Architektura MuratorWydarzeniaMUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować!

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować!

Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować!
Wizualizacja książki „MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa”; il. serwis prasowy

Centrum Architektury ma na koncie polskie wydania tak przełomowych dla historii architektury dzieł jak „Kiedy katedry były białe” Le Corbusiera, „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs czy „Śmieciowa przestrzeń” Rema Koolhaasa. Fundacja zajmuje się jednak nie tylko wydawaniem istotnych książek o architekturze, ale też popularyzacją wiedzy na jej temat. Od 9 lat organizuje BAZARCH – najważniejsze targi książek o tematyce architektonicznej, angażuje się w liczne działania pogłębiające dyskusję o szeroko rozumianym projektowaniu jak wystawy, spotkania czy spacery, a pod marką Radio Architektura tworzy cykl świetnie opracowanych podcastów. Tym razem zwraca się do czytelników z prośbą o wsparcie wydania nowej publikacji z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury.

Budżet wydania każdego atlasu z naszej serii przekracza przychody z jego sprzedaży. A to dlatego, że jest to niezwykle kosztowna książka w produkcji. Każdy obiekt trzeba narysować, a do napisania tekstu trzeba mieć ogromną wiedzę. Atlasy są tłumaczone na język angielski, starannie redagowane i drukowane. To wszystko trwa i to kosztuje. A ceny papieru i inne koszty ostatnio bardzo wzrosły – piszą Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska z zarządu fundacji i apelują o wpłaty. Na wydanie ilustrowanego atlasu architektury Muranowa, do którego teksty napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz potrzebują 28 tys. zł. Kwota, o którą prosimy, pozwoli nam pokryć koszty druku. Jeśli zbierzemy więcej, zorganizujemy program wydarzeń wokół premiery książki, m.in. dostępne dla wszystkich spacery z autorami atlasu po Muranowie. Premierę książki, jeśli uda nam się zebrać fundusze, planujemy po wakacjach – informują.

„MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa” przedstawia 61 budynków, założeń i detali architektonicznych z dzielnicy Muranów. Każdemu obiektowi towarzyszy krótki opis po polsku i angielsku. Obiekty narysowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomiak. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.