Bartłomiej Kraciuk to znany warszawski przedsiębiorca, współtwórca kultowych lokali Warszawa Powiśle czy Syreni Śpiew, ale też pomysłodawca i inwestor wielokrotnie nagradzanego domku letniskowego Bookworm Cabin w Adalinie (proj. POLE Architekci). Tym razem wspólnie z Nikodemem Rozbickim, aktorem i influencerem młodego pokolenia, pracuje nad siecią mobilnych domków wypoczynkowych. Koncept UKOI powstał z myślą o potrzebach odpoczynku, spokoju i kontaktu z przyrodą. Nowoczesne moduły dają możliwość skupienia się na sobie w otoczeniu natury. To alternatywa dla zmęczonych miastem i doskonała baza na workation. Pomysł oparty jest o mobilne domki do wypoczynku, które będzie można wynająć w starannie dobranych lokalizacjach – tłumaczy Bartłomiej Kraciuk.
Czytaj też: Minimalne potrzeby. Najmniejsze hotele świata |
Prototyp według projektu biura Moszczyńska Puchalska Studio Architektury stanął w miejscowości Lucimia koło Kazimierza Dolnego, kolejne są już w produkcji i przyjmą gości wiosną 2023 roku. Dwuosobowy domek z aneksem kuchennym i w pełni wyposażoną łazienką dysponuje zaledwie 14 m² powierzchni. Przyświeca nam zasada trzy razy zero: zero betonu, zero buldożerów, zero wycinania drzew – mówi Nikodem Rozbicki. Zależało nam na stworzeniu nieinwazyjnego projektu, który wtapia się w otoczenie i nie narusza zastanego ekosystemu. W takiej równowadze widzimy przyszłość turystyki – podkreśla Kraciuk.
Na początku grudnia koncept UKOI doceniło jury konkursu Profit Hotel Awards, organizowanego przez BROG B2B, właściciela i wydawcę m.in czasopisma „Świat Hoteli” oraz newsowego portalu horecanet.pl. O nagrody w 15 kategoriach walczyły hotele z całej Polski. UKOI zwyciężyło jako innowacyjny obiekt hotelowy i dodatkowo zostało wyróżnione za nowatorską strategię marketingową.Nazwa UKOI pochodzi od słowa koić, wpływać łagodząco, uspokajać. W świecie pędzącym bez opamiętania dajemy chwilę wytchnienia. Gwarantujemy, że ogromne okno do patrzenia w niebo, to najlepsze zastępstwo dla ekranu smartfona – opowiada Nikodem Rozbicki. Ostatnie miesiące poświęciliśmy na przygotowania do dalszego rozwoju. Mamy gotowy i dopracowany moduł mikrohotelu. Zabezpieczyliśmy też najbardziej malownicze działki, które są gotowe na przyjęcie naszych domków – zapowiada Kraciuk. Domki są całoroczne i będą przyjmować gości także zimą.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!