Architektura MuratorWydarzeniaNadmuchiwany pawilon kontra CO2

Nadmuchiwany pawilon kontra CO2

Zrealizowany w tym roku w Brnie Next Gen Park to równocześnie tymczasowa przestrzeń publiczna i instalacja odnosząca się do tematu emisji  CO2 we współczesnych miastach. Wypełniony powietrzem balon uzmysławia jaką przestrzeń zajmuje 1 tona tego gazu.

Nadmuchiwany pawilon kontra CO2
Fot. Jakub Skokan, Martin Tůma/BoysPlayNice/serwis prasowy

Instalacja, określana jako przyjazne napomnienie dla mieszkańców miast, powstała według projektu mającego siedzibę w Brnie międzynarodowego biura architektonicznego KOGAA Studio. Pawilon zajmuje prawie 500 m2 w jednej z uliczek centrum. To obiekt, który – według słów projektantów – zmienia swoje otoczenie i stanowi hybrydowe środowisko przyciągające ludzi. W ciągu dnia wewnątrz organizowane są dyskusje dotyczące miejskich wyzwań współczesności, wieczorem służy jako ekran, na którym można wyświetlać interaktywne animacje pokazujące emisję CO2 w liczbach i możliwości przeciwdziałania temu zjawisku. Instalacja powstała z materiałów wypożyczonych i recyklowalnych – PCV, drewna oraz konstrukcji rusztowania. Jest przenośna i w tej chwili architekci poszukują nowego miejsca, gdzie mogłaby stanąć i dalej wypełniać swoją ekologiczną misję. Do realizacji Next Gen Park przyczyniły się władze miasta Brno, Next Institute oraz firmy mm cité, Reklama Kubíček i PERI. Przy okazji warto uzmysłowić sobie, że roczna emisja CO2 na głowę mieszkańca w Czechach wynosi 9,8 tony, a w Polsce 8,3 tony.

Tagi:
Barometr zdrowych domów 2021 Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.
Ślad węglowy w cyklu życia budynku: spotkanie on-line Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP i PLGBC zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego, tym razem poświęcone różnym fazom cyklu życia budynków. W dyskusji udział wezmą Małgorzata Dembowska, Agnieszka Kalinowska-Sołtys oraz Mateusza Płoszaj-Mazurek.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Zielona Stolica Europy 2023: cztery polskie miasta walczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy Warszawa, Kraków, Gdańsk i Rzeszów znalazły się wśród 16 miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy organizowanym przez Komisję Europejską. O tym, które z nich zdobędzie ten prestiżowy tytuł dowiemy się we wrześniu.
Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Ekoasfalt made in Poland Politechnika Gdańska i spółka LOTOS Asfalt podpisały umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu „Ekologiczne asfalty”. Jego celem jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni, która przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach.