Architektura MuratorWydarzeniaMultiPly – nowy manifest prefabrykacji?

MultiPly – nowy manifest prefabrykacji?

Jedną z instalacji promujących tegoroczny London Design Festival była 9-metrowa Multiply. Obiekt popularyzować miał jednocześnie modułowe konstrukcje z drewna klejonego warstwowo, które – zdaniem autorów – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie.

MultiPly – nowy manifest prefabrykacji?
Instalacja MultiPly, proj. Waugh Thistleton Architects; fot. Ed Reeve

Niedobór tanich mieszkań to nie tylko problem Polski i innych krajów rozwijających się. Rekordowo wysokie ceny nieruchomości w największych światowych metropoliach powodują, że z problemem zmagają się też takie miasta jak Paryż, Nowy Jork, Hongkong czy Londyn. Musimy budować więcej  i taniej, zwracając jednocześnie uwagę na ekologiczny aspekt całego procesu inwestycyjnego, przypominają autorzy instalacji MultiPly, która promowała tegoroczny London Design Festival. Składająca się z 17 modułów struktura powstała z paneli klejonego warstwowo drewna amerykańskiego tulipanowca, które, uwzględniając porównywalną wagę materiałów, są bardziej wytrzymałe niż beton i stal, a dodatkowo łatwo poddają się obróbce.

Rolą 9-dziewięciometrowego obiektu, prezentowanego na dziedzińcu Sacklera przed Muzeum Wiktorii i Alberta od 14 do 22 września, była popularyzacja modułowych konstrukcji z CLT, które – zdaniem twórców – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie. Za projekt instalacji odpowiada brytyjska pracownia Waugh Thistleton Architects, mająca na koncie m.in. 9-piętrowy apartamentowiec Murray Grove w Londynie (2009), pierwszy tak wysoki budynek mieszkalny zrealizowany w całości z drewnianych prefabrykatów, od ścian nośnych i płyt stropowych, po schody i szyby windowe. Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji gazów cieplarnianych. Wykorzystanie tak wszechstronnego i wysoce odnawialnego materiału, jakim jest tulipanowiec, stanowi remedium na te problemy – mówi Andrew Waugh, współzałożyciel biura Waugh Thistleton.

Do wykonania obiektu wykorzystano w sumie 101 paneli CLT, z których połowę stanowiły elementy trzywarstwowe, o grubości 60 mm, połowę pięciowarstwowe, o grubości 100 mm. Poszczególne moduły zmontowano przy użyciu jedynie stalowych śrub i kluczy nasadowych, co było możliwe dzięki temu, że drewno tulipanowca okazało się doskonale poddawać precyzyjnemu frezowaniu CNC. Instalacja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP.

Connected: uniwersalne meble czasu pandemii Muzeum Designu w Londynie, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz zakład produkcji mebli Benchmark rzuciły wyzwanie projektantom stworzenia uniwersalnych mebli, które spełniłyby potrzeby pracy i życia w domu. Wśród dziewięciu twórców zaproszonych do projektu znalazła się Polka Maria Jeglińska.
Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zalety wykorzystania drewna w architekturze”. Na przykładzie konkretnych realizacji brytyjski specjalista Neil Summers omawia walory ekologiczne i potencjał budowlany twardego drewna.
Krzesło Natural Born to najnowszy projekt Tomka Rygalika, wykonany w całości z czerwonego dębu amerykańskiego, najobficiej występującego gatunku drewna liściastego w USA. Jak podaje Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), które współpracowało z projektantem przy wykonaniu prototypu, ślad węglowy mebla jest dzięki temu niezwykle niski i wynosi mniej więcej tyle, ile przejechanie 100-kilometrowego odcinka samochodem.
10 instalacji wyobrażających marzenia wpływowych osobistości świata kultury O czym marzą dyrektorzy najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych Wielkiej Brytanii? Jakie mają pragnienia? Kilkunastu młodych europejskich projektantów zmierzyło się z pomysłami 10 wpływowych osobistości świata kultury. Efekty ich pracy można oglądać podczas tegorocznego London Design Festival.
Centrum onkologiczne w Barcelonie projektu Benedetty Tabgliabue Wzorowany na obiektach sieci Maggie’s Centre ośrodek zaoferuje wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Projekt budynku opracowała włoska architektka Benedetta Tabgliabue z pracowni Miralles Tagliabue.
Stirling Prize 2018 dla Foster + Partners Pracownia Foster + Partners już po raz trzeci została uhonorowana prestiżową Nagrodą Stirlinga przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA). Jury wyróżniło nowo otwartą siedzibę firmy Bloomberg, największej na świecie agencji prasowej.