Nagroda POLITYKI 2015

i

Autor: Archiwum Architektury Architektoniczną POLITYKI2015 otrzymali Jems architekci za Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA

Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2015

2016-07-29 12:25

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną POLITYKI miało miejsce w usytuowanym na Powiślu nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych projektu biura JEMS Architekci. Pracownia zdobyła główną nagrodę jury za Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, uzyskując już w pierwszym głosowaniu dziewięć z szesnastu głosów. Opinie profesjonalistów podzielili uczestnicy otwartego internetowego plebiscytu.

JEMS Architekci to niekwestionowani zwycięzcy piątej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Zaprojektowane przez warszawskie biuro Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach („A-m” 8/2015) zdobyło główną nagrodę, uzyskując już w pierwszym głosowaniu jury dziewięć z szesnastu głosów. Opinie profesjonalistów podzielili uczestnicy otwartego internetowego plebiscytu. Obie nagrody – jury i internautów – projektanci odebrali 7 czerwca w usytuowanym na Powiślu nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych, którego są autorami („A-m” 1/2015). Przewróci nam się za chwilę w głowie od wyróżnień i nagród, które zdobywa Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – żartował Maciej Miłobędzki.

Jurorzy docenili wpisanie budynku o znacznych rozmiarach w kontekst Strefy Kultury w Katowicach. Piotr Sarzyński, dziennikarz „Polityki”, w artykule podsumowującym tegoroczną edycję nagrody zwrócił uwagę na troskę, z jaką architekci zajęli się funkcjonalnością wnętrza i zagospodarowaniem otoczenia – pokrywające dach budynku ogólnodostępne trawniki zachęcają do traktowania go jako miejsca wypoczynku.

Poza MCK w finale znalazły się także dwa inne spektakularne obiekty użyteczności publicznej: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (proj. Kuryłowicz & Associates, „A-m” 10/2015) oraz Centrum Kulturalno- Kongresowe Jordanki w Toruniu (proj. Menis Arquitectos, „A-m” 2/2016). Nie zabrakło też mniejszych budynków, takich jak przedszkole Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej („A-m” 1/2016). Zaprojektowane przez xystudio okrzyknięte zostało niedawno najpiękniejszym nowym przedszkolem w Polsce. W plebiscycie „Polityki” długo rywalizowało z MCK o pierwsze miejsce, zdobywając ostatecznie tylko o 3% głosów mniej. W finale znalazł się także dom katowickiego architekta Roberta Koniecznego. Tym razem występował on zarówno jako projektant, jak i właściciel Arki w Brennej. Podobnie jak w czterech poprzednich edycjach, do nagrody tygodnika zgłaszane były obiekty ukończone w minionym roku, wyróżniające się poziomem architektonicznym i poprawiające estetykę otoczenia.

Nominacje przyznawano w dwóch etapach. W pierwszym kilkudziesięciu zaproszonych przez „Politykę” uznanych architektów i urbanistów, dziennikarzy i krytyków architektury oraz przedstawicieli stowarzyszeń zaproponowało najciekawsze obiekty. W tym roku było ich 60. Cztery najczęściej zgłaszane przeszły do finału, prawo wskazania piątego zastrzegła dla siebie redakcja. W drugim etapie powołane przez nią jury wybrało spośród finałowej piątki laureata Grand Prix. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy z grafiką Mirosława Grynia, a do rąk JEMS-ów trafiła nagroda zaprojektowana przez Magdalenę Łapińską.

Miesiąc wcześniej, w maju tego roku, JEMS Architekci odebrali przyznawaną przez SARP Nagrodę Roku 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce – uhonorowano nią również Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.