Architektura MuratorWydarzeniaNagrody Roku SARP 2017 rozdane! Grand Prix dla Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach

Nagrody Roku SARP 2017 rozdane! Grand Prix dla Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach

23 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP 2017. Jury doceniło takie realizacje jak Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, biurowiec Za Bramką w Poznaniu, Sąd Rejonowy w Siedlcach, Rudy Dom, przedszkole w Żorach oraz Domowy Szpital w Białej Podlaskiej.

Nagrody Roku SARP 2017 rozdane! Grand Prix dla Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, proj. BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Biuro Projektowe Małeccy, Grand Prix Nagrody Roku SARP 2017; fot. Jakub Certowicz

Grand Prix za najlepszy obiekt architektoniczny przyznano siedzibie Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jury doceniło projekt autorstwa BAAS Arquitectura, Grupy 5 Architekci i Biura Projektowego Małeccy za „wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast, wrażliwość i kreatywność w wykorzystaniu charakterystycznych dla miejsca materiałów – ceramiki" oraz „za plastyczną delikatność, która pozwala współistnieć architekturze różnych epok".

Podczas uroczystości, która odbyła się w stołecznej siedzibie SARP były prezes Stowarzyszenia architekt Krzysztof Chwalibóg przypomniał, że korzenie konkursu sięgają stanu wojennego. „Wtedy grupa fanatyków zrzeszona w SARP-ie stwierdziła, że należy myśleć o jakości architektury i żeby ją promować trzeba stworzyć pewne narzędzia (…). Chcąc państwu o tym opowiedzieć, pomyślałem, że mamy do czynienia z jakąś okrągłą rocznicą. Sądziłem, że to jest 25 lat i zupełnie nieźle to wygląda, ale jak drugi raz zacząłem liczyć lata okazało się, że to nie jest 25-lecie, ale 35-lecie funkcjonowania tej nagrody. Wydaje się, że SARP miał znakomity pomysł i potrafi go świetnie realizować” – podkreślił Krzysztof Chwalibóg.

Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany ze środków publicznych otrzymał biurowiec Za Bramką w Poznaniu autorstwa pracowni Ultra Architects. Wyróżnienie przyznano „za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast, intensyfikację wykorzystania ich potencjału”, a także „za udane wkomponowanie współczesnej architektury w historyczną strukturę miejską”.

W kategorii budynek biurowy lub administracji publicznej za siedzibę Sądu Rejonowego w Siedlcach nagrodę przyznano pracowni HRA Architekci. Jak napisano w uzasadnieniu, nagrodę przyznano za „nowe, konsekwentne odczytanie tradycji palladianizmu – w planie, fasadzie i przemyślanym usytuowaniu publicznego budynku”.

Najlepszym obiektem w kategorii budynek mieszkalny okazał się Rudy Dom autorstwa pracowni Toprojekt. Według jury, budynek wyróżnia się „ujmującą prostotą kompozycji, naturalnością użytych materiałów”. Nawiązuje także „do tradycji regionu i do dobrego budowlanego rzemiosła”.

Pracownia Toprojekt zwyciężyła również w kategorii budynek oświaty – za przedszkola w Żorach. W ocenie jury, obiekt ten stanowi przykład „kreatywnego, architektonicznego rozwiązania problemów szczupłej, niekształtnej działki”.

W kategorii budynek specjalny nagrodę otrzymało Biuro Projektowe Arch-Dom Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski za Domowy Szpital w Białej Podlaskiej. Jury doceniło zwłaszcza „udane przekształcenie utylitarnego pawilonu w architekturę nadającą przestrzenny wyraz służbie zdrowia” oraz „wprzęgnięcie otaczającej zieleni w sam środek architektonicznej kompozycji”.

W trakcie uroczystości ogłoszono także wyniki I edycji Konkursu Architektury Ceglanej, skierowanego do studentów. Jego organizatorem jest Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej, a partnerem organizacyjnym – SARP.

Jak zaznaczył wiceprezes SARP Grzegorz Stiasny, zawód architekta „powinien być kojarzony także z młodymi ludźmi i ich pomysłami”. „Chcieliśmy zrobić coś, żeby ci młodzi ludzie zobaczyli, jak piękny jest zawód, do którego aspirują, a równocześnie jak trudną sztuką jest architektura. Świetnym przyczynkiem do tego był pomysł rzucony przez naszych partnerów, aby młodzi ludzie zaprojektowali coś z cegły. Jak wiadomo, cegła jest najcudowniejszym materiałem świata, ale także niesłychanie wymagającym” – zwrócił uwagę.

W kategorii Dom Jednorodzinny pierwszą nagrodę otrzymał Adam Piaseczyński. Drugie miejsce zajął Piotr Zalewski, a trzecie – Piotr Przekop. Wyróżnienie przyznano Aleksandrze Frątczak. Z kolei w kategorii „Budownictwo Przyszłości” zwyciężyła Klaudia Lachcik. Drugą nagrodę przyznano Szymonowi Królowi, a trzecią – Karolowi Łąckiemu i Dominikowi Perzchlewiczowi. Jury wyróżniło ponadto Karolinę Szczygieł.

Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich została ustanowiona w 1983 roku i przyznawana jest od ponad 30 lat za wzniesione na terenie Polski obiekty o znaczących wartościach architektonicznych. Dodatkowo przyznawana jest Nagroda za najlepsze obiekty zrealizowane ze środków publicznych.

W skład jury tegorocznej edycji konkursu weszli: wiceprezes SARP Grzegorz Stiasny (przewodniczący), Janusz Grycel, reprezentujący Związku Architektów Rosyjskich, Magdalena Kozień-Woźniak, Zenon Remi, Marta Sękulska-Wrońska i Hubert Wąsek, a także architekt krajobrazu Marek Szeniawski oraz dwóch przedstawicieli mecenasa konkursu. (PAP)

Nagroda Roku SARP 2019 – zgłoszenia tylko do 22 marca Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do nadsyłania zgłoszeń na konkurs o Nagrodę Roku SARP 2019. O przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia mogą występować nie tylko architekci , ale też oddziały SARP, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych.
Nagroda Roku SARP 2016 Grand Prix tegorocznej Nagrody SARP otrzymała pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne za lubelski Teatr w Budowie – Centrum Spotkania Kultur (autor: Bolesław Stelmach, zespół autorski: Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych, Sławomir Kłos, prezentacja „A-m” 8/2016). Lapidarność współczesnego rozwiązania formalnego połączona z bogactwem cytatów z trudnej, „siermiężnej” przeszłości obiektu jest wzbogacona zupełnie współczesnymi rozwiązaniami, świadomie łamiącymi odziedziczoną oschłość miejsca. (...) Powstał obiekt monumentalny w wyrazie, a ludzki w dotyku. Mistrzostwo! – czytamy w werdykcie.
Projekt oceanarium w Gdyni Projekt nowego oceanarium wraz z zagospodarowaniem końca Molo Południowego w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego dyplomu na polskich uczelniach architektonicznych w 2015 roku. Autorem pracy jest Mikołaj Adamus, absolwent Politechniki Gdańskiej.
Nagrody SARP dla Teatru Szekspirowskiego i Cricoteki 25 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie wręczono Nagrodę Roku 2014 oraz Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2014 roku.
Nagroda Roku SARP 2012: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach Znamy laureatów przyznawanej przez SARP Nagrody Roku 2012 i 2013 dla najlepszego obiektu architektonicznego oraz dla najlepszej inwestycji publicznej. Nagrodę główną otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2012) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (2013). Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski
Nagroda Roku SARP 2013: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie W siedzibie SARP w Warszawie wręczono nagrody architektoniczne dla najlepszych budynków zbudowanych w 2012 i 2013 roku. Uroczystość odbyła się w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad nagrodą. Za najlepsze realizacje współczesnej polskiej architektury jury uznało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie