Nagrody SARP 2015

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 81 realizacji. Nagrodę Roku 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce przyznano Międzynarodowemu Centrum Kongresowemu w Katowicach, a za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych – siedzibie Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, fot. Juliusz Sokołowski

13 maja wręczono Nagrodę Roku 2015 oraz Nagrodę SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2015 roku. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 81 obiektów, spośród których jury do finału wybrało 21.

Nagrodę Roku 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce jednogłośnie przyznano siedzibie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach („A-m” 8/2015). W opinii jury idea, przemyślana, zaskakująca forma architektoniczna jak i rozwiązania funkcjonalne, znakomicie wpisują się programowo i przestrzennie w sąsiedztwo ikony śląskiej architektury Hali Widowiskowo-Sportowej - sławnego „Spodka”, nie zakłócając jej formy i znaczącej dominacji architektonicznej. Duża, czarno błyszcząca bryła o elastycznych i bardzo sprawnie funkcjonujących rozwiązaniach architektury przestrzeni wewnętrznych, została spektakularnie przecięta popularnym już spacerowym kanionem, niwelującym skutecznie jej skalę, wtopionym w sztuczne zielone wzgórze z punktem widokowym, tworząc nie tylko kultowe już miejsce spotkań, ale uzupełniające funkcjonalnie i widokowo, zieloną strefę publiczną sąsiednich obiektów kultury – NOSPR i nowego Muzeum Śląskiego.

Z kolei nagrodę za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotra Glińskiego oraz Honorowym Patronatem Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka przyznano za rok 2015 przyznano siedzibie Muzeum Katyńskiego w Warszawie projektu BBGK Architekci Sp. z o.o. („A-m” 1/2016). Doceniono go między innymi za wyjątkowo wrażliwą autorską interpretację szczególnego i ważnego symbolicznie miejsca oraz tematu, umiar w stosowaniu środków wyrazu, spójność estetyczną i odwagę w konsekwentnym wprowadzaniu nowej architektury w historyczną substancję. Siedziba Muzeum Katyńskiego w Warszawie to także skromny, współcześnie traktujący zabytkowe otoczenie projekt będący jednocześnie budynkiem i założeniem pomnikowym. (...) Śmiałe i jednorodne propozycje materiałowe, tektonika, faktura i kolorystyka założenia oraz jego spójność z autorskim scenariuszem ekspozycji czynią je jednocześnie założeniem monumentalnym i kameralnym. Architektura założenia jest tłem dla refleksji, skupienia jednocześnie oddziałuje na wyobraźnię widza budząc silne emocje.

Nagrodę specjalną w kategorii obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury za Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki w Toruniu otrzymała Pracownia Fernando Menis Architects, Santa Cruz Teneryfa, Hiszpania

Nagrodę w kategorii obiekt specjalny - obiekt zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską za Ubiq Business Park w Poznaniu otrzymała pracownia CDF Architekci sp. z o.o., Poznań

Nagrodę w kategorii obiekty specjalne – obiekt promujący polską architekturę za granicą za obiekt Pawilon Polski – EXPO 2015 w Mediolanie otrzymała Pracownia 2pm Piotr Musiałowski, Warszawa

Nagrodę w kategorii obiekt użyteczności publicznej – budynek biurowy za budynek biurowy Ericpol Software Pool w Łodzi otrzymała pracownia Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński Sp. J., Kraków

Nagrodę w kategorii przestrzeń publiczna za całoroczną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną nad jeziorem Ukiel w Olsztynie otrzymało konsorcjum trzech pracowni architektonicznych Projekt obszaru "A" - Plaża Miejska przy ul. Jeziornej - Dżus GK Architekci s.c., Olsztyn Projekt obszaru „B” i "C" - Ośrodek Żeglarstwa Wodnego i Lodowego na Słonecznej Polanie - ReStudio Architektury, Gdańsk/Olsztyn Projekt obszaru "D" - Całorocznej Bazy Sportów Kajakarskich przy ul. Olimpijskiej - Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna s.c. , Olsztyn

Nagrodę w kategorii dom mieszkalny, wielorodzinny za Silver House w Gdyni otrzymała pracownia BJK Architekci Sp. z o. o., Gdynia

Nagrodę w kategorii dom mieszkalny jednorodzinny za Dom Tetris otrzymała pracownia Kameleonlab, Wrocław

Jury przyznało także 8 wyróżnień:

Wyróżnienie w kategorii obiekty specjalne – zdarzenie architektoniczne
Mural Iluzoryczny "Opowieść Śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" Śródka Autor arch. Radosław Barek

Wyróżnienie w kategorii dom mieszkalny jednorodzinny
Arka Koniecznego
KWK Promes Architekt Robert Konieczny, Katowice

Wyróżnienie w kategorii dom mieszkalny wielorodzinny
Budynek mieszkalny "Kurkowa 14" wraz z przestrzenią publiczną we Wrocławiu 
Maćków Pracownia Projektowa sp. z o. o., Wrocław

Wyróżnienie w kategorii obiekt użyteczności publicznej - obiekt oświatowy
Przedszkole i żłobek przyzakładowy w Ostrowi Mazowieckiej
xystudio F. Domaszczyński, M. Nowosielska, D. Sibińska s.c., Warszawa

Wyróżnienie w kategorii obiekt użyteczności publicznej – inne obiekty
ZTPO - Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie
Manufaktura nr 1, Wrocław; Teller Architekci, Wrocław; Prochem S.A., Warszawa oraz Łapiński Architekci, Wrocław

Wyróżnienie w kategorii obiekt użyteczności publicznej – inne obiekty
Wielofunkcyjne Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Usługowo-Handlowe "Tarasy Zamkowe" w Lublinie
Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., Lublin

Wyróżnienie w kategorii obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury
Przebudowa Fundacji Galerii Foksal w Warszawie
Diener & Diener Architekten, Bazylea, Szwajcaria

Wyróżnienie w kategorii obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury
Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie
K. Ingarden, J.Ewý Architekci sp. z o. o., Kraków

Tagi:
Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.