Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum w bunkrze. Czy tymczasowa siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław jest potrzebna mieszkańcom miasta?

Muzeum w bunkrze. Czy tymczasowa siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław jest potrzebna mieszkańcom miasta?

24 października w gmachu Muzeum Współczesnego Wrocław przedstawione zostaną wyniki badań socjologicznych, dotyczących postrzegania muzeum przez mieszkańców Wrocławia

Muzeum Współczesne Wrocław

Bunkier istniejący przy placu Strzegomskim we Wrocławiu powstał w 1943 roku, jako element systemu obronnego miasta. Przetrwał wojnę, ciężka konstrukcja o metrowej grubości ścianach ze zbrojonego betonu nie została rozebrana. W latach powojennych w budynku mieściły się magazyny obrony cywilnej oraz sklepy. We wrześniu 2011 roku w przebudowanym obiekcie Muzeum Współczesne Wrocław. Autorami adaptacji schronu na muzeum są architekci z wrocławskiej pracowni VROA i CH+ (Agnieszka Chrzanowska, Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski, Wojtek Chrzanowski, Grzegorz Kaczmarowski, Agata Kurto, Magda Szwajcowska, Karolina Wrzosowska)

Badania
Od czerwca do września 2012 roku socjologowie Bartek Lis oraz Anna Wiatr prowadzili w okolicy pl. Strzegomskiego oraz na wrocławskim Szczepinie badania socjologiczne dotyczące bunkra. Rozmawiali z okolicznymi mieszkańcami o historii tego miejsca oraz o możliwości jego wykorzystania. Wielu spośród rozmówców nie znało obecnej funkcji budynku, nie wiedzieli o znajdującej się na dachu schronu ogólnodostępnej kawiarni. Zobacz galerię zdjęć zaadaptowanego bunkra.
W środę 24 października o 18.00 w  MWW socjologowie zaprezentują wyniki raportu badawczego. Autorzy opracowania przedstawią wyjaśnią cele i zasady badania oraz opowiedzą o niektórych jego wątkach. Zapowiadają historie związane z betonem, dzieciństwem, architekturą i sztuką współczesną:
Dlaczego bunkier od niedawna nazywany jest schronem? Jakie wspomnienia związane ze schronem mają okoliczni mieszkańcy i mieszkanki? Kto przeprowadził renowację bunkra i w jaki sposób to zrobił? Po co Wrocławianom i Wrocławiankom Muzeum poświęcone sztuce współczesnej? Dlaczego Muzeum znajduje się w schronie?  Czy w schronie zabunkrowana jest sztuka? Jak w budynku bez okien czują się opiekun wystaw i ochroniarka, pracujący w Muzeum Współczesnym Wrocław? Na te i inne pytania odpowiemy  w trakcie epilogu w MWW – zaprasza na spotkanie Anna Wiatr z Pracowni Badań Jakościowych IN VIVO.


Po prezentacji tekst raportu będzie można pobrać ze strony internetowej
www.muzeumwspolczesne.pl

Muzeum Współczesne Wrocław Schron miejski wybudowany przez architekta Richarda Konwiarza, współautora projektu Hali Stulecia, tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego Wrocław.
Witold Lipiński: Miękkie Lądowanie. Wystawa projektów architekta w Muzeum Współczesnym Wrocław Jednostka Architektury zaprasza do Muzeum Współczesnego Wrocław na wystawę projektów architekta Witolda Lipińskiego, projektanta m.in. obserwatorium na Śnieżce
Jadwiga Grabowska-Hawrylak „Ponad Dachami Wrocławia”. Wystawa 14 kwietnia w siedzibie Muzeum Współczesnego Wrocław rozpoczęła się wystawa prezentująca prace wrocławskiej architektki, Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak