Architektura MuratorWydarzeniaNagrody GrandFront dla „Architektury-murator”!

Nagrody GrandFront dla „Architektury-murator”!

W tegorocznej, dziesiątej edycji Konkursu Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku GrandFront „Architektura-murator” otrzymała Nagrodę Specjalną za linię okładkową, III miejsce w kategorii Czasopisma Branżowe za okładkę numeru 1/2011, oraz wyróżnienie w kategorii Czasopisma Branżowe za okładkę numeru 3/2011

GrandFront

GrandFront
Konkurs GrandFront, pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, skierowany jest do twórców grafiki prasowej. To miejsce prezentacji najbardziej  innowacyjnych i pomysłowych okładek gazet i czasopism, o najwyższym poziomie edytorskim. Trzydziestoosobowe jury wybiera laureatów kierując się spójnością przekazu wizualnego i merytorycznego, jakością realizacji graficznej oraz zgodnością stylistyczną z charakterem tytułu.  W tegorocznej edycji wzięło udział 205 redakcji - zarówno wysokonakładowych tytułów, jak i pism lokalnych. Łącznie zgłoszono 472 okładki. Rekordową liczbę prac nadesłano w  kategorii pism branżowych (99), hobbystycznych (85) oraz wydawnictw  lokalnych (50).

Nagrody
Tytuł „Architektura Murator” wyróżniony został nagrodą specjalną za „linię okładkową, konsekwentnie wspierającą i promującą młodych polskich ilustratorów”. Dodatkowo okładka numeru 1/2011 magazynu autorstwa Bartłomieja Kociemby zdobyła trzecią nagrodę w kategorii pism branżowych.  ArtFront w kategorii popularnych pism poradniczych dla kobiet został przyznany styczniowemu numerowi „M jak Mama”. Autorem projektu jest Rościsław Szwedow przy współudziale fotografa Konrada Kalbarczyka. Trzecie miejsce w kategorii gazet ogólnopolskich przypadło dziennikowi „Super Express” za numer 94/2011.  Pomysłodawcą  czołówki jest Piotr Dąbrowski.
Główną nagrodę w tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu, zdobyły rzeszowskie „Nowiny” (kategoria: gazety) oraz miesięcznik „Press” (kategoria: czasopisma), Najlepsze okładki wyłonione w konkursie będzie można oglądać od 25 maja do 7 czerwca na wystawie przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie oraz w salonach Empik. 

Autorzy okładek „Architektury-murator” w 2011 roku

1/2011 – Bartłomiej Kociemba „Arobal”
2/2011 – Olka Osadzińska
3/2011 – Agata Dudek
4/2011 – Bartosz Kosowski
5/2011 – Tomasz Walenta
6/2011 – Patryk Mogilnicki
7/2011 – Ada Buchholc
8/2011 – Magdalena Wolna
9/2011 – Poważne studio (z wykorzystaniem zdjęcia Tomasza Lewandowskiego)
10/2011 – Agata Nowicka „Endo”
11/2011 – Katarzyna Czapska (z wykorzystaniem zdjęcia Wojciecha Kryńskiego)

GrandFront linia okładkowa
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.