
i
"Myślenie krajobrazem”, czyli dążenie do harmonijnego osadzenia nowych budynków w zastanej przestrzeni, jest charakterystyczną cechą współczesnej architektury norweskiej. Podejście to charakteryzuje zarówno prace klasyka norweskiej architektury, Sverre Fehna jak i projekty jego następców. Architekci nowego pokolenia, tworzący w takich pracowniach jak Helen & Hard, Jensen & Skodvin czy najszerzej znana Snøhetta, przywiązują wielką wagę do kontekstu przestrzennego swoich realizacji.
Stosowanie się do założeń sustainability architecture - architektury zakładającej zrównoważony rozwój środowiska i jego użytkowników - prace te powstają na styku architektury, sztuki site-specific i rzeźby. Natura nie nie jest w nich traktowana jako tło, lecz jak źródło inspiracji, albo wręcz część dzieła. Przykład Opery w Oslo, która swoją bryłą nawiązuje do lodowca i panoramy otaczających miasto gór pokazuje, jak tego typu realizacje organizują otaczającą je przestrzeń, nie wchodząc z nią w konflikt.
Wystawa Współczesna architektura norweska 2005-2010 prezentuje niektóre spośród tych obiektów. Ekspozycja stanie się punktem wyjścia do rozmowy o „myśleniu krajobrazem” w kreowaniu formy architektonicznej i tworzeniu dla niej właściwego kontekstu przestrzennego. Zapraszając Jana Kubeca, Bartłomieja Haducha i Jarosława Kozakiewicza chcemy zarówno zaprezentować najlepsze realizacje jak i zastanowić się nad perspektywami tego rodzaju architektury – deklarują organizatorzy dyskusji.
Myślenie krajobrazem15.03.2012 (czwartek), godz. 18.00Międzynarodowe Centrum Kultury w KrakowieRynek Główny 25, Kraków