Architektura MuratorWydarzeniaMUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować!

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować!

Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować!
Wizualizacja książki „MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa”; il. serwis prasowy

Centrum Architektury ma na koncie polskie wydania tak przełomowych dla historii architektury dzieł jak „Kiedy katedry były białe” Le Corbusiera, „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs czy „Śmieciowa przestrzeń” Rema Koolhaasa. Fundacja zajmuje się jednak nie tylko wydawaniem istotnych książek o architekturze, ale też popularyzacją wiedzy na jej temat. Od 9 lat organizuje BAZARCH – najważniejsze targi książek o tematyce architektonicznej, angażuje się w liczne działania pogłębiające dyskusję o szeroko rozumianym projektowaniu jak wystawy, spotkania czy spacery, a pod marką Radio Architektura tworzy cykl świetnie opracowanych podcastów. Tym razem zwraca się do czytelników z prośbą o wsparcie wydania nowej publikacji z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury.

Budżet wydania każdego atlasu z naszej serii przekracza przychody z jego sprzedaży. A to dlatego, że jest to niezwykle kosztowna książka w produkcji. Każdy obiekt trzeba narysować, a do napisania tekstu trzeba mieć ogromną wiedzę. Atlasy są tłumaczone na język angielski, starannie redagowane i drukowane. To wszystko trwa i to kosztuje. A ceny papieru i inne koszty ostatnio bardzo wzrosły – piszą Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska z zarządu fundacji i apelują o wpłaty. Na wydanie ilustrowanego atlasu architektury Muranowa, do którego teksty napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz potrzebują 28 tys. zł. Kwota, o którą prosimy, pozwoli nam pokryć koszty druku. Jeśli zbierzemy więcej, zorganizujemy program wydarzeń wokół premiery książki, m.in. dostępne dla wszystkich spacery z autorami atlasu po Muranowie. Premierę książki, jeśli uda nam się zebrać fundusze, planujemy po wakacjach – informują.

„MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa” przedstawia 61 budynków, założeń i detali architektonicznych z dzielnicy Muranów. Każdemu obiektowi towarzyszy krótki opis po polsku i angielsku. Obiekty narysowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomiak. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.