Architektura MuratorWydarzeniaNadmuchiwany pawilon kontra CO2

Nadmuchiwany pawilon kontra CO2

Zrealizowany w tym roku w Brnie Next Gen Park to równocześnie tymczasowa przestrzeń publiczna i instalacja odnosząca się do tematu emisji  CO2 we współczesnych miastach. Wypełniony powietrzem balon uzmysławia jaką przestrzeń zajmuje 1 tona tego gazu.

Nadmuchiwany pawilon kontra CO2
Fot. Jakub Skokan, Martin Tůma/BoysPlayNice/serwis prasowy

Instalacja, określana jako przyjazne napomnienie dla mieszkańców miast, powstała według projektu mającego siedzibę w Brnie międzynarodowego biura architektonicznego KOGAA Studio. Pawilon zajmuje prawie 500 m2 w jednej z uliczek centrum. To obiekt, który – według słów projektantów – zmienia swoje otoczenie i stanowi hybrydowe środowisko przyciągające ludzi. W ciągu dnia wewnątrz organizowane są dyskusje dotyczące miejskich wyzwań współczesności, wieczorem służy jako ekran, na którym można wyświetlać interaktywne animacje pokazujące emisję CO2 w liczbach i możliwości przeciwdziałania temu zjawisku. Instalacja powstała z materiałów wypożyczonych i recyklowalnych – PCV, drewna oraz konstrukcji rusztowania. Jest przenośna i w tej chwili architekci poszukują nowego miejsca, gdzie mogłaby stanąć i dalej wypełniać swoją ekologiczną misję. Do realizacji Next Gen Park przyczyniły się władze miasta Brno, Next Institute oraz firmy mm cité, Reklama Kubíček i PERI. Przy okazji warto uzmysłowić sobie, że roczna emisja CO2 na głowę mieszkańca w Czechach wynosi 9,8 tony, a w Polsce 8,3 tony.

Tagi:
Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.