MultiPly – nowy manifest prefabrykacji?

i

Autor: Archiwum Architektury Instalacja MultiPly, proj. Waugh Thistleton Architects; fot. Ed Reeve

MultiPly – nowy manifest prefabrykacji?

2018-10-30 18:06

Jedną z instalacji promujących tegoroczny London Design Festival była 9-metrowa Multiply. Obiekt popularyzować miał jednocześnie modułowe konstrukcje z drewna klejonego warstwowo, które – zdaniem autorów – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie.

Niedobór tanich mieszkań to nie tylko problem Polski i innych krajów rozwijających się. Rekordowo wysokie ceny nieruchomości w największych światowych metropoliach powodują, że z problemem zmagają się też takie miasta jak Paryż, Nowy Jork, Hongkong czy Londyn. Musimy budować więcej  i taniej, zwracając jednocześnie uwagę na ekologiczny aspekt całego procesu inwestycyjnego, przypominają autorzy instalacji MultiPly, która promowała tegoroczny London Design Festival. Składająca się z 17 modułów struktura powstała z paneli klejonego warstwowo drewna amerykańskiego tulipanowca, które, uwzględniając porównywalną wagę materiałów, są bardziej wytrzymałe niż beton i stal, a dodatkowo łatwo poddają się obróbce.

Rolą 9-dziewięciometrowego obiektu, prezentowanego na dziedzińcu Sacklera przed Muzeum Wiktorii i Alberta od 14 do 22 września, była popularyzacja modułowych konstrukcji z CLT, które – zdaniem twórców – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie. Za projekt instalacji odpowiada brytyjska pracownia Waugh Thistleton Architects, mająca na koncie m.in. 9-piętrowy apartamentowiec Murray Grove w Londynie (2009), pierwszy tak wysoki budynek mieszkalny zrealizowany w całości z drewnianych prefabrykatów, od ścian nośnych i płyt stropowych, po schody i szyby windowe. Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji gazów cieplarnianych. Wykorzystanie tak wszechstronnego i wysoce odnawialnego materiału, jakim jest tulipanowiec, stanowi remedium na te problemy – mówi Andrew Waugh, współzałożyciel biura Waugh Thistleton.

Do wykonania obiektu wykorzystano w sumie 101 paneli CLT, z których połowę stanowiły elementy trzywarstwowe, o grubości 60 mm, połowę pięciowarstwowe, o grubości 100 mm. Poszczególne moduły zmontowano przy użyciu jedynie stalowych śrub i kluczy nasadowych, co było możliwe dzięki temu, że drewno tulipanowca okazało się doskonale poddawać precyzyjnemu frezowaniu CNC. Instalacja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP.