Architektura MuratorWydarzeniaNagroda dla projektu rewitalizacji dawnej fabryki w Lublinie

Nagroda dla projektu rewitalizacji dawnej fabryki w Lublinie

Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego przyznawana jest młodym architektom i inżynierom w celu wsparcia ich rozwoju zawodowego. W tegorocznej edycji nagrodzono projekt "Akademia Sztukmistrzów w Lublinie, Bursa Akademii Sztukmistrzów", którego autorami są Mateusz Polaszek i Łukasz Polaszek.

Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego
Akademia Sztukmistrzów w Lublinie, Bursa Akademii Sztukmistrzów, projekt: Mateusz Polaszek i Łukasz Polaszek

Małgorzata Baczko i Piotr Zakrzewski to polscy architekci, rozwijający swą karierę w latach 1975-1996 we Francji. Ich rygorystyczny warsztat inżynierski połączony z romantyczną ekspresją, a przede wszystkim nowatorskie rozwinięcie myśli ekologicznej w architekturze mają światowe znaczenie. Fundusz im. M. Baczko i P. Zakrzewskiego powołany przez członków rodziny oraz przyjaciół pomaga młodym utalentowanym architektom i inżynierom budowlanym poznawać najnowsze rozwiązania z zakresu budownictwa społeczno-publicznego.

Fundusz przyznaje coroczną Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego. Do konkursu zgłaszane są prace z zakresu budownictwa społeczno-publicznego, renowacji starego budownictwa i jego adaptacji na cele społeczne lub rewaloryzacji blokowisk. W ocenie prac uwzględnia się szczególnie zastosowanie proekologicznych rozwiązań budowlanych, w tym wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

W tegorocznej, XV już edycji konkursu, Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego w wysokości 10 000 zł przyznano Mateuszowi Polaszkowi i Łukaszowi Polaszkowi za projekt "Akademia Sztukmistrzów w Lublinie, Bursa Akademii Sztukmistrzów". Jest to projekt dyplomowy, który powstał na Politechnice Lubelskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Lecha Kłosiewicza.

Tematem projektu jest propozycja rewitalizacji terenu poprzemysłowego dawnej fabryki drożdży w Lublinie, która powstała w 1910 roku oraz jej adaptacji i rozbudowy na potrzeby Szkoły sztuki Cyrkowej. Istniejąca zabudowa zostanie uzupełniona o nowe budynki, które pomieszczą bursę szkolną, restaurację i mediatekę. Jury doceniło kompleksowe opracowanie projektu, a także dobre rzemiosło architektoniczne. Zdaniem jurorów projekt znakomicie odczytuje wielkość przestrzeni, jest zróżnicowany i odpowiedzialny. Uwagę oceniających zwróciła także kwestia zawodu cyrkowca – który jest metaforyczny, inspirujący, ma charakter społeczny, a projekt akcentuje zawodowe rzemiosło osób, które będą się tam kształcić.

Wyróżnienie w wysokości 2 000 zł przyznano Bartoszowi Adamiczce za projekt "Patrząc na rzekę – wrocławski waterfront". Jest to projekt dyplomowy, który powstał na Politechnice Wrocławskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Romana Rutkowskiego. Tematem projektu jest struktura urbanistyczna spinająca Wrocław z Odrą o charakterze węzła komunikacyjno-energetycznego z funkcją wystawienniczo-rozrywkową. Jury doceniło próbę połączenia architektury z rzeką i proponowaną nową jakość w przestrzeni społecznej, czyli przestrzeń publiczną pod dachem. Na uwagę zasługuje także bardzo współczesny i nowatorski rysunek użyty w projekcie. Jurorzy podkreślają, że budynek jest całkowicie autonomiczny (ma zamknięty obieg energii), przez co charakteryzuje się mocnym komponentem ekologicznym. Taka właśnie idea projektowania była bliska patronom nagrody – Małgorzacie Baczko i Piotrowi Zakrzewskiemu. Dodatkowo Towarzystwo Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych przyznało własną nagrodę za projekt koncentrujący się na rewitalizacji obiektów mieszkalnych.

Nagrodę TISE w wysokości 10 000 zł otrzymała Aleksandra Natonek za projekt "Rewitalizacja Osiedla Podwawelskiego w Krakowie". Jest to projekt dyplomowy, który powstał na Politechnice Krakowskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Krzysztofa Biedy oraz dr inż. arch. Kingi Racoń-Leja. Tematem projektu jest próba rewitalizacji Osiedla Podwawelskiego charakteryzującego się zabudową blokową, a także prestiżową lokalizacją w centrum miasta. Jury doceniło podjęcie tematu osiedli, które potrzebują transformacji – kwestia ta jest bowiem ze względów społecznych nie do pominięcia, a zaproponowana przez autorkę rewitalizacja kompleksowa. Projekt zwrócił też uwagę jurorów swoją konstrukcją – kolejność realizacji kolejnych etapów rewitalizacji nie ma bowiem znaczenia dla osiągnięcia ostatecznego wyniku.

Organizator konkursu: Fundacja dla Polski
Fundator Funduszu: ARCHICOM

Cukrownia Żnin Właściwie cała Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R, czyli: reduce – ograniczaj, reuse – używaj wielokrotnie, recycle – odzyskuj, rethink – przemyśl. Kompleks jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał obiektów ceglanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb. O wielofunkcyjnej realizacji Bulak Projekt pisze Marcin Szczelina.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.