Architektura MuratorWydarzeniaNajbardziej gorące muzeum tej zimy

Najbardziej gorące muzeum tej zimy

Otwarte w listopadzie Design Museum staje się jedną z głównych atrakcji na mapie Londynu. Przez niecały miesiąc zmodernizowany przez Johna Pawsona, OMA, Allies and Morrison oraz Arup budynek odwiedziło 100 tys. gości.

Design Museum London
Wnętrza Design Museum projektu Johna Pawsona zostały wyłożone drewnem dębu, fot. Hélène Binet/serwis prasowy

Liczba osób odwiedzających muzeum, czynne w nowej lokalizacji w zachodnim Londynie, sięgnęła już półrocznej frekwencji w poprzednim budynku na Shad Thames w południowo-wschodniej części miasta. Również lokalne firmy odnotowały wzmożone zainteresowanie klientów i skok sprzedaży – chwalą się twórcy muzeum, które powstało na Kensington High Street w odnowionym zabytkowym obiekcie z lat 60, który kiedyś był siedzibą Commonwealth Institute. Siłami biur OMA, Allies and Morrison i Arup udało się odrestaurować spektakularny betonowy dach, natomiast John Pawson zajął się wnętrzami. Słynny brytyjski minimalista stworzył serię wyciszonych, nastrojowych przestrzeni, zawierających w sobie oryginalne elementy z lat 60. i skupionych wokół wyłożonego dębowym drewnem atrium. Na 10 000 metrów kwadratowych, czyli powierzchni trzy raz większej niż ta, którą dysponowało poprzednio muzeum, zmieściły się dwie duże galerie wystaw czasowych, stała kolekcja (bezpłatna ekspozycja Designer Maker User), restauracja z widokiem na Holland Park, audytorium, biblioteka, archiwum oraz sale edukacyjne. Przebudowa trwała pięć lat i kosztowała 83 miliony funtów.

Założone przez Terence Conrana Design Museum zostało otwarte w 1989 roku w dawnym magazynie bananów na Shad Thames. Pozostając w tej lokalizacji do czerwca 2016 roku, gościło wiele znakomitych wystaw, poświęconych między innymi znanym brytyjskim architektom, takim jak Richard Rogers, Thomas Heatherwick czy Zaha Hadid.

Obecnie w muzeum oglądać można dwie ekspozycje czasowe: Fear and Love (zawierającą 11 instalacji najbardziej prowokujących dizajnerów i architektów naszych czasów) i Beazley Designs of the Year. Program na 2017 rok obejmuje wydarzenia dotyczące projektowania dla seniorów, niezbudowanej architektury Moskwy lat 20. i 30. oraz kalifornijskiej kontrkultury. Przebudowa jest częścią większej inwestycji, w ramach której powstały trzy budynki mieszkalne i nowy plac przed muzeum według projektu holenderskiego biura West 8.

www.designmuseum.org

Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Projekt: Mars W pięćdziesiątą rocznicę lądowania na Księżycu londyńskie Design Museum zaprasza na Marsa. Pokazując rolę jaką dizajn i architektura odegrają w podróży na Czerwoną Planetę i w trakcie jej kolonizacji, londyńscy kuratorzy poszerzają nasze myślenie o projektowaniu dla Ziemi.
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!
STEPS AHEAD. Najlepszy dizajn z Polski i Węgier Wystawa STEPS AHEAD pokazuje najciekawsze przykłady wzornictwa przemysłowego, które powstały w obu krajach po zmianie systemu politycznego i gospodarczego.
Nowa Galeria Wzornictwa Polskiego Ponad 100 lat polskiego wzornictwa na 300 m2 – już od 15 grudnia można zwiedzać nową galerię w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej przestrzeń zaaranżowało młode biuro projektowe Matosek/Niezgoda.
Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem Około 100 wystawców zapowiedziało swoją obecność na krakowskich Targach Dizajnu Zaprojektowani. Program wydarzenia, odbywającego się w dniach 24-26 listopada, obejmuje wystawy, warsztaty, targi dizajnu, a także spotkania z projektantami.