Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze projekty roku 2018 według Design Museum

Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum

Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.

Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum
Nagrodzona wystawa Forensic Architecture, fot. Mark Blower/Forensic Architecture

Tytułem Beazley Design of the Year 2018 nagrodzona została wystawa Counter Investigations zorganizowana przez Forensic Architecture w londyńskim Institute of Contemporary Arts. Forensic Architecture to niezależna agencja badawcza związana z Goldsmiths University London. Jej członkowie odkrywają pomyłki sądowe i międzynarodowe zbrodnie wojenne poprzez architektoniczną analizę obrazów – od oficjalnych wiadomości po zapisy z telefonów komórkowych czy ujęcia z satelity. Design to rozwiązywanie problemów i wybrany przez nas zwycięzca w jasny sposób wskazuje na ten fakt. Jasne jest również to, że design staje się coraz bardziej eklektycznym miksem dyscyplin, które schodzą się razem, by dać odpowiedź na najistotniejsze pytania i potrzeby. Biuro Forensic Architecture opiera się na analizie bardzo złożonego zestawu informacji wyjściowych składających się z nieprawdopodobnie wielkiej liczby danych. Era wielodyscyplinarnego designu naprawdę się rozpoczęła – uzasadniali swój wybór jurorzy, którzy nagrodzili Forensic Architecture również w kategorii Projekt Cyfrowy.

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych 2020 |

Przyznaną po raz jedenasty nagrodą Beazley Design of the Year wyróżniane są projekty promujące lub przynoszące zmianę, czyniące otoczenie dostępniejszym oraz poszerzające ramy dziedziny, jaką jest projektowanie albo szczególnie dobrze wskazujące problemy istotne w danym roku.
Do 6 stycznia 2019 roku w Design Museum prezentowanych jest 87 nominowanych prac oraz zwycięzcy w sześciu kategoriach, w tym nagrodzone w kategorii Architektura Zeitz Museum of Contemporary Art Africa w Kapsztadzie autorstwa Thomasa Heatherwicka. Rozmowę z członkami biura Forensic Architecture, którą opublikowaliśmy w numerze 9/2018, można przeczytać tutaj.
www.designmuseum.org

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Eames: architekt i malarka. Pokaz filmu o ikonach amerykańskiego designu Dokument opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Film przedstawia ich życie prywatne oraz najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu i początków ery komputerowej.