Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze budynki z ceramiki budowlanej. Wkrótce rozstrzygnięcie Wienerberger Brick Award 2014

Najlepsze budynki z ceramiki budowlanej. Wkrótce rozstrzygnięcie Wienerberger Brick Award 2014

Za trzy tygodnie poznamy laureatów nagrody Wienerberger Brick Award 2014. Dwie realizacje nominowane z Polski to Muzeum Armii Krajowej projektu AIR Jurkowscy Architekci oraz budynek mieszkalny Corte Verona pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak. Przedstawiamy wybór nominowanych realizacji

ceramika budowlana, Brick Award 2014
Nominacje do Wienerberger Brick Award 2014, Church by the Sea, St. Marien in Schillig, Königs Architekten, Kolonia, 2012, powierzchnia 480 m2, Wangerland – Schillig, Niemcy

Wienerberger Brick Award 2014 to organizowany corocznie konkurs, w którym nagradzane są najlepsze realizacje z ceramiki budowlanej na świecie. 8 maja 2014 w siedzibie Wiedeńskiego Centrum Architektury nastąpi rozstrzygnięcie tegorocznej, szóstej już edycji konkursu. Obiekty nominowane z Polski to Muzeum Armii Krajowej w Krakowie projektu AIR Jurkowscy Architekci oraz budynek mieszkalny Biura Projektów Lewicki Łatak przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu (Corte Verona). Są to obiekty, które obok Małopolskiego Ogrodu Sztuki projektu architektów Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý zwyciężyły w polskiej edycji konkursu Brick Award w 2013 roku.

W konkursie Wienerberger Brick Award nagradzane są obiekty wyróżniające się oryginalną architekturą i funkcjonalnością, przy budowie których w sposób nieszablonowy zastosowano ceramikę budowlaną. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach:
-Dom jednorodzinny
-Modernizacja budynku użyteczności publicznej
-Budynek użyteczności publicznej
-Budynek w zabudowie uzupełniającej
-Specjalne zastosowanie cegły

W skład jury konkursu, które ocenia obiekty wybudowane w latach 2011-2012 wchodzą: Wang Shu, laureat nagrody Pritzkera, zwycięzca Brick Award 2012, Pavol Paňák oraz Vera Yanovshtchinsky. W tym roku, nominowane realizacje oceniała także prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, która podczas posiedzenia Jury w Wiedniu, tak skomentowała szóstą edycję konkursu Wienerberger Brick Award:

Cegły to ekonomicznie rozwiązanie, szczególnie, gdy są produkowane lokalnie, tak jak w Polsce. To również materiał bardzo ciepły, idealny do budowy domów energooszczędnych, ale także piękny. W skali całej budowli cegły są niewielkie, a pozwalają łatwo uzyskać tak różnorodne struktury i w tej edycji Brick Award mamy wiele przykładów, jak myśl twórcza, wizja architekta może się realizować, dzięki cegłom właśnie.

50 nominowanych obiektów w konkursie Wienerberger Brick Award 2014 obejrzeć można na stronie internetowej organizatora konkursu. Wśród osób, które udzielą poprawnych odpowiedzi na kilka pytań dotyczących nagrody, rozlosowane zostaną albumy Brick'14:
http://www.brickaward.com/book/brick-award-2014-quiz/

Zespół domów Przy fontannach w Raciborzu Domy nawiązują swoją skalą do okolicznych willi miejskich. Dzięki dopracowanym detalom i prostym środkom wyrazu, charakteryzują się współczesną, bezpretensjonalną architekturą, której często tak bardzo brakuje polskim miastom – pisze Agata Twardoch.
Spotkanie z Mistrzem - Ryszard Jurkowski 28 maja w Galerii Architektury SARP w Krakowie odbędzie się kolejne Spotkanie z Mistrzem. Tym razem wykład wygłosi Ryszard Jurkowski, architekt i urbanista, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1999 roku za całokształt twórczości.
Nagrody SARP rozdane Znamy laureatów dorocznej Nagrody Roku SARP 2010 oraz Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Ministra Infrastruktury.