Nagrody SARP 2015

Jury tegorocznej edycji konkursu doceniło realizacje w 9 kategoriach. Nagrodzono Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Ubiq Business Park w Poznaniu, pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie, siedziba firmy Ericpol Software Pool w Łodzi, Silver House w Gdyni, Dom Tetris w Bukownie oraz prezentowane w tym numerze „A-m” zagospodarowanie nabrzeży Ukiel w Olsztynie.

MCK Katowice
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, proj. Jems Architekci - Nagroda Roku 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce. Fot. Juliusz Sokołowski

13 maja wręczono Nagrodę Roku 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce oraz Nagrodę SARP za najlepszy obiekt wzniesiony w 2015 roku ze środków publicznych. Do konkursu zgłoszono 81 realizacji, spośród których do finału zakwalifikowano 21. Nagrodę Roku 2015 przyznano siedzibie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach projektu JEMS Architekci („A-m” 8/2015). Zdaniem jury, przemyślana, zaskakująca forma architektoniczna, jak i rozwiązania funkcjonalne, znakomicie wpisują się programowo i przestrzennie w sąsiedztwo ikony śląskiej architektury Hali Widowiskowo-Sportowej – sławnego Spodka, nie zakłócając jej formy i znaczącej dominacji architektonicznej. Jurorzy podkreślili także, że bryła budynku, przecięta spacerowym kanionem, tworzy nie tylko kultowe już miejsce spotkań, ale również uzupełnia funkcjonalnie i widokowo zieloną strefę publiczną sąsiednich obiektów kultury – NOSPR i Muzeum Śląskiego. Nagrodą SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych uhonorowano siedzibę Muzeum Katyńskiego w Warszawie autorstwa BBGK Architekci („A-m” 1/2016). Budynek doceniono m.in. za wyjątkowo wrażliwą autorską interpretację ważnego symbolicznie miejsca oraz tematu, umiar w stosowaniu środków wyrazu, spójność estetyczną i odwagę w konsekwentnym wprowadzaniu nowej architektury w historyczną substancję. To architektura ponadczasowa bazująca na autorskim detalu i przemyślanym wykorzystaniu współczesnych technologii. Jest tłem dla refleksji, skupienia, jednocześnie oddziałuje na wyobraźnię widza, budząc silne emocje – podkreślają jurorzy.

Muzeum Katyńskie
Muzeum katyńskie w Warszawie, proj. BBGK Architekci - Nagroda SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2015 roku. Fot. Juliusz Sokołowski

Nagrodę specjalną w kategorii obiekt użyteczności publicznej – obiekt kultury za Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu otrzymała hiszpańska pracownia Fernando Menis Architects („A-m” 2/2016).

Nagrodą w kategorii obiekt specjalny – obiekt zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską wyróżniono biuro CDF Architekci za Ubiq Business Park w Poznaniu.

Z kolei najlepszy budynek w kategorii obiekty specjalne – obiekt promujący polską architekturę za granicą to Pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie autorstwa 2pm Piotr Musiałowski („A-m” 9/2015).

Nagrodę w kategorii obiekt użyteczności publicznej – budynek biurowy otrzymała pracownia Horizone Studio za siedzibę Ericpol Software Pool w Łodzi („A-m” 8/2015). A za najlepszą przestrzeń publiczną jury uznało realizację całorocznej infrastruktury sportowo- rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel w Olsztynie według projektu konsorcjum trzech biur: Dżus GK Architekci, ReStudio Architektury, Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna (więcej str. 48-68).

Nagroda w kategorii dom mieszkalny wielorodzinny przypadła pracowni BJK Architekci – projektantom Silver House w Gdyni, a najlepszy dom jednorodzinny to Dom Tetris w małopolskim Bukownie pracowni Kameleonlab. Jury wskazało także laureatów 8 wyróżnień w różnych kategoriach.

Tagi:
Honorowa Nagroda SARP 2019 dla Jacka Lenarta Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został szczeciński architekt Jacek Lenart. Kapituła doceniła projektanta za wrażliwość, talent i zaangażowanie. Przypominamy jeden z wywiadów z Jackiem Lenartem opublikowany na łamach „Architektury-murator”.
Honorowa Nagroda SARP 2018 dla Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka Bieżący rok należy bez wątpienia do krakowskiego Biura Projektów Lewicki, Łatak. Pracownia, obchodząca w tym roku jubileusz 30-lecia, została już nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz najwyższe wyróżnienie przyznało jej środowisko architektów.
Termy miejskie na terenie Fortu Bema 30 maja odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Oddziału Warszawskiego SARP za Najlepszy Dyplom Architektoniczny. Zwyciężyła praca Katarzyny Pankowskiej, która podjęła próbę adaptacji Fortu Bema na cele rekreacyjne poprzez utworzenie na jego terenie miejskich term.
Doroczna Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego 2010 Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego otrzymał arch. Adam Stafiniak (temat: Monastyr; promotor: dr inż. arch. Stanisław Lose; Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej).
Dyplom Roku W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszamy na uroczystość wręczenia Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego za najlepszy magisterski projekt dyplomowy polskich uczelni architektonicznych.