Architektura MuratorWydarzeniaModernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika

Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika

Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.

Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika
Modernistyczna architektura ZSRR, cyrk w w Krasnojarsku; fot. Alexander Veryovkin, dzięki uprzejmości Zupagrafika

Modernistyczna architektura ZSRR doczekała się ostatnio kilku ważnych wystaw i monografii, wciąż jest jednak stosunkowo mało zbadana i, zwłaszcza na Zachodzie, budzi nieustającą ciekawość krytyków. Badacze, którzy podejmują obecnie pierwsze próby opracowania pejzażu radzieckiego modernizmu, napotykają niezliczone przeszkody. (...) Lokalna mentalność, brak otwartości i negowanie przeszłości nie tylko utrudniają przeprowadzanie obiektywnych rozmów na temat tej architektury, ale częstokroć na starcie je blokują. W kilku przypadkach obecna sytuacja polityczna uniemożliwia jakiekolwiek badania terenowe, w tym nawet nieskomplikowaną dokumentację fotograficzną – pisał w 2016 roku na łamach „A-m” Tomasz Ogiński, zwracając jednocześnie uwagę, że to zainteresowanie modernistyczną architekturą ZSRR podyktowane jest prawdopodobnie nie tylko jej ekspresją i niezwykłą siłą wyrazu, których często brakuje współczesnym realizacjom, ale też pewną osobliwością i egzotyką. W tym kontekście trudno o bardziej egzotyczne miejsce niż dalekie przestworza Syberii

Czytaj też: Prawda i kłamstwo radzieckiej architektury |

Modernizm na dalekiej Syberii

Najnowsza publikacja wydawnictwa Zupagrafika poświęcona jest właśnie modernistycznej architekturze tej części dawnego Związku Radzieckiego. Album „Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North” podzielono na sześć rozdziałów, ilustrowanych ponad setką zdjęć rosyjskiego fotografa Alexandra Veryovkina i opatrzonych komentarzem krytyka architektury Konstantina Budarina. Zobaczymy trudne piękno i rozmach powojennej architektury Nowosybirska, Omska, Krasnojarska, Norylska, Irkucka i Jakucka oraz codzienne życie ich mieszkańców. Jak czytamy w informacji prasowej, Veryovkin otrzymał od wydawnictwa ścisłe wytyczne dotyczące wykonania zdjęć. Wszelkie kontrasty i cienie wpływają niekorzystnie na geometryczne bryły modernistycznych i brutalistycznych budynków. Osiągnięcie takiego efektu często oznaczało pracę wczesnym rankiem lub późnym wieczorem oraz wiele prób uchwycenia obiektu w odpowiednim świetle. Szczególnym wyzwaniem było zwłaszcza fotografowanie architektury Jakucka, gdzie temperatura sięgała -30 stopni Celsjusza. Takie warunki sprawiły, że całodzienne plenery zdjęciowe były ogromnym wyzwaniem. Alexander Veryovkin (1987) ukończył studia na wydziale matematyki i mechaniki Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. Współpracował z Zupagrafika przy takich książkach jak „Hidden Cities” (2018) czy „Eastern Blocks” (2019). Jego fotografie wystawiane były m.in. w Amsterdamie, Mińsku, Moskwie, Norylsku, Kaliningradzie czy Krasnojarsku.

Album „Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North” można kupić na stronie www.zupagrafika.com.

Planetarium Śląskie / Chorzów Aby nie zdominować historycznej bryły planetarium, zdecydowaliśmy o ukryciu nowej kubatury pod ziemią. Wyzwaniem był dobór sposobu fundamentowania, który nie stwarzałby niebezpieczeństwa uszkodzenia istniejącego budynku – o modernizacji i rozbudowie Planetarium Śląskiego projektu Zbigniewa Solawy piszą Joanna i Michał Kapturczakowie z poznańskiej pracowni Consultor.
Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi: historia i teraźniejszość Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen: jedno z pierwszych tej skali modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce. Historię jego powstania i losy mieszkańców będzie można poznać dzięki wystawie „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dom / Podkowa Leśna Budynek ten to rebus – odgadywanie zasad nim rządzących jest zabawą. O realizacji Zbigniewa Jasińskiego pisze Marcin Kwietowicz.
Kolegium Polonijne / Przegorzały Wykorzystująca topografię terenu architektura obiektu przypomina corbusierowski klasztor La Tourette. O realizacji Tomasza Mańkowskiego z zespołem pisze Marcin Kwietowicz.