausu stał się jednym z najbardziej wpływowych nurtów w nowoczesnym wzornictwie i architekturze. Również bauhausowski sposób nauczania jest nadal analizowany i podejmowany na nowo w nowoczesnych szkołach kształcących architektów, artystów i projektantów.